AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Aktuality z cestovní medicíny

K. Dylová
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava

Cestování se stalo neodmyslitelnou součástí nejen našeho osobního, ale i pracovního života, létáme do stále exotičtějších zemí světa, seznamujeme se s historií a kulturou těchto zemí, ochutnáváme místní speciality. Velkou úlohu v tom sehrává touha poznávat, zvyšující se hospodářská úroveň a také snaha tuzemských firem proniknout na zahraniční trh. Z cest si přivážíme krásné vzpomínky, o které se dělíme s přáteli a kolegy ještě dlouhou dobu po návratu.

Je v zájmu všech cestovatelů, aby vzpomínky na cestu byly co nejkladnější, a proto je potřeba myslet i na možné komplikace spojené s případnými zdravotními problémy. Tomuto můžeme předcházet nejen důkladnou přípravou spojenou s očkováním proti preventabilním infekčním nemocem, ale také pečlivým vybavením cestovní lékárničky probiotiky, léky na střevní potíže a účinnými repelenty (ochrana před nemocemi přenášenými komáry). Celosvětově se potýkáme s epidemií horečky dengue, zika, chikungunya a stále se rozšiřující epidemií eboly v Konžské demokratické republice. I v rámci evropského kontinentu vč. ČR se v poslední době opakovaně setkáváme např. s epidemií virové hepatitidy A či spalniček.

V posledních 3 letech byly země EU/ EEA postiženy významnými epidemiemi spalniček. Z 30 členských států EU/ EEA bylo do Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) od 1. ledna 2016 do 31. března 2019 hlášeno 44 074 případů onemocnění. Spalničky přitom svým charakterem splňují kritéria onemocnění, které může být celosvětově eliminováno až eradikováno. Přestože bylo vyvinuto velké úsilí k dosažení globální eliminace spalniček, cíle se nedaří dosáhnout, dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je potřeba min. 95% proočkovanosti 2 dávkami vakcíny proti spalničkám (Priorix, M-M-RvaxPro).

Přehled epidemií (druhé pololetí 2018 a první pololetí 2019)

Kazachstán
V Kazachstánu byl zaznamenán rostoucí počet lidí se zánětem mozkových blan. Zemřelo 12 osob, 128 osob bylo hospitalizováno s podezřením na meningitidu.

Indie
Ve svazovém státě Kérala byl zaznamenán výskyt smrtelného viru Nipah. Rezervoárem viru jsou pravděpodobně netopýři kaloni.

Konžská demokratická republika
Pokračující výskyt epidemie eboly ve východní části Konžské demokratické republiky. Epidemii se konžským úřadům nedaří zvládat. V provinciích North Kivu a Ituri bylo k 27. srpnu 2018 nahlášeno celkem 112 případů (potvrzené případy 84, pravděpodobné případy 28; celkem úmrtí 75, potvrzené 47, pravděpodobné 28). Rozšíření nákazy hrozí i na území Ugandy. Uprchlíci ze sousedního Konga, kde epidemie propukla, přecházejí kvůli ozbrojencům ilegálně hranice, a tím zvyšují riziko nekontrolovatelného šíření nemoci.

Laos
V důsledku protržení přehrady došlo v provincii Attapeu na jihovýchodě Laosu k rozsáhlým záplavám. V postižené oblasti hrozilo zvýšené riziko vzniku nákazy horečkou dengue, případně chorobami přenášenými kontaminovaným jídlem a vodou.

Alžírsko
V průběhu srpna 2018 bylo zaznamenáno několik desítek případů výskytu cholery, objevila se v části země západně od hlavního města (Blida, Tipasa,hl.m. Alžír, Bouira, Médea).  

Indie
Ve svazovém státu Rajastán na severozápadě Indie byl zjištěn zvýšený výskyt viru zika.

Izrael
V Izraeli v roce 2018 zemřela na komplikace vyvolané spalničkami 18měsíční holčička. V zemi je od začátku roku zaregistrováno 1 200 případů spalniček.

Brazílie
Široké rozšíření tropické nemoci dengue ve státě Sao Paulo. Min. v 19 městech na severu a severovýchodě státu Sao Paulo laboratoře potvrdily šíření viru nového typu (typu 2) nemoci dengue. Tento typ viru způsobuje klinicky horší případy nemoci v těch situacích, kdy pacienti již dříve horečkou dengue prošli.

Ostrov Mayotte
Indický oceán, Francouzský department – epidemie horečky Rift Valley.

Keňa
Epidemie cholery v Nairobi a dalších oblastech Keni (kraje Baringo a Machakos).

Mozambik
Sever země postihla cholera, stalo se tak týden poté, co jihoafrickou zemi postihl cyklón, silné deště a záplavy. Úřady informovaly o 14 případech cholery v provincii Cabo Delgado.

Jemen
Zdravotníci v Jemenu zaznamenali více než 200 000 pacientů, u kterých bylo podezření na nákazu cholerou. Podle nich se nemoc začala rychle šířit mezi africkými migranty, kteří do země připluli z Džibutska. K nárůstu počtu nákaz také přispívají nebývale časté deště a teplé klima.

Nepál
Výskyt horečky dengue, a to zejména v hlavním městě Káthmandú a blízkých městech (Lalitpur, Bhaktapur).

Honduras
Kontinentální část země se potýká s rozsáhlou epidemií horečky dengue, které dosud podlehlo cca 50 osob. Země dosud eviduje přes 15 400 případů nákazy.

Marshal lovy ostrovy
Dne 6. srpna 2019 vyhlásil prezident republiky Marshallovy ostrovy mimořádný stav v souvislosti s epidemií horečky dengue v tomto tichomořském státě.

Filipíny
Dne 6. srpna 2019 vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví Filipín stav epidemie horečky dengue na celém území Filipínské republiky.

Myanmar/ Barma
Zvýšený výskyt viru chikungunya, který způsobuje příznaky podobné horečce dengue.

Etiopie
Dne 13. srpna 2019 je ve městě Dire Dawa na východě Etiopie registrováno přes 3 750 podezření na nákazu virem chikungunya.

Literatura
1. Použité zdroje: www.szu.cz, www.mzv.cz, www.ockovacicentrum.cz

Mgr. Kristina Dylová
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Sokolská třída 81 702 00 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru