AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna center Očkování a cestovní medicíny

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava
Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, LF OU, Ostrava

Tato poradna má návodný charakter, přináší vybraný vzorek nejčastějších dotazů cestovatelů a naše odpovědi. Je pravděpodobné, že podobný obsah i formu mohou mít dotazy adresované pacienty na lékaře primární péče, případně i lékaře dalších relevantních specializací. 

V září cestuji na Sumatru a Flores, jsem očkovaná proti žloutence, choleře a břišnímu tyfu. Je mi 23 let. Platí ještě nutnost očkování proti poliomyelitidě? Co byste mi ještě doporučili?
Záleží na tom, jak dlouho tam budete a jaký bude Váš program. Ke zvážení je ještě očkování proti vzteklině, případně i proti japonské encefalitidě dle dalších detailů, které neuvádíte. Očkování proti poliomyelitidě však není nutné, tato nemoc se tam již nevyskytuje.

Chystáme se s přítelem na cestu do Vietnamu, chceme navštívit horské oblasti na severu a deltu Mekongu na jihu. Zároveň v blízké době plánujeme miminko. Doporučujete po návratu s plánováním těhotenství vyčkat?
Vietnam nepatří mezi nejrizikovější destinace, nicméně vy jste si vybrali z této krajiny ty rizikovější oblasti. Pro jistotu bych počkal s otěhotněním cca 4– 6 týdnů po návratu. Záleží na tom, jaká očkování máte, resp. budete mít na svou ochranu ještě před odletem a případnou graviditou. V daných místech nezapomeňte používat účin ný repelent.

Chtěla bych se zeptat na aktuální situaci ohledně rizika nákazy virem zika na Kostarice. Na konci listopadu 2018 bych chtěla jet na 14denní poznávací zájezd po národních parcích. Je možné případně po návratu spolehlivě otestovat, zda člověk má či nemá v sobě virus? Byl již prokázán spolehlivý časový odstup od pobytu v rizikové zemi pro ženu, pokud jde o následné početí dítěte?
Riziko nákazy virem zika je na Kostarice aktuálně velmi nízké až nulové. Spolehlivým odstupem od návratu k početí dítěte je u ženy 6 týdnů. Případný test je možné realizovat ze vzorku zaslané krve ve Zdravotním ústavu v Ostravě, v Národní referenční laboratoři pro arboviry. Přesto nezapomeňte na repelent a potřebné preventivní očkování i proti jiným nemocem.

Chystáme se v polovině července do Itálie do Lignana a v současné době je aktuální nález komára s virem západonilské horečky u nás na jižní Moravě, proto má manželka strach, zda je možné se tímto virem v Lignanu nakazit (nebo nějakým jiným). Ptám se proto, že v tom místě je komárů spousta, tak zda takové riziko zde hrozí?
Západonilská horečka je riziková pro osoby s oslabenou imunitou a seniory nad 60 let věku. U zbytku populace probíhá buď úplně bez příznaků, nebo jako běžná viróza.

Budeme v září cestovat s manželem na Kapverdské ostrovy na ostrov Sal. Existuje tam možná nákaza virem zika? Jsme po neúspěšné in-vitro fertilizaci.
Na Kapverdských ostrovech byla horečka zika endemická, v posledních měsících však nebyl zaznamenán žádný případ. Přesto používejte účinný repelent a nezapomeňte na očkování proti virové hepatitidě, břišnímu tyfu a ideálně i proti meningokokům. K tomu bude nutný účinný repelent. 

Chtěla bych se zeptat, zda stačí na Mauricius očkování proti žloutence, žluté zimnici, tetanu a břišnímu tyfu. Máme také v plánu okružní plavbu Mauricius – Seychely – Madagaskar – Reunion, bude očkování stačit?
Žlutá zimnice se v uvedených oblastech nevyskytuje, takže očkování proti ní není nutné. Vakcinace proti žloutenkám, břišnímu tyfu a tetanu je pro danou cestu základem. Další případné očkování je třeba zvážit podle individuálních rizikových faktorů, které neuvádíte, takže se budou řešit osobně s lékařem u prvního očkování. Na Madagaskaru je i vysoký výskyt malárie. Pokud však jen přes den vystoupíte z lodi a nebudete tam nocovat, preventivní antimalarická profylaxe nemusí být nutná.

Jsem v 9tt těhotenství, chtěli jsme s přítelem a našimi chlapci (3 a 6 let) odletět během léta na dovolenou. Rádi bychom na Maledivy, ale prý i tam hrozí virus zika. Jaká z exotických destinací vychází nejlépe? Minulý rok jsme již byli na Kubě i na Maledivách a celá rodina máme očkování proti žloutenkám, tyfu a encefalitidě.
Na Maledivách horečka zika nebyla hlášena již poměrně dlouhou dobu. V minulosti tam však endemická byla. Větší jistota, že nedojde k nákaze, by byla na Mauriciu nebo Seychelách, kde se nikdy zika nevyskytovala. Dovoluji si však upozornit, že tato nemoc představuje riziko jen pro ženy těhotné, případně plánující těhotenství v dohledné době. Pro zdravé děti či dospělé není za běžných okolností nijak nebezpečná.

Jsme už týden na dovolené v Řecku a jsem nečekaně těhotná (teprve mě čeká kontrola gynekologem, pravděpodobně 5– 6tt ). V našem ubytování se vyskytli komáři, tak jsme používali repelent a odpuzovač komárů do elektrické zásuvky v místnosti, kde jsme všichni spali, nebyl ale zapnutý celou noc. Děti byly trochu poštípané (každé do 10 štípanců), já s manželem každý cca 3– 5 štípanců. Já jsem poslední dva dny měla zřejmě nějakou virózu, bolest hlavy, teplota do 38 °C, bolest kůže, únava apod. Dnes po odeznění těchto příznaků se mi udělala vyrážka na prsou. (Mohla by to být i reakce na dezinfekci bazénu nebo na slunce.) Trochu jsem se vyděsila, jestli se nemůže jednat o virus zika.
Horečka zika se v Evropě nikdy v minulosti nevyskytovala. K importu sice v tomto ročním období dojít může, je to však poměrně nepravděpodobné. Pokud by příznaky přetrvávaly, navštivte po návratu svého praktického lékaře kvůli základním testům a oznamte to svému gynekologovi. 

Přemýšlíme o dovolené v Keni – oblast Watamu a výlet na safari. Jaké by bylo vhodné očkování pro tuto oblast?
Záleží na vašem věku, zdravotním stavu, způsobu ubytování, stravování apod. Základem je očkování proti žluté zimnici, virovým hepatitidám, břišnímu tyfu a za jistých okolností i proti meningokokům. Zbytek se dořeší podle detailů sdělených lékaři u prvního očkování.

Máme dlouho naplánovanou cestu na Sumatru. Neplánovaně jsem otěhotněla, tak přemýšlím, jestli bychom neměli cestu zrušit. Jsem očkovaná proti žloutence A a B. Zajímalo by mě, jaké je aktuálně na Sumatře riziko nákazy virem zika a horečkou dengue a jaká jsou rizika pro těhotenství spojená s malárií a horečkou dengue. V době odletu budu v 10tt těhotenství a plánujeme 3týden ní pobyt.
Cestu na Sumatru v prvním trimestru gravidity nepovažuji za vhodné realizovat. V tomto období probíhá vývoj plodu, který je velmi vnímavý na vnější vlivy, vč. např. zvýšené tělesné teploty. Možných nepříznivých faktorů, které mohou vést k vývojové vadě dítěte, je mnohem více než jen malárie nebo dengue, které se tam vyskytují.

Před dvěma lety jsem si z Bali přivezla horečku dengue. Nyní bychom rádi vyrazili do Vietnamu, ale vím, že i tam hrozí riziko této nemoci. Můžete mně prosím poradit, v jakém období do Vietnamu rozhodně nejezdit a kterým oblastem bychom se měli raději vyhnout?
Komár Aedes, který přenáší horečku dengue, se množí v malých vodních rezervoárech po dešti, nepotřebuje velké vodní plochy. Jsou to např. ucpané okapy, kanalizace, zahradní sudy nebo staré pneumatiky či smetiště. Je to tedy regionálně proměnlivé a podle náhodných faktorů. Rozhodně bych volil suchou
sezónu, kdy je u nás chladné období. Severní a střední Vietnam budou v tomto ohledu bezpečnější než jih. V každém případě však používejte účinný repelent, např. Predator nebo Protector, aplikujte si ho na kůži přes den, a to i ve městech. I tam k přenosu dengue dochází.

V říjnu letíme s dcerou na Zanzibar přes Nairobi, žádné výlety na pevninu neplánujeme. Jaká jsou povinná očkování?
Pokud v Nairobi neopustíte letiště a jedná se jen o tranzit, povinně po vás nebude vyžadováno žádné očkování. Bez vakcinace však cestu nedoporučuji. Základem je očkování proti virovým hepatitidám A + B (dcera zřejmě typ B očkovaný má, pokud je narozena po roce 1989) a břišnímu tyfu. Dceru bych očkoval i proti meningokokové meningitidě A, C, Y, W. Nezapomeňte si přibalit dobrý repelent a léky proti průjmu. K uvedenému budou stačit dvě návštěvy praktického lékaře nebo centra cestovní medicíny. Do října to lze v pohodě stihnout.

V říjnu plánujeme cestu do Mosambiku, těhotná nejsem, ale plánujeme. Je destinace bezpečná vzhledem k případnému těhotenství, nebo se snahou o otěhotnění počkat po návratu? Mám očkování proti virovým hepatitidám A + B, vzteklině, chystám se na zjištění protilátek břišního tyfu (dřívější očkování mám do srpna) a zvažuji žlutou zimnici. Byl by Mauricius případně vhodnější destinací?
Pro Mosambik očkování proti žluté zimnici nepotřebujete, není to endemická oblast. Vyskytuje se tam však malárie a další infekční nemoci, které nejsou preventabilní očkováním. S otěhotněním bych rozhodně počkal alespoň měsíc po návratu. Mauricius je po zdravotní stránce mnohem bezpečnější oblast.

Teď v červnu se chystáme na líbánky na Maledivy a chceme se už začít pokoušet o dítě. Chtěla bych se zeptat, jak je to s virem zika na Maledivách? Můžeme už tam se snažit otěhotnět?
Riziko nákazy horečkou zika je na Maledivách aktuálně prakticky nulové, úplnou jistotu mít ale nemůžeme, jelikož 90 % případů je navenek bezpříznakových a uniká záchytu. Pokud se tam chcete pokoušet o dítě, doporučuji předem očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu, meningokokovým infekcím, na místě pečlivě používat repelent a vyhýbat se nedostatečně tepelně zpracovanému masu i plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobkům, nejíst syrovou listovou zeleninu a hlídat si bezpečnou pitnou a vodu i led do nápojů. Současně si předem ověřte protilátky proti planým neštovicím a spalničkám z odběru krve, pokud nemáte jistotu, že jste je prodělala nebo byla nedávno očkovaná.

O prázdninách chceme cestovat s rodinou po Irsku. Hrozí zde nákaza vzteklinou? Případně v jaké oblasti a je-li třeba se očkovat?
Irsko je podobně jako ČR rabies-free country, tedy země vztekliny prostá. Přesto přichází v úvahu očkování proti virové hepatitidě A a u dětí i proti meningokokům. Obě tyto nemoci se vyskytují v Irsku tak jako u nás v ČR a lze jim zabránit preventivní vakcinací.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Habrůvka
Dr. Martínka 7
700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.