AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Zaměřeno na Mexiko: Informace pro cestovatele před odjezdem do zahraničí

R. Maďar
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Brno


Přesné doporučení preventivního očkování a další prevence pacientovi-cestovateli záleží na přesném místě, charakteru a délce pobytu, způsobu ubytování a stravování, plánovaných výletech, ročním období, jeho věku, zdravotním stavu, předchozí imunizaci a v případě antimalarik i na tělesné hmotnosti.

Povinné očkování

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) může být záznam o očkování proti této nemoci povinně vyžadován (prevence importu infekce nemocným cestovatelem) – vakcína Stamaril se aplikuje výlučně v autorizovaných centrech s kulatým razítkem (jedna dávka na celý zbytek života, v některých oblastech platí pořád původní interval 10 let – očkuje se od 6–9 měsíců věku). Při příletu z Evropy, jiných neendemických oblastí nebo po více než šesti dnech od opuštění endemické oblasti doklad o očkování není nezbytný.

Základní očkování pro každého cestovatele

Další doporučená očkování

Další možná rizika spojená s cestováním

Při cestování hromadnými prostředky hrozí přenos i dalších nemocí, např. chřipka, pneumokokové infekce, spalničky nebo plané neštovice. Za jisté epidemiologické situace (např. chřipková sezóna, neprodělané neštovice) je potřeba zvážit i tato očkování.

Malárie

Střední riziko malárie hrozí na velké části území kromě centrální a severovýchodní části země. Nejvyšší riziko infekce je v jižní části Mexika u hranic s Guatemalou a s Belize. Nákaza malarickou infekcí při pobytu v hlavním městě nebo v nejpopulárnějších přímořských turistických oblastech Acapulco
a Yucatan (Cancun, Riviera Maya, Tulum, ostrov Cozumel) stejně jako u kalifornských hranic USA v Baja California je nepravděpodobná. Používání repelentů je však vhodné na celém území s výskytem bodavého hmyzu.

Vzhledem k riziku průjmů se doporučuje vyvarovat se nedostatečně tepelné zpracovanému jídlu, nepasterizovaným mléčným výrobkům, nebalené zmrzlině, ovocným džusům a ledu do nápojů, zejména v pouličních provozovnách. Pro snížení rizika se doporučuje preventivní užívání probio tik.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Bidláky 20, 639 00 Brno

Zpět na seznam článků

 

Nahoru