AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Zaměřeno na Kapverdy

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava-Hrabůvka


Kapverdské ostrovy (Cabo Verde/ Cape Verde, obr. 1) jsou společně se Senegalem nejpopulárnější turistickou destinací u českých cestovatelů v západní Africe se speciálními charterovými lety z Prahy bez přestupů. 

Povinná očkování

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení místní vlády je však záznam o platném očkování vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika vč. transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než šesti dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není povinné.

Základní očkování pro každého cestovatele

Proti virové hepatitidě A – samostatně dvě dávky s minimálním odstupem šest měsíců až pět let podle vakcíny (Vaqta 18 měsíců, Avaxim 3 roky, Havrix 5 let), ochrana je dlouhodobá až doživotní. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (z toho minimálně dvě před odjezdem s odstupem čtyř týdnů, u zrychleného schématu tři dávky před odletem 0–7–21 dnů, následně ještě čtvrtá dávka 12 měsíců po první), ochrana je většinou dlouhodobá až doživotní. 

Pro již očkované proti virové hepatitidě A samostatně proti typu B virové hepatitidy – minimálně dvě před odjezdem s odstupem čtyř týdnů, u zrychleného schématu tři dávky před odletem 0–7–21 dnů (následně ještě čtvrtá dávka 12 měsíců po první). Po třech dávkách je ochrana dlouholetá až doživotní s výjimkou non-responderů.

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou dávkou, která poskytuje ochranu na tři roky. Přeočkování nemá být automaticky po uplynutí 36 měsíců, ale jen v případě další cesty do endemické země (vakcína nevyvolává booster efekt a naopak hrozí hyporesponzivita). 

Očkování proti meningokokové meningitidě – primárně kvadrivalentní vakcínou A, C, Y, W-135 (Nimenrix/ Menveo). 

Virus vztekliny přenáší na Kapverdách především netopýři. Preventivní očkování se doporučuje zejména při plánovaných výletech do přírody, návštěvě jeskyň a delších či specifických profesních pobytech (výzkum v přírodě).

Přeočkování proti tetanu se provádí po 15–20 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech. Vhodné je využít rozšířenou protekci kombinované vakcíny dTap (Boostrix/ Adacel) jednou dávkou na cca 10 let.

Další doporučení

Kapénkové infekce – před cestou letadlem nebo nebo jinými prostředky hromadné přepravy zvážit dle individuálních okolností (věk, zdravotní stav, povolání, imunodefi citní osoby v blízkém kontaktu apod.) očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, černému kašli, spalničkám a planým neštovicím. Tyto respirační cestou přenosné nemoci mají globální výskyt, sezónně nebo celoročně.

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždí-li cestovatel z endemické oblasti (např. Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde strávil čtyři a více týdnů, může být záznam o platném očkování vyžadován.

Malárie se v této zemi vyskytuje endemicky jen na částech území ostrova Sao Tiago. Většinu případů způsobuje Plasmodium falciparum s rezistencí na chlorochin, riziko nákazy je však i zde velmi nízné. Při běžném pobytu v turistických oblastech antimalarická chemoprofylaxe není nutná. Z důvodu prevence malárie se od setmění doporučuje používat repelenty. Na ostrově Sao Tiago v průběhu noci i moskytiéry. 

Na území Kapverd cirkuluje endemicky virus zika, riziko nákazy je však aktuálně při použití repelentů v denních hodinách malé. Repelent se nanáší vždy na opalovací krém, při jeho opětovné aplikaci na kůži se musí znovu použít i repelent. Těhotné ženy nebo plánující těhotenství by po návštěvě této země měly absolvovat test na zika během 2– 12 týdnů po návratu. Muži, kteří mají těhotnou partnerku, by po návratu z této endemické oblasti měli používat kondom po celou dobu trvání těhotenství.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.