AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Zaměřeno na Vietnam a Kambodžu

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava-Hrabůvka

 


Povinné očkování

Žlutá zimnice se v těchto zemích nevyskytuje. Při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) však záznam o očkování proti této nemoci může být povinně vyžadován (prevence importu žluté zimnice nemocným cestovatelem). Očkuje se od devíti měsíců věku, jedna dávka doživotně bez dalšího přeočkování. Při příletu z Evropy/ Asie (nebo po více než šesti dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Základní očkování pro každého cestovatele

Další doporučená očkování

Další možná rizika spojená s cestováním

Při cestování hromadnými prostředky (vlak, letadlo, autobus apod.) hrozí přenos i dalších nemocí, např. chřipka, pneumokokové infekce, spalničky nebo varicella. Za jisté epidemiologické situace a vzhledem k osobní anamnéze je potřeba zvážit i tato očkování.

Malárie

Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí např. od přesné oblasti pobytu, ročního období, plánovaných aktivit a výletů, základního zdravotního stavu cestovatele atd.

Vysoké riziko malarické infekce hrozí celoročně především v povodí řeky Mekong, včetně hlavního města Phnom Penh. Při návštěvě chrámů Angkor Wat nebo jižních pláží v oblasti Sihanoukville v suché turistické sezóně není antimalarická chemoprofylaxe za běžných okolností nezbytná. 

V rámci Vietnamu jsou nejrizikovější vesnice v deltě Mekongu a horské oblasti na severu v pohraničí s Čínou. V suché sezóně a při návštěvě nejznámějších turistických míst země není antimalarická chemoprofylaxe nezbytně nutná za podmínky používání repelentů a v teplejších oblastech země i moskytiéry. Každý případ je však nutné posoudit individuálně.

Dengue a další arbovirózy

Základní výbavou na cesty z hlediska prevence arboviróz je účinný repelent a jeho aplikace nejen na večer, ale i v průběhu dne. 

Fekoorální nákazy

Vedle standardního zodpovědného chování cestovatele týkajícího se hygieny jídla, nápojů a rukou mají v prevenci této skupiny infekcí pozitivní vliv probio tika (např. Biopron).

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Hrabůvka, Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru