AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Imunita po onemocnění covid-19

H. Tkadlecová
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Zlín

Úvod

Za současného stavu pandemie covid-19 a závažnosti vývoje v České republice ke dni 18. 10. 2020 je jednouz hlavních otázek, kdo z populace se s infekcí potkal, jak lze infekci prokázat a kterými parametry a laboratornímivyšetřeními a z kterých tělních tekutin, zda po setkání s virem vzniká imunita, jaká imunita a na jak dlouho. Tytoinformace jsou nezbytné pro odhad dalšího vývoje a predikci dalších možných pandemických vln.

Výtah z odborných článků uveřejněných na téma imunita po onemocnění covid-19

Persistence of serum and salivaantibody responses to SARS-CoV-2spike antigens in COVID-19 patients

Přetrvávání protilátkové odpovědi proti SARS-CoV-2spike antigenu v séru a ve slinách u pacientu s covid-19

Isho B, Abe KT, Zuo M et al.
Sci Immunol 2020; 5(52): eabe5511. doi: 10.1126/ sciimmunol.abe5511.

Souhrn

Zatímco je protilátková odpověď na SARS-CoV-2extenzivně zkoumána v krvi, relativně málo je známo o protilátkové odpovědi ve slinách a jejím vztahu k hladině celkových protilátek. Autoři zjišťují protilátkovou odpověď IgG, IgM a IgA proti S (spike) proteinu a jeho receptor vázající doméně (RBD) v séru a ve slinách u akutních a zotavujících se pacientů s laboratorně prokázanou infekcí covid-19 v období 3–115 dní od vzniku prvních příznaků (PSO – post symptom on set)v porovnání s negativními kontrolami. Protilátková anti-SARS-CoV-2 odpověď byla snadno detekovatelná v sérui slinách s vrcholem hladiny IgG protilátek dosažené16–30 dní pro vzniku prvních příznaků. Longitudinální analýza odhalila, že IgA a IgM protilátky velmi rychle mizí, zatímco IgG protilátky zůstávají relativně stabilní až po dobu 105 dní od vzniku prvních příznaků v obou tělesných tekutinách. Konečně IgG, IgM a v menší míře IgA protilátková odpověď na spike protein a RBD v séru pozitivně koreluje s párovými vzorky slin. Tato studie potvrzuje, že IgG protilátky proti SARS-CoV-2 ve slinách a v séru vydrží u většiny covid-19 pacientů po dobu nejméně 3 měsíců PSO, IgG protilátková odpověď ve slinách může sloužit jako náhradní způsob měření systémové imunity k SARS-CoV-2 založené na jejich korelaci se sérovou IgG protilátkovou odpovědí.

Úvod

O místní protilátkové odpovědi v místě vstupu infekc evíme velmi málo. SARS-CoV-2 vstupuje do nazofaryngeálního a orofaryngeálního traktu, kde se následně množí. Z toho důvodu jsou nazofaryngeální vzorky a stěry z krku používány pro testování viru metodou RT-PCR pro detekci virové RNA. Sliny jsou zároveň vhodným materiálem pro testování přítomnostiSARS-CoV-2 mRNA. To dává smysl vzhledem k situaci, že vylučování viru nazofaryngem předchází virové replikaci v plicích a, stejně jako u cytomegaloviru, mohou být slinné žlázy rezervoárem viru. Přestože je dutina ústní místem replikace viru, jen málo studií zkoumalo anti-SARS-CoV-2 protilátky v tomto kompartmentu. V této studii autoři zkoumají anti-SARS-CoV-2 protilátkovou odpověď v průběhu115denního období v séru a slinách u 439 jedinců (v séru) a 128 jedinců (ve slinách) u pacientů s covid-19 v porovnání s kontrolami. Antigen specifi cké IgGv obou tělních tekutinách byly maximálně detekovatelné mezi 16. a 30. dnem po prvních příznacích (PSO)a pomalu klesaly až do 105.–115. dne po datu prvních příznaků. Naopak, antigen specifické IgM a IgA protilátky se objevily velmi rychle, ale následně klesaly jak v séru, tak ve slinách. V séru dosáhly neutralizační protilátky maxima do 31–45 dnů PSO a pomalu klesaly po dobu 105 dnů s největším poklesem při posledním odběru (105–115 dnů PSO). Hladiny IgG a IgM protilátek proti oběma antigenům silně korelovaly v párových vzorcích séra a slin, což naznačuje, že sliny by mohly být použity pro sledování imunitní odpovědi na SARS--CoV-2 infekci. Souhrnně vzato systémová a slizničníIgG odpověď na SARS-CoV-2 přetrvává více než3 měsíce, zatímco IgM a IgA odpověď se objevuje rychle a je pouze přechodná. Autoři nezjistili ve studii rapidní pokles hladiny IgG protilátek proti S (spike) proteinu, RBD nebo NP podobu více než 3 měsíců. Totéž platí pro antigen specifickou odpověď (anti-spike IgG a anti-RBD IgG) ve slinách. Na druhou stranu a v souladu se zjištěními jiných,IgA a IgM protilátky proti SARS-CoV-2 antigenům klesají jak séru, tak ve slinách.

Robust T Cell Immunity in ConvalescentIndividuals with Asymptomatic or MildCOVID-19

Silná T buněčná imunita u zotavujících se jedincůs asymptomatickou nebo lehkou infekcí covid-19

Sekine T, Perez-Pott i A, Rivera-Ballesteros O, et al.
Cell 2020; 183(1): 158–68.e14. doi: 10.1016/j.cell.2020.08.017.

Ve stručnosti

Sekine et al ve studii poskytují funkční a fenotypovoumapu SARS-CoV-2 specifických T buněk v celém spektruexpozice, infekce a závažnosti covid-19. Pozorují, žeSARS-CoV-2 vyvolává tvorbu široce zaměřených a funkčně plnohodnotných T buněk, které mohou chránit před opakovanými epizodami těžké infekce covid-19.

Klíčové body

• SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty akutní fáze představují aktivovaný cytotoxický fenotyp.
• SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty rekonvalescentní fáze vytváří solidní imunitní odpověď.
• Polyfunkční SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty se objevují i u séronegativních jedinců.

Shrnutí

SARS-CoV-2 specifické T buňky se pravděpodobně ukážou jako zásadní pro dlouhodobou imunitní protekci proti covid-19. Autoři ve studii systematicky mapují funkční a fenotypové prostředíSARS-CoV-2 specifické T buněčné odpovědi u neexponovaných jedinců, exponovaných rodinných příslušníků a jedinců s akutní infekcí nebo zotavujících se z covid-19. SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty akutní fáze představují aktivovaný cytotoxický fenotyp, který koreluje s různými klinickými známkami závažnosti onemocnění, zatímco SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty rekonvalescentní fáze jsou polyfunkční a představují zásadní paměťový fenotyp. Důležité je, že SARS-CoV-2 specifické T lymfocyty
jsou prokazatelné i u séronegativních exponovaných rodinných příslušníků a rekonvalescentních jedinců s historií asymptomatické nebo lehké nemocicovid-19. Sebraná data dokazují, že SARS-CoV-2 indukuje široce zaměřenou a funkčně plnohodnotnou T buněčnou odpověď, na základě čehož autoři předpokládají, že přirozená expozice nebo infekce může chránit před opakovanou těžkou infekcícovid-19.

Výsledky

Poruchy T lymfocytů u covid-19
Předběžné výsledky ukázaly, že absolutní počty i relativní frekvence CD4+ a CD8+ T lymfocytů byly nefyziologicky nízké u pacientů se středně těžkýma závažným průběhem covid-19. Tato zjištění byla hlášena již dříve. Korelační analýzy ukázaly, že aktivovaný fenotyp byl silně asociován s hladinami specifických anti-SARS-CoV-2 IgG protilátek, s různými klinickými parametry, jako je věk, koncentrace hemoglobinu, počet krevních destiček, plazmatická hladiny alaninaminotransferázy, albumin, D-dimery, fibrinogen a myoglobin, ale nebyla tak silně asociována s plazmatickou hladinou různých zánětlivých markerů, včetně interleukinu (IL) 1b, IL-10 a TNF (tumor necrosisfactor).

Protilátková odpověď a proliferační schopnostSARS-CoV-2 specifických T lymfocytů u rekonvalescentních jedinců s covid-19
Anamnestická odpověď byla silnější u CD4+ T lymfocytův porovnání s CD8+ T lymfocyty. Sérologická evaluace odhalila silnou pozitivní korelaci mezi IgG odpovědí mířenou proti S proteinu SARS-CoV-2 a IgG odpovědí proti nukleokapsidovému proteinu SARS-CoV-2. Navíc SARS-CoV-2 specifická CD4+ a CD8+T lymfocytární odpověď byla přítomna i u séronegativních jedinců, i když v menší míře než u séropozitivních jedinců (41 vs. 99 %). Téměř dvakrát tolik zdravých dárců krve v průběhu pandemie mělo prokazatelnou paměťovou T buněčnou odpověď v porovnání s protilátkovou odpovědí, což naznačuje, že séroprevalence může podhodnocovat rozsah adaptivní imunitní odpovědi proti SARS-CoV-2.Autoři zjistili, že T lymfocytární aktivace charakterizovaná expresí CD38 je známkou akutní infekce covid-19.
 

Volně přeložila a stručný výtah z odborných článků provedla
MUDr. Hana Tkadlecová
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Zlínská poliklinika
Třída Tomáše Bati 3705,
760 01 Zlín

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.