AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Zdravotníci z České republiky se zúčastnili kurzu cestovní a tropickémedicíny na Srí Lance

R. Maďar
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Brno
Fórum infekční, tropické a cestovní medicíny

 


Ve dnech 14.– 24. 1. 2016 organizoval Avenier další úspěšný postgraduální kurz cestovní a tropické medicíny na Srí Lance, která je čím dál víc populární u českých turistů – našich pacientů. V krásném prostředí tohoto ostrova, které inspirovalo Rudyarda Kiplinga k napsání Knihy džunglí, jsme pro téměř 70 účastníků připravili pestrý přednáškový program ve známém letovisku Koggala, který byl kombinovaný s praktickou částí kurzu v místní spádové státní nemocnici Habaraduwa Hospital na jihu ostrova.

Někteří z kolegů a kolegyň se dobrovolně zúčastnili i ordinačního dne ve zdravotním centru primárné péče Welikonda, které bylo postavené v rámci česko-slovenské humanitární a rozvojové pomoci Srí Lance po tsunami. K probíraným tématům patřily vedle aktuální geomedicínské situace v dané oblasti i horečky zika, chikungunya, japonská encefalitida a další arbovirové nákazy, lymfatická filarióza, břišní tyfus, ale odezněly přednášky i z oborů mimo infekční medicínu. Na Srí Lance totiž, podobně jako v dalších rozvíjejících se zemích třetího světa, postihují místní populaci čím dál víc i chronické neinfekční, tzv. civilizační nemoci.

O návštěvu našich lékařů požádala i základní škola Badipita Primary School pro chudé děti. Přínosem byla možnost osobních konzultací lékařů primární péče a dalších specializací s přítomnými odborníky na cestovní medicínu z center Očkování a cestovní medicíny Avenier stejně jako vzájemná výměna zkušeností a poznatků ať už v rámci oficiální diskuze nebo mimo organizovaný program. Zajímavou zkušeností bylo pro většinu zdravotníků seznámení se základy přírodní léčby a postupy v rámci ayurvédy (toto známé slovo sanskrtského původu znamená vědění o životě a označuje systém tradičního původem indického lékařství, které se již rozšířilo i do mnoha jiných zemí). Ve volných chvílích měli účastníci kurzu možnost navštívit některé zajímavosti této země, kam v průběhu svého pobytu na Cejlonu směřují i naši pacienti. Mohli tam z vlastní zkušenosti posoudit rizikové faktory, kterým čelí všichni cestovatelé. 

Účast na kurzu cestovní a tropické medicíny má lékařům pomoci lépe připravit svého pacienta po zdravotní stránce před odjezdem z ČR do zahraničí a také s větší jistotou dia gnosticky řešit importované stavy, se kterými se mohou setkat ve svých ordinacích a klinikách. Do exotických oblastí totiž vyráží čím dál víc obyvatel naší země, většina z nich právě do Asie a velká část individuálně bez cestovní kanceláře. I když převážnou část účastníků tvořili praktičtí lékaři pro děti a dorost i pro dospělé, obohacením byla i aktivní účast kolegů z dalších oborů jako např. chirurgie, anesteziologie a resuscitace, neurologie, fyzioterapie, zobrazovací diagnostické metody apod. Poděkování patří všem lékařům, kteří přispěli do humanitární sbírky léků a zdravotnického materiálu věnované Habaraduwa Hospital pro chudé pacienty. Koncept společné odborné akce odborníků na cestovní medicínu s dalšími specializacemi přímo v reálném prostředí subtropů a tropů se i v letošním roce osvědčil a budeme se těšit na další podobné kurzy v budoucnu. Pro podrobnější informace o jejich plánu nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese časopisu OCM@ockovacicentrum.cz.

 

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Bidláky 20, 639 00 Brno

Zpět na seznam článků

 

Nahoru