AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Prakticky z ordinací center Očkování a cestovní medicíny

S. Jakubalová
(1) Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Brno
(2) ARO, Slezská nemocnice v Opavě

 


Často řešíme v ordinacích situace, které nelze přímo vyčíst z SPC ani z učebnic. Postupně se některé dotazy nebo případy opakují. Uvedeme ty nejčastější a pro praxi užitečné argumenty k tvrzením našich pacientů. Celá odpověď je koncipována jako komunikační dovednost − zvládnutí námitky, která vychází pacientovi vstříc a následnou argumentací vysvětluje jeho mylný názor. Součástí interakce lékař−pacient je správná forma komunikace ze strany zdravotníků, která musí být laikům pochopitelná, nedehonestující a uklidňující. Na začátku je důležité pochválit za dotaz, projevený zájem nebo použít pozitivní formulaci, až poté argumentovat zjednodušeně odborně. Uvádíme konkrétní příklady pro orientační použití v praxi.

O očkování jsem už uvažoval, ale vzpomenu si na to vždycky až už jsou klíšťata aktivní a v létě očkovat proti klíšťové encefalitidě (KE) nelze.
Odpověď lékaře: Máte pravdu, že spousta lidí si to myslí, a dříve se předpokládalo, že by následná infekce po první dávce očkování mohla mít horší klinický průběh. Dnes ale bezpečně víme, že to tak není. Vysoká ochrana je sice až 14 dnů po druhé dávce, ale již po první dávce se začínají tvořit protilátky. Pokud budete mít po první dávce přisáté infikované klíště a onemocníte, nákaza bude probíhat spíše mírněji než bez očkování. Je tedy lépe očkovat nyní než vůbec, pokud jste to nestihli v zimě. Druhou dávku je vhodné aplikovat již za 14 dnů. Dále se potom pokračuje ve standardních intervalech.

Proti přisátí klíštěte použiji vitamin B, slyšel jsem, že to funguje. 
Odpověď lékaře: Také jsem to slyšel/ a. Bohužel tomu tak není. Tato pověra zřejmě pramení z toho, že každý se trochu potíme a pokud užijeme vitamin B nebo pivo či kvasnice, tak se jejich metabolity včetně vitaminu B vylučují pokožkou. Záleží potom na chemickém složení potu každého konkrétního jedince, jestli výsledný pach částečně hmyz odpuzuje, nebo naopak přitahuje. Klíšťata reagují na teplo našeho těla, otřesy půdy a vydechovaný kysličník uhličitý a to vitaminem B neovlivníme. Jedinou spolehlivou ochranou proti KE je očkování a proti ostatním nemocem přenášeným klíšťaty je vhodné používat kvalitní repelent.

Již jsem měl tolik klíšťat, že jsem proti klíšťatům imunní. Kdybych nebyl, určitě bych už onemocněl.
Odpověď lékaře: Ano, každé klíště není infi kované. Pokud nejste očkovaný, onemocnět můžete bez ohledu na to, kolik klíšťat jste měl přisátých v minulosti. Imunní můžete být buď po prožitém onemocnění, nebo po očkování. Je tedy jen velké štěstí a náhoda, že jste dosud neonemocněl. 

Vakcinace proti KE je očkování proti neuroinfekci a může způsobit ochrnutí.
Odpověď lékaře: Ano, KE se opravdu řadí mezi neuroinfekce. Proto je KE tak závažná a je skvělé, že se proti ní můžeme chránit očkováním. Vakcinace proti KE se provádí neživou vakcínou. Proto není možné, aby očkování vedlo k nákaze. Vakcínu aplikujeme do svalu ramena suchou jehlou. Po očkování se protilátky tvoří v záchytné mízní uzlině v podpaží a ve slezině.

V životě jsem neměl klíště, tak nemůžu onemocnět.
Odpověď lékaře: Člověk, který si alespoň jednou týdně vyjde do přírody, má přisátá v průměru 2−4 klíšťata ročně, tzn. za život přibližně 100−300 klíšťat. O většině z nich však nemusí vědět, protože klíšťata se na člověka přisají i ve stadiu malé nymfy, ty však také mohou přenášet KE. Přisátí klíštěte nebolí a naleznout jej můžeme v místech, kde je vlhká a tenká kůže. Tam však často unikne pozornosti.

Proti borelióze nelze očkovat, tak nemá smysl očkovat se proti KE, když stejně můžu onemocnět.
Odpověď lékaře: Je pravda, že klíšťata přenáší i Lymeskou borreliózu (LB) a proti ní zatím neexistuje očkování. Mezi přenosem těchto dvou nákaz a jejich léčbou je ale zásadní rozdíl. Boreliózu klíště přenese přibližně za 24– 48 hod po přisátí, a tak pokud klíště najdeme včas, je možné se nákaze vyhnout. Virus KE přenese klíště již za 2 hod, takže než se vrátíme z přírody domů, už může probíhat infekce. Při onemocní LB je k dispozici účinná léčbu antibiotiky, KE je možné léčit jen symptomaticky potlačením příznaků, ne však specificky bojovat proti původci. Je tedy vhodné se proti KE očkovat a jako ochranu před LB používat repelenty, vhodné oblečení do přírody a včas vytahovat přisátá klíšťata.

Mám naočkovanou první dávku proti KE, ale tato vakcína není nyní dostupná a nechci se očkovat znovu od první dávky očkovací látkou od jiného výrobce.
Odpověď lékaře: Je opravdu vhodnější dokončit celé základní schéma stejnou vakcínou, ani tak však nemusíte začínat od první dávky znovu. Obě vakcíny lze zaměnit a tvorba protilátek přitom není negativně ovlivněna. Obě vakcíny jsou srovnatelně dobře snášeny.

Přeočkování proti KE má být za 3−5 let, tak jdu po čtyřech letech. Mám mít první přeočkování po základních třech dávkách.
Odpověď lékaře: Opravdu je udáváno přeočkování za 3−5 let, první přeočkování má však být nejpozději tři roky od základního očkování. Doporučuji tedy zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a podle jejich výše rozhodneme, jestli dnešní očkování po odběru krve bude první dávkou základního schématu nebo přeočkováním.

Co dělat, pokud ale pacient nechce ani odběr ani nové základní očkování?
V tomto případě je vhodnější očkovat další dávku než jej nechat odejít zcela nechráněného. Doporučit ale další přeočkování nikoli za pět, ale např. opět za tři roky.

Děti nemá cenu očkovat, protože prožívají onemocnění lehce a mají potom celoživotně protilátky.
Odpověď lékaře: Ano, máte pravdu, že dost často mívá u dětí KE mírnější průběh. I u dětí však hrozí trvalé následky, např. zhoršení pozornosti, koncentrace, paměti, zvýšená únavnost a zhoršené učení. Děti je možné očkovat již od jednoho roku věku.

Chceme nechat děti očkovat, ale až budou starší než šest let, protože pro malé dítě je očkování velkou zátěží organizmu.
Odpověď lékaře: To, co říkáte, si myslí spousta rodičů. Vakcínu proti KE je možné aplikovat již od jednoho roku věku, ročně jsou ve světě takto malým dětem aplikovány tisíce dávek. Dětský imunitní systém je přirozeně uzpůsoben tak, aby poznával, učil se a tvořil protilátky. To, co se nyní naučí, bude dál v životě využívat. Vakcína proti KE je neživá a zátěž imunitního systému je minimální. Dětský organizmus tvoří protilátky lépe a jejich hladiny jsou vyšší. Tvorba protilátek na podnět očkováním je pro organizmus přirozenou reakcí. Velkou zátěží je naopak samotné onemocnění a může přinést trvalé zdravotní problémy.

MUDr. Silvana Jakubalová
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Bidláky 20, 639 00 Brno
www.ockovacicentrum.cz

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.