AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna center Očkování a cestovní medicíny

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava

Tato poradna má návodný charakter, přináší vybraný vzorek nejčastějších dotazů cestovatelů a naše odpovědi. Je pravděpodobné, že podobný obsah i formu mohou mít i dotazy adresované pacienty na lékaře primární péče a další očkující kolegy.

Rádi bychom s manželem a 2letým synem jeli v březnu na Seychely. Chci se zeptat, proti jakým nemocem očkovat hlavně syna.

Doporučujeme očkování proti virové hepatitidě A a meningokokům. Přibalte si na cestu vhodný účinný repelent, pro syna např. Predator Junior.

Máme v plánu v létě 2018 cestovat po Madagaskaru, doslechl jsem se o vzestupu moru v této oblasti. Jaká je jeho nebezpečnost? Předpokládaná oblast pobytu severní část + ostrovy.

Mor je nebezpečnou nemocí, zejména plicní forma, která při nedávné epidemii dominovala. Teď už je však situace na Madagaskaru pod kontrolou. Nezapomeňte na očkování proti virovým hepatitidám, břišnímu tyfu, případně i meningokokům a vzteklině. Zvážit by se měla rozhodně i antimalarika.

Doporučujete cestu do Asie v 2. trimestru? Kuala Lumpur, ostrov Langkawi?

Ve 2. trimestru je tato cesta do vyspělejších turistických oblastí přípustná. Používejte však pečlivě repelent. Výhodou by bylo předchozí očkování proti virové hepatitidě A ještě před otěhotněním, v graviditě se proti této nemoci neočkuje. V chřipkové sezóně rozhodně doporučuji vakcinaci proti této nemoci.

Plánujeme s manželem dovolenou v Dubaji, zjistila jsem však, že jsem těhotná. V době cesty bych byla v 7–8tt. Jaká jsou rizika?

V 1. trimestru může plod ohrozit mnoho různých faktorů, i zvýšená tělesná teplota. Proto cesty do exotické ciziny do 12tt, kdy probíhá vývoj orgánů, nevidíme moc rádi. Můžete mít samozřejmě štěstí, ale taky nemusíte. Rizikový přenos patogenů probíhá už i v letadle. Hlavně přenos původců nákaz vzdušnou cestou nemůže mít člověk nikdy pod kontrolou.

Jsem v 21tt a s přítelem máme v plánu cestovat na 15 dní do Dominikánské republiky. Mám bezproblémové těhotenství. Chci se informovat, jestli je tam ještě stále riziko zika viru a zda je bezpečné tam letět.

Záleží na tom, proti čemu jste byla očkována před otěhotněním. Virová hepatitida A? Břišní tyfus? Černý kašel? Meningokoková meningitida? Pokud skutečně pojedete, používejte účinný repelent. Zika je sice pod kontrolou, ale vyskytují se tam horečky dengue, chikungunya a místy i malárie přenášené komáry. K přesnějšímu posouzení rizika bohužel o místě a charakteru své cesty neuvádíte dostatek informací.

Chtěli bychom s manželem odcestovat na Vánoce někam do tepla. Uvažujeme o Kapverdách, popř. Florida, Omán. V té době budu v 5. měsíci těhotenství. Je tam riziko nákazy virem zika?

Z hlediska horečky zika by byl z uvedených nejlepší Omán, kde dosud tento virus nebyl přítomný.

V únoru 2018 se chystáme na dovolenou do Thajska. V té době budu v 26–28tt. Považujete cestu za bezpečnou z hlediska výskytu viru zika v této oblasti? Těsně před odletem mi skončí účinnost očkování proti břišnímu tyfu – doporučil byste očkování před odjezdem?

Záleží na tom, kde přesně v Thajsku budete a jaké budou podmínky pobytu. Riziko nákazy horečkou zika je aktuálně v této zemi nízké, ale místy se tam vyskytuje horečka dengue. Proti břišnímu tyfu se v graviditě neočkuje. Máte vakcinaci proti virové hepatitidě A? V každém případě používejte účinný repelent.

Mohu se prosím zeptat, zda je vycestování ve 4.–5. měsíci těhotenství na Maledivy bezpečné? Případně jaká rizika hrozí?

V turistických oblastech je riziko nákazy nízké. Vyskytuje se tam však virová hepatitida A i E. Vyhýbejte se syrové listové i jiné potenciálně kontaminované zelenině, nedostatečně tepelně upravenému masu, nepasterizovaným mléčným výrobkům a hlídejte si pitnou vodu, vč. ledu do nápojů. Důležitý bude taky účinný repelent, riziko nákazy komáry přenosnými infekcemi se u jednotlivých ostrovů liší.

Chtěla bych se zeptat na Váš názor na současné riziko spojené s virem zika ve Vietnamu. Plánujeme měsíční pobyt v únoru 2018 a současně plánujeme rodinu.

Riziko nákazy horečkou zika je v turistických oblastech Vietnamu momentálně velmi nízké. Pokud plánujete graviditu, doporučuji před otěhotněním očkování proti virové hepatitidě, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě, při cestě v únoru i preventivně proti chřipce.

Rádi bychom s dětmi jeli do Keni – přílet do Nairobi, 4 dny safari a dále několik dní na pláži u Mombasy v hotelu. Zajímalo by mě, zda jsou nějaká rizika očkování dětí (7 a 9 let) proti žluté zimnici, břišnímu tyfu apod. Rádi bychom se do této oblasti podívali, ale ne na úkor zátěže dětí očkováním. Samozřejmě bez očkování bychom tam nejeli. Máte s tímto druhem očkování u dětí zkušenost? Jsou často aplikovaná nebo spíše výjimečně? Nevím, zda cestu realizovat už nyní nebo počkat až budou větší.

S uvedenými vakcínami jsou u dětí daného věku bohaté zkušenosti, břišní tyfus se očkuje od 2 let věku a žlutou zimnici lze aplikovat již od 9 měsíců. Pokud Vaše děti nemají těžší poruchu imunitního systému nebo vážnější neurologické či autoimunitní onemocnění, nemusíte mít obavy.

V únoru plánujeme s manželem 14denní dovolenou na Zanzibaru + 3denní safari na kontinentu v Tanzanii. Vše přes cestovní agenturu. Chtěli bychom se nechat naočkovat proti žloutence A a uvažujeme také o očkování proti břišnímu tyfu. Hrozí nějaké riziko plodu po tomto očkování v případě, že bych na této dovolené otěhotněla? Případně dalo by se vycestovat bez jakéhokoli očkování?

Obě to jsou neživé vakcíny, riziko pro plod počatý po tomto očkování nehrozí. Při cestě z kontinentu na Zanzibar může být od Vás vyžadováno očkování proti žluté zimnici, tato očkovací látka je však živá. Navíc bych otěhotnění v Africe nedoporučoval i z důvodu jiných potenciálních infekčních rizik. Cestu bez jakékoli vakcinace každopádně nedoporučujeme.

Otec mého syna (12 let) s ním plánuje cestu do Nepálu v březnu. Chtěla jsem se zeptat, jaká jsou hlavní nebezpečí, pokud jde o nemoci, a co je potřeba případně naočkovat. Je vůbec cesta pro dítě vhodná?

Zdravé 12leté dítě cestu do turistických oblastí Nepálu zvládne, pokud to nebude do extrémních podmínek. Z očkování je základem virová hepatitida A, vakcína proti břišnímu tyfu a meningokokům, zvážil bych i očkování proti vzteklině. Jsou to obvykle dobře tolerované neživé vakcíny. Další rizikové faktory by se posoudily až při individuální konzultaci podle přesného místa pobytu, způsobu ubytování, stravování, plánovaných aktivit apod.

V lednu plánuji cestu do Nairobi v Keni. Z Nairobi budeme dělat 1denní výlety do nadmořské výšky cca 3 000 m. Mohu v této nadmořské výšce brát Malarone?

Ano, můžete. Riziko nákazy malárií je ale v Nairobi poměrně nízké, neuvádíte o svém pobytu dostatek detailů, ale možná by antimalarická chemoprofylaxe vůbec nemusela být. K tomu bychom ale potřebovali podrobnější informace.

V únoru máme s manželem letět na thajský ostrov Krabi. Letenky jsem kupovala už dávno a teď jsem se dozvěděla, že čekáme naše první dítě. Jsem asi v 5tt a nevím, jestli cestovat nebo ne.

Riziko nákazy sice na daném místě není vysoké, z praxe však vím, že když se rodičům z neznámých důvodů narodí dítě s vývojovou vadou, do konce života si tu exotickou cestu neodpustí. Cesty do rozvojových oblastí v 1. trimestru do 12tt nevidíme moc rádi. Samozřejmě můžete mít štěstí, ale taky nemusíte, a v sázce je příliš mnoho. Záleží i na tom, jaké očkování jste měla před otěhotněním. Virová hepatitida A? Břišní tyfus?

Začátkem března se chystáme na Bali. Chtěla jsem se zeptat, zda je nebezpečné se rozhodnout zrovna tam počít miminko. Spíše jde o dovolenou pojatou jako cestování, takže žádné luxusní resorty.

Na Bali je poměrně vysoký výskyt horečky dengue a při akutní infekci by mohlo dojít k potratu plodu. Infekčních rizik je tam však celá řada, raději bych s otěhotněním počkal alespoň 1 měsíc po návratu domů.

Začátkem června jedeme na dovolenou, potřebovala bych zjistit, jaká očkování je třeba podstoupit. Nyní procházím biologickou léčbou a vím, že nesmím být naočkována živou vakcínou. Prosím o informaci, co doporučujete.

Očkování neživými vakcínami v průběhu biologické léčby možné je, ideálně s odstupem cca 2 týdnů, živými očkovacími látkami jen s odstupem několika měsíců. Neuvádíte však, do jaké destinace plánujete cestu ani jaký druh biologické léčby užíváte. Základem pro každou destinaci je očkování proti virové hepatitidě A + B – následně při této první očkovací návštěvě můžete s podrobnějšími informacemi konzultovat příslušného lékaře. Pro přesnější radu bychom potřebovali mnohem více detailů týkajících se Vašeho zdravotního stavu, užívané léčby i specifikaci místa dovolené.

V dubnu plánujeme cestu na Zanzibar. Chtěla bych se zeptat, která očkování jsou povinná a která se doporučují.

Základem je očkování proti virové hepatitidě A + B a břišnímu tyfu. Pokud nepojedete na kontinent, očkování proti žluté zimnici nezbytně nepotřebujete a nebude ani povinné. U dětí a mladých dospělých bych zvážil očkování proti meningokokům A, C, Y, W, naopak u osob starších 65 let proti pneumokokům a černému kašli. A nezapomeňte na kvalitní repelent, např. Predator Maxx nebo Protector.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7
700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.