AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna Center očkování a cestovní medicíny

M. Tmějová
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Hradec Králové a Pardubice


Jaká doporučujete očkování pro destinaci USA – pro cestu napříč z New Yorku přes Pensylvánii, Ohio, Illinois, Nebrasku, Utah do Kalifornie (Los Angeles, San Francisco), cestování vlakem, metrem. Cestu plánujeme v červnu, s cestovní kanceláří, noclehy v hotelu a ve vlaku, osoby ve věku 40 a 65 let.

Základem pro očkování i do vyspělých zemí je vakcinace proti virové hepatitidě A + B. Abyste byla chráněná před cestou, je třeba dostat dvě dávky v rozmezí jednoho měsíce. Třetí dávka se dává za půl roku a zajišťuje dlouhodobou až celoživotní imunitu. Pro mladší osobu můžeme doporučit ještě vakcínu proti meningokokové meningitidě, pro starší ve věku 65 let proti pneumokokové infekci. U obou bude postačovat před odjezdem jedna dávka. Pokud pojedete v chřipkové sezóně, bude vhodné očkování i proti této nemoci. Ideální je s očkováním začít cca šest týdnů před odjezdem.

Syn odlétá na měsíc do Malajsie na turistiku, je očkován proti meningokokům vakcínou Neis Vac- C, a to v srpnu 2005, je toto očkování ještě dostačující?

Doporučujeme přeočkovat vakcínou Menveo nebo Nimenrix, která chrání po jedné dávce až proti čtyřem typům invazivních meningokoků A, C, W- 135 a Y. Je to novější vakcína a je vhodná pro cestovatele. K tomu je základem očkování proti virové hepatitidě A + B, břišnímu tyfu a ověření platnosti očkování proti tetanu. Další vakcíny případně doporučí lékař při Vaší osobní návštěvě na základě přesnějších informací o cestě a pobytu. Nezbytný bude pro Vaši cestu kvalitní repelent.

Obracíme se na Vás s prosbou o poskytnutí informace pro cestu naší skupiny do Peru a Bolívie s normálním turistickým programem a ubytováním v komfortních 4* hotelích v měsíci dubnu 2015. Je pro vstup do Bolívie aktuálně vyhlášena povinnost očkování proti žluté zimnici? V Bolívii budeme pobývat pouze v La Paz, nikoli v Amazonii, kde je toto očkování dle aktuálních informací Ministerstva zahraničí ČR povinné, a přijedeme tam z Peru z oblasti Titicaca.

Dle stejných informací MZV a našich dlouholetých zkušeností s touto destinací pro návštěvu La Paz toto očkování povinné není. Z uvedeného nám nevyplývá informace, jestli se budete pohybovat v nížinných rizikových oblastech v Peru, kde byste se mohli nakazit, do šesti dnů před plánovaným vstupem do Bolívie. V tom případě by s přechodem hranice bez očkování proti žluté zimnici problém mohl nastat. Momentálně dle našich informací kontrola povinného očkování na hranici Peru a Bolívie neprobíhá, ale tato situace se z rozhodnutí místních zdravotnických úřadů může kdykoli změnit.

Jsem v 5. měsíci těhotenství a ráda bych vycestovala do Tanzanie. Nemám v plánu se účastnit výletů mimo vybraný rezort. Je možné odletět do vybrané destinace bez povinného očkování žluté zimnice, když letím z Evropy? Je bezpečné se v těhotenství nechat očkovat proti žluté zimnici?

Bez ohledu na případnou povinnost očkování není cesta těhotné ženy do východní Afriky vhodná, kromě této žluté zimnice tam hrozí i malárie a další závažné infekce. V graviditě je očkování proti žluté zimnici kontraindikováno.

Chtěli bychom navštívit Zanzibar, ale tam je povinné očkování proti žluté zimnici. Před časem mi byla provedena neurochirurgická operace, jsem v pořádku, ale antiepileptika stále užívám. Ptala jsem se svého ošetřujícího lékaře, ale on si u očkování není jistý, jen se mě ptal, jestli je vakcína živá, nebo mrtvá.

Vakcína proti žluté zimnici je živá oslabená. Na Zanzibaru je riziko nákazy minimální, očkování při příletu z Evropy není povinné. Pokud poletíte přes africký kontinent, můžete si nechat vystavit Mezinárodní očkovací průkaz, kde v části pro povinné očkování bude zapsána vaše neurologická kontraindikace podání živé vakcíny. V takovém případě je ale nutné při pobytu v rizikové oblasti používat repelent, a to i v průběhu dne. Přineste si pro lékaře na očkovacím centru svůj neurologický nález.

Prosím o informaci ohledně nutnosti užívání antimalarik na Srí Lance. Vyskytuje se zde malárie a kde?

Malárie se vyskytuje především na severu a severovýchodě Srí Lanky, hlavně na venkově. Při návštěvě turistických oblastí v suché sezóně je riziko nákazy poměrně nízké, zejm. při používaní kvalitního repelentu (např. Ultrathon) a moskytiéry na noc.

Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně očkování kombinovanou vakcínou tetanus + černý kašel. Letos bych měla jít na přeočkování proti tetanu. Stále kojím 10měsíčního syna a v brzké době plánuji další těhotenství. Zvažuji kombinovanou vakcínu, ale nerada bych přerušila kojení. Doporučili byste mi v současné době s ohledem na plánované těhotenství kombinovanou vakcínu? Pokud ano, bylo by nutné přerušit kojení? Za jak dlouho po přeočkování by bylo možné plánovat těhotenství?

Neživou kombinovanou vakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli je v období kojení možné očkovat, nemusíte jej přerušovat. Vzhledem k charakteru vakcíny není nutný ani odstup od očkování směrem k další graviditě.

Prosím o informaci ohledně očkování proti tetanu: byla jsem očkována 10/ 2011, 24/ 11/ 2011 a třetí dávka nebyla aplikována (v plánu 12/ 2011), věk 70 let. Prosím o sdělení, zda toto očkování stačí nebo je nutné absolvovat další cyklus očkování. 

Pokud Vám měly být aplikovány tři dávky tetanu, znamená to, že jste buď měla promeškané očkování tetanem, nebo při vyšetření protilátek na tetanus zjištěnou příliš nízkou hladinu, která Vás nechránila. Nyní doporučuji nechat si vyšetřit hladinu protilátek na tetanus a dle výsledku lékař rozhodne, jak bude postupovat dále. Za současné situace je Vaše ochrana nejistá.

Nedávno jsem byla kousnuta psem. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu dostat vzteklinu, když mě kousnul přes bundu. Bundu děravou nemám. Mám jen sedřenou kůži, podlitinu a modřinu. Jeho sliny ani zuby se nedostaly k mé kůži a ještě jsme nedostali potvrzení, že pes je proti vzteklině očkovaný. Mohla bych tedy být nakažená vzteklinou?

ČR je již delší dobu považována za území bez výskytu vztekliny. Pokud navíc nedošlo k narušení kůže ani ke kontaktu slin s ní, riziko nákazy je prakticky nulové. Pokud je útočící pes známý, bude navíc určitě pod veterinárním dozorem.

Dobrý den, mám dotaz na plané neštovice. Nevím, zda jsem je prodělala, a jelikož mám malé děti, rozhodla jsem se, že se nechám naočkovat, ale má praktická lékařka o tomto očkování nikdy neslyšela. Chtěla bych se proto zeptat, jestli je ve Vašem očkovacím centru možný nejprve odběr krve k zjištění možných protilátek proti tomuto onemocnění (jelikož si nejsem jista, zda-li jsem je prodělala, nebo ne). Anebo jestli o to mám požádat svou praktickou lékařku. Také by mě zajímalo, mohu-li podstoupit očkování i v době, kdy ještě kojím.

Vyšetření protilátek indikující případnou předchozí infekci a stávající imunitu je možné absolvovat za úhradu ve většině našich center, ale i přes Vaši paní doktorku. V případě negativity je možné očkování dvěmi dávkami vakcíny v odstupu 6– 10 týdnů. Očkování v období kojení je teoreticky možné, realizuje se ale však většinou jen po kontaktu kojící ženy s planými neštovicemi jako postexpoziční profylaxe.

Dnes jsem měla být naočkována proti žloutence typu B, ale nenaočkovali mě, jen když si očkovací dávku zaplatím. Dělám kurz na sociální pracovnici a podle Vyhlášky 537/ 2006 je očkování zdarma pro účastníky tohoto typu rekvalifi kace.

Na mandatorní očkování proti virové hepatitidě B vakcínou Engerix- B máte nárok bezplatně. Očkování se provádí v ordinacích praktických lékařů, kteří by měli znát postup v takové situaci, případně by se měli obrátit na společnost Avenier (tel. 800 112 233), která vakcínu pro tento účel distribuuje.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na očkování proti TBC pro moji pětitýdenní dceru. Zda je možné ji naočkovat a kdy.

Již v r. 2011 bylo očkování proti TBC vyňato z povinného očkování. Očkují se jen děti, které jsou v riziku onemocnění TBC podle přesně definovaných kritérií. Očkování se provádí na základě doporučení dětského lékaře na kalmatizačním pracovišti. V současné době jsou však v ČR problémy s dostupností očkování kvůli nedostatku importované vakcíny. 

Jsem sledována na hematologii pro poruchu krvetvorby, s nepatrným nálezem. Neberu žádné léky. Je pro mě očkování Zostavaxem vhodné? Je mi 65 let a pásový opar jsem prodělala.

Vakcína Zostavax je určená pro osoby nad 50 let, které se chtějí chránit před vznikem pásového oparu nebo zabránit opakování pásového oparu. Riziko recidivy je poměrně nízké. Očkování v našich očkovacích centrech je v této situaci možné, pokud od posledních příznaků uplynulo alespoň šest měsíců, za posledních 12 měsíců nebyla jiná epizoda pásového oparu a k tomu není přítomné oslabení imunity či jiná závažná nemoc. Klinicky nevýznamná porucha krvetvorby bez imunodeficitu kontraindikací očkování není. Vzhledem k sledování poruchy krvetvorby na hematologii doporučujeme konzultovat možnost očkování živou vakcínou Zostavax s odborným lékařem i na hematologii.

Mám na Vás dotaz ohledně očkování proti papilomavirům, rakovině děložního čípku. Na trhu existuje několik různých typů vakcín a nepanuje shoda v tom, jakou vakcínou očkovat. Mohu se zeptat, co byste mi doporučili na základě Vaší lékařské praxe?

Silgard obsahuje typy papilomavirů i na genitální bradavice, Cervarix má zase širší zkříženou imunitu na další onkogenní typy. Záleží na způsobu života ženy a dalších faktorech. Nejlepší je proto dostavit se do očkovacího centra a osobně konzultovat s lékařem. Pojišťovny každý rok uvádí na svých webových stránkách příspěvky na očkování.

Mám velké bolesti po prodělaném pásovém oparu už šest let. Jelikož jsem neměla žádný výsev, léčba začala až skoro po půl roce. Pomáhá vakcína i na bolest po prodělaném oparu?

Vakcína Zostavax sice funguje jako prevence neuralgie – tedy silných postherpetickcýh bolestí, nemá ale terapeutický účinek, a proto ve Vaší situaci již proti bolesti nepomůže. Je nutné užívat silná analgetika. 

Poradna Center očkování a cestovní medicíny má návodný charakter, je pravděpodobné, že s podobnými dotazy se budou obracet na lékaře primární péče, případně dalších specializací, i jejich pacienti.

MUDr. Marta Tmějová
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Železniční poliklinika
Veverkova 1631/ 5, 500 02 Hradec Králové

Zpět na seznam článků

 

Nahoru