AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Kazuistika: Virusneutralizační test a protektivní hladina protilátek proti klíšťové encefalitidě

M. Pomiklová
Národní referenční laboratoř pro arboviry Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě

Souhrn

Při významném přesahu intervalu doporučeného pro aplikaci další dávky vakcíny proti klíšťové encefalitidě přistupuje velká část ordinací primární péče k vyšetření protilátek třídy imunoglobulinu G (IgG) testem ELISA a své rozhodnutí o dalším postupu zakládá na jeho výsledku. ELISA test však v případě pozitivního výsledku informuje jen o přítomnosti specifi ckých protilátek, ale nespecifikuje, zda je naměřená hladina protilátek protektivní, či nikoli. ELISA test také není schopen rozlišit nespecifickou zkříženou reakci při přítomnosti protilátek proti jiným flavivirům, která je poměrně častá. Nejvíce pravděpodobným kritériem protektivity je virusneutralizační test (VNT). Jen na základě výsledků protilátek získaných ELISA testem bez výsledku VNT nelze usuzovat na protektivitu naměřených protilátek.

Klíčová slova

klíšťová encefalitida – protilátky – ELISA – VNT – protektivita

Stanovení hladiny protilátek proti klíšťové encefalitidě provádí v ČR různé laboratoře a používají k detekci protilátek různé diagnostické soupravy. Laboratorní diagnostika se v rutinní praxi nejčastěji opírá o průkaz specifických protilátek v jednotlivých třídách imunoglobulinu G (IgG), imunoglobulinu M (IgM) a stanovení avidity IgG metodou ELISA. 

Jednotlivé ELISA soupravy se navzájem mohou lišit senzitivitou, specificitou, ale i vyjadřováním výsledků, které mohou být v různých jednotkách nebo indexech pozitivity. U klíšťové encefalitidy neexistují mezinárodní jednotky a také neexistuje žádná definovaná protektivní hladina protilátek. ELISA test nám
tedy podá v případě pozitivního výsledku jen informaci o přítomnosti specifických protilátek, ale už nám neřekne, zda je naměřená hladina protilátek protektivní, či nikoli. ELISA test také není schopen rozlišit nespecifickou zkříženou reakci při přítomnosti protilátek proti jiným flavivirům.
Tato zkřížená reaktivita je naprosto běžná. Můžeme tak tedy získat falešně pozitivní, ale i falešně negativní výsledky.

Tyto zkřížené a nespecifické reakce umožňuje rozlišit virus neutralizační test. Jedná se o velice specifickou a také citlivou titrační metodu, i když se zde nerozlišují jednotlivé třídy protilátek. VNT stanovuje neutralizační protilátky. Výskyt zkřížených reakcí je zde minimální. Výsledky jsou vyjadřovány virusneutralizačním titrem. Pozitivní výsledek VNT je ≥ 8.

Pozitivita VNT je považována za nejvíce pravděpodobné kritérium protektivity. Jen na základě výsledků protilátek získaných ELISA testem bez výsledku VNT nelze usuzovat na protektivitu naměřených protilátek! VNT jednoznačně vede ke zkvalitnění diagnostiky a interpretace získaných výsledků protilátek proti klíšťové encefalitidě a dalších arbovirů. Konfirmace pomocí VNT je důležitá nejen při zjišťování akutní fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou, ale má i svůj velký význam při zjišťování imunitní odpovědi u osob po očkování proti klíšťové encefalitidě a při rozhodování o případném přeočkování. V tomto případě je nejlepším vodítkem výsledek VNT, který se provádí v NRL pro arboviry Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Mgr. Markéta Pomiklová
Národní referenční laboratoř pro arboviry
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské náměstí 2633/ 7
Moravská Ostrava
702 00 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.