AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

V nemocniční koronavirové první linii

I. Hiemer
Slezská nemocnice v Opavě, p.o.
Centrum Očkování a cestovní medicíny, Ostrava-Hrabůvka

Jsem „tělem i duší“ infektolog, vždyť na infekčním oddělení jsem pracoval dvacet let, a ať si kdo chce co chce říká, těch dvacet let se vymazat nedá a člověku ta infekce nějak přiroste k srdci. Když vypukla koronavirová epidemie (nyní již pandemie), byl jsem osloveným bývalým primářem, zda bych se alespoň na nějakou dobu na infekční nevrátil a v těžkých chvílích nevypomohl. Osobně jsem neváhal ani chvíli – má čest by mi to prostě nedovolila… V Avenieru mi vyšli vstříc a byla mi schválena žádost o neplacené volno a poslední dubnový týden jsem nastoupil na plný úvazek zpět na Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V krátkosti se pokusím o stručné „nahlédnutí“ do fungování našeho infekčního oddělení a nemocnice v době „koronavirové krize“.
Za normálních okolností má naše oddělení kapacitu 50 pacientů na třech odděleních – dvě standardní + JIP. Na oddělení S1 bývají hospitalizováni na dvanácti pokojích pacienti s průjmovými onemocněními a s hepatopatiemi, hepatitidami, na oddělení S2 na devíti pokojích pak „vzdušné“ infekce, neuroinfekce, febriliene jasné etiologie, spondylodiscitidy (záněty obratlů a meziobratlových plotének) atd. Na JIP jsme schopni ventilovat 2–3 pacienty.
V dubnu funguje infekční oddělení jako „fever clinic“ – všichni pacienti, kteří by měli být hospitalizováni a v anamnéze mají teplotu vyšší než 37,5 °C nevysvětlitelnou z jiné příčiny, kašel, dušnost, respirační selhání nebo kontakt s covid pozitivním člověkem, jsou přijímáni primárně k nám. V rámci této hospitalizace jsou pacienti adekvátně zaléčeni a je proveden odběr na covid-19, vzhledem k ne příliš dobrým zkušenostem s rapidtesty využíváme RT-PCR ze stěru z nosohltanu. Výsledky máme k dispozici do 24 hodin, v mnoha případech i dříve. V případě negativity stěru a není-li další suspekce na covid, např. nález intersticiální pneumonie (specifický druh zápalu plic) na HR-CT plic, překládáme nemocné na další oddělení nemocnice. Cílem jesamozřejmě zabránit přijetí pozitivního člověka na jiné oddělení nemocnice a nákaze dalších „spolupacientů“ a personálu. Koncept vypadá na první pohled jednoduše, ale v praxi až tak jednoduchý není...
V tomto okamžiku se nám na oddělení objevují pacienti s diagnózami, které jdou přes celé medicínské spektrum – centrální teploty při intracerebrálním (mozkovém) krvácení, akutní appendicitida u pacienta v karanténě pro kontakt s covid pozitivní osobou, febrilní neutropenie (závažné snížení počtu bílých krvinek s teplotou – potenciálně život ohrožující stav)u onkologických pacientů, různé internistické diagnózy od hypo- či hyperglykemií a poruch srdečního rytmu až po akutní renální (ledvinové) insuficience a akutní koronární syndromy (srdeční infarkty), vždy ve spojení s nějakým jiným virovým či bakteriálním infektem… Už nám tu chybí jen porody :-)
Je to takový „průtokový ohřívač“, pacienty přijímáme a rychle propouštíme, např. během velikonočního prodlouženého víkendu bylo asi 30 příjmů. A samozřejmě, máme také covid pozitivní pacienty. Prozatím jsme měli hospitalizovaných cca dvanáct pozitivních lidí, tři lidé na ventilátoru, z toho dva zemřeli. Provoz je velmi náročný zejména pro zdravotní sestry, vyčerpávající po fyzické, ale i psychické stránce. Stran osobních ochranných prostředků jsme vcelku dobře vybaveni. Bohužel, ani naše nemocnice se neubránila nákaze zdravotnického personálu – lékařů i sester – zejména na neurologickém a chirurgickém oddělení (je dokonce známý „pacient nula“, kterým je jedna sanitářka, která chodila do práce posledních 14 dní s klinickými potížemi a prošla přes pravidelné kontroly tělesné teploty při vstupu do nemocnice).
Tento článek píšu na službě, je právě něco popůlnoci. Od rána jsme „stihli“ přijmout tři covid pozitivní pacienty na JIP, z toho je již jeden na umělé plicní ventilaci, dalšího přijatého pacienta jsme na oddělení oddialyzovali a k umělé plicní ventilaci pomalu „dozrává“. Před půlnocí přivezli zatím posledního pacienta s těžkou dušností, tak uvidíme, co bude do rána...
A ještě něco pro „pobavení“: volá hygienik, že má na telefonu pána, která je febrilní, silně dušný, kašle –prostě „úplně typické příznaky pro covid“. Posílá pro něho infekční sanitku, plně vybavenou personálem, který je oblečený do celotělových ochranných obleků a masek. Po hodině nám přivážejí pána, který dle slov posádky sanitky „přijel k sanitě na kole“ a při přijetí k nám mu bylo naměřeno 3,4 promile alkoholu krvi. Covid samozřejmě negativní. V těchto případech člověk neví, jestli se jen zasmát, mávnout nad tím rukou, ale takových zneužití lékařské péče v poslední době velmi přibývá, bohužel…
Uběhlo pět měsíců, je polovina září… po vcelku klidných prázdninách, kdy jsme se věnovali našim typickým infekčním pacientům s průjmy a s klíšťovými encefalitidami, máme zpět covid. Počty nakažených prudce stoupají a vypadá to na první pohled hůře nežna jaře. Oddělení a celá nemocnice se připravuje na nápor pacientů… Jsem opět ve službě. Prozatím oddělení naplněno není, ale před chvíli volali z Třince, že chtějí umístit pacienta s covidem. Právě podáváme remdesivir další pozitivní pacientce s významnou bronchopneumonií a dušností. Na vedlejším pokoji nám leží senior s covidem, který dostal při „ozdravném pobytu“ ve Františkových Lázních. Snad bude dnešní služba klidná. Snad budou klidné i další služby, které nás v následujících měsících čekají, musíme být optimisté...
Update 3. Opět služba, neděle 15. listopadu... Za poslední měsíc se nám infekční oddělení „rozrostlo“ na 95 lůžek včetně JIP. Denně je v průměru 8–10 příjmů, většinou pacienti ročníků 1930, 40 a 50... Denně jsou také cca dvě úmrtí. Zatím rekordní byl den s 21 příjmy během 24 hodin a s 5 úmrtími. Někdy je to již čiré zoufalství… „Papírově“ nám počty nemocných dle ministerstva klesají, u nás to zatím poznat nejde. Ještě to světlo na konci tunelu nevidíme, ale musíme být optimističtí :)

MUDr. Ivo Hiemer
Centrum Očkování a cestovní medicíny
Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7
700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.