AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna center Očkování a cestovní medicíny

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava
Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, LF OU, Ostrava

V tradiční rubrice Poradna center Očkování a cestovní medicíny uvádíme časté dotazy pacientů adresované v rámci internetové poradny. Odpovědi mají návodný charakter, s podobnými dotazy se mohou potkávat i lékaři jiných specializací, zejména primární péče, ve svých ordinacích. 

Včera jsem absolvovala poslední injekci očkování proti vzteklině, po 4 hod od očkování mě začala bolet hlava v oblasti levého spánku a bolest stále přetrvává. Injekce byla též aplikována do levé paže. Může to tedy být reakce od očkování a za jak dlouho by měla bolest vymizet? Děkuji. 

Bolest hlavy se může po očkování vyskytnout, obvykle na to stačí užít 1–2 dávky analgetika, nebývá to většinou nic závažného. Pokud by se jednalo o zásadní zhoršení již preexistujícího stavu nereagující na do té doby účin nou léčbu, bude vhodná osobní konzultace s lékařem. Každého pa cienta je po očkování nutné poučit o absenci fyzické zátěže v den očkování a jejího snížení po dobu dalších 2 dnů. Je rovněž dobré nezapomínat na dostatečný příjem tekutin. 

Chystáme se na dovolenou do Panamy a rádi bychom zjistili, zda je zde povin né nějaké očkování, a pokud ano, jaké. 

Při příletu do Panamy z Evropy očkování povin né není. Jižně od Panamského kanálu se může vyskytovat žlutá zimnice, proti které existuje vakcína. Povin ně by byla vakcinace vyžadována jen při příjezdu z endemických zemí této nemoci, případně naopak při cestě z Panamy do jiné země regionu. Z očkování je základem vakcina­ce proti virové hepatitidě A + B a tetanu, nutný je taky kvalitní repelent. Další případné očkování podle indivi­duálních rizikových faktorů, jako jsou věk, zdravotní stav, plánované aktivity v cílové destinaci apod., se již řeší při osobní návštěvě přímo v ordinaci. 

Nechala jsem se očkovat proti žloutence A a břišnímu tyfu, odjížděli jsme na dovolenou. Za 2,5 měsíce jsem otěhotněla. Je možné nějaké ohrožení plodu po této době z hlediska naočkování? Zároveň bych se chtěla zeptat, zda se nyní vyskytuje na Srí Lance virus zika. 

Obě vakcíny jsou neživé, s ohledem na Vaši pozdější graviditu nemusíte mít vůbec žádnou obavu. Nákaza virem zika na Srí Lance není momentálně pravděpodobná, může se tam však vyskytovat komáry přenášená virová horečka dengue, proto je důležité používání účin ného repelentu, a to i přes den. 

Chystáme se na dovolenou a v době cesty budu ve 25tt. Zvažujeme destinace jako Bahamy, Barbados (či zbytek Karibiku). Jak velké je zde riziko nakažení virem zika? Chceme cestovat v polovině října. 

Bahamy i Barbados lze považovat v tomto ohledu za poměrně bezpečné. Doporučuji však vyhnout se v Karibiku místům postiženým letošními hurikány, které zanechávají místa se stojatou vodou, kde se následně množí bodavý hmyz a přibývají jídlem i vodou přenosné nemoci a další zdravotní rizika. Mimo trasu hurikánů jsou např. Holandské Antily. Bez ohledu na zvolenou destinaci bude nezbytný účinný repelent. 

Hrozí v současné době v Mexiku bodnutí komárem s virem zika? 

Pravděpodobnost nákazy virem zika je aktuálně v Mexiku velmi nízká. Záleží samozřejmě i na přesném místě pobytu, v turistických oblastech je nákaza nepravděpodobná. Přesto je na prevenci bodnutí hmyzem nutné myslet a používat účin ný repelent. 

Měla bych dotaz ohledně viru zika. V první polovině ledna jsme byli na Maledivách a v polovině května jsem otěhotněla. Jelikož může být zika bezpříznaková, mám teď trochu obavy. Dá se z krve zjistit, zda je plod v pořádku? Nyní jsem v 16tt . 

Riziko nákazy virem zika na Maledivách bylo letos velmi nízké. Bezpečná hranice směrem k početí je u ženy 8 týdnů, což u Vás bylo splněno, u muže je to však potenciálně až 6 měsíců. Součástí pravidelného gynekologického vyšetření těhotných žen je i měření rozměrů plodu. Upozorněte na svou cestovatelskou anamnézu svého gynekologa. Pokud by Vás to moc stresovalo, lze provést virus neutralizační test ze vzorku krve u otce dítěte, detaily najdete na www.zuova.cz. 

Jsem v 7tt a na přelomu září a října, tedy v době, kdy budu ve12tt, máme zakoupeny letenky na Srí Lanku. Ještě před těhotenstvím jsem absolvovala očkování proti žloutence A + B, vzteklině a břišnímu tyfu. Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR upozorňují pouze na zvýšené riziko nákazy horečkou dengue. Jsou nějaká další rizika? 

Na Srí Lance existuje poměrně dost zdravotních rizik, vč. parazitárních nákaz. Horečka dengue může být pro těhotnou ženu značným rizikem. Obecně cesty žen v 1. trimestru gravidity do exotických destinací tohoto typu nedoporučujeme, vývoj plodu je totiž značně citlivý na různé vnější vlivy, které ani nemusí mít u matky závažné projevy. 

Dobrý den, chtěli bychom s manželem od cca 15. 11. cestovat na 3 týdny do Thajska. Který ostrov je podle vás, co se týká rizika nákazy jakoukoli nemocí, nejlepší navštívit? Chceme tam i počít dítě. Doporučil byste nám spíše jinou zemi v tomto období? Případně jaké země? Nemáme v plánu se n. ak očkovat. 

Pokud se nechcete před odjezdem chránit ani formou základního očkování, jen velmi těžce Vám mohu doporučit bezpečnou exotickou destinaci. 

Snažíme se o dítě a plánujeme cestu do Barmy. Očkování proti hepatitidě A máme oba. Máte nějaké další doporučení? 

Cesta do Barmy v 1. trimestru gravidity není úplně ideální. Bylo by možné pokusy o početí dítěte přerušit? Očkování by vzhledem k okolnostem bylo vhodné doplnit alespoň o ochranu proti břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě A, C, Y, W-135. 

Byli jsme s manželem před 2 měsíci na dovolené v Portoriku a po 2 měsících po návratu jsem otěhotněla. Obávám se viru zika, jak dlouho může mít vliv na spermie? 

Ve spermatu se virus může vyskytovat až 6 měsíců. Pravděpodobnost poškození plodu je nízká, pokud však chcete mít absolutní jistotu, může si manžel nechat vyšetřit krev virus neutralizačním testem ve Zdravotním ústavu v Ostravě za samoúhradu. I kdyby však byl pozitivní, neznamená to, že dítě musí být postižené. 

Manželka je v 5tt a na dovolené v Chorvatsku ji každou noc kousali komáři. Vyskytuje se zde zika? A měla by si nechat v ČR provést nějaký zvláštní krevní test? 

V Evropě se horečka zika endemicky nevyskytuje, v tomto ohledu nemusíte mít obavy. Test na zika není potřeba. 

Koncem roku plánuji cestu na měsíc do Asie – Kuala Lumpur, Langkawi, možná i Borneo anebo Thajsko. Doporučujete tyto destinace pro 3,5leté dítě? 

V turistických oblastech je cesta dítěte daného věku akceptovatelná, Borneo bych však pro možnou horší dostupnost kvalitní pediatrické péče vynechal. Dítě by mělo mít kompletní povin né očkování a ideálně i vakcinaci proti pneumokokům, meningokokům, hepatitidě A a břišnímu tyfu navíc. Všechny tyto nemoci s výjimkou břišního tyfu se vyskytují i u nás, některé děti jsou proti nim očkované i bez cestovatelské anamnézy. 

Jedeme na konci srpna na dovolenou na Kubu. Plánujeme ještě jedno dítě, proto jsem se chtěl zeptat, jaké je momentálně riziko ziky na Kubě? 

Až 80 % případů horečky zika jsou bezpříznakové epizody, přesto může hrozit poškození plodu. Přesné oblasti výskytu všech rizikových míst proto neznáme. Pravděpodobnost nákazy je aktuálně na Kubě považovaná za nízkou, zejména při používání repelentu. Bezpečný interval po návratu směrem k početí dítěte je 8 týdnů u ženy a 6 měsíců u muže. 

Chystáme se v prosinci s přítelem na plavbu po Karibiku (Barbados, Svatá Lucie, Martinik, Guadeloupe). Plavbu končíme na Kubě (Havana), kde bychom chtěli strávit ještě pár dní. V průběhu cesty bychom se chtěli snažit o miminko, ale bojím se nákazy viru zika. Myslíte, že to je bezpečné? 

Karibská oblast byla virem zika postižena značně, i když je v současné době riziko považované za nízké, nákazu nelze absolutně vyloučit. Následky letošní intenzivní hurikánové sezóny navíc nelze úplně předvídat, je však pravděpodobný nárůst výskytu až epidemie různých infekčních nemocí. Nejjistější by bylo odložit pokusy o otěhotnění na období 6 měsíců po návratu nebo absolvovat předtím testy na vyloučení kontaktu s virem. Dalším nezanedbatelným rizikem v uvedeném regionu je navíc i horečka dengue. 

Dcera má za týden letět na předem plánovanou poznávací dovolenou do Vietnamu. Nyní je v 7tt . Prosím o Váš názor na případná rizika či nebezpečí této cesty. 

V 1. trimestru probíhá u plodu důležitý vývoj orgánů, který je velmi citlivý na vnější vlivy. Obecně proto cesty do exotických oblastí v první třetině gravidity nedoporučujeme. Ideální by bylo přesunout cestu na 2. trimestr a zdržovat se jen v turistických oblastech s lepší infrastrukturou. 

Dobrý den, právě jsem se vrátila z ostrova Mal lorca, kde jsem byla poštípaná několikrát komárem. Hrozí mi nějaké infekční onemocnění? 

Teoreticky ano, pokud však nemáte významně oslabenou imunitu, nemusíte se tím stresovat. Jen to v případě výskytu zdravotních problémů nahlaste lékaři, aby myslel i na možnou cizokrajní etiologii, jako např. leishmaniózu. Pravděpodobnost infekce je však nízká. 

Je Španělsko aktuálně země vztekliny prostá? Hlavně oblast okolo Malagy a Andalusie. Je potřeba se očkovat? 

Ve Španělsku vzteklina není již delší dobu registrována u psů a domácích zvířat. Ve volné přírodě se teoreticky virus vztekliny vyskytnout může, zejména u netopýrů. Preventivní očkování není kvůli nízkému riziku u běžného turistického pobytu nezbytné, pokud nejde o rizikovou pracovní expozici nebo speci. cký koníček, např. u speleologů. 

Rádi bychom jeli na začátku listopadu do Dominikánské republiky nebo na Zanzibar. Jedná se o dovolenou v rezortu a nějaký poznávací výlet. V cestovní kanceláři nám řekli, že očkování není v současné době potřeba. Máme využít nějaké aspoň základní očkování? 

Pro obě destinace je absolutním základem očkování proti virovým hepatitidám A + B a břišnímu tyfu. Snahu o bagatelizaci ochrany zdraví očkováním ze strany ně­kte rých cestovních kanceláří zaznamenáváme poměrně často, aby náhodou kvůli určité investici navíc jejich klienti nezměnili názor na zakoupení zájezdu. Nakonec s epidemiemi virové hepatitidy A se občasně potýká i ČR, nemluvě o Karibiku či Africe. K uvedenému bude potřebný i účin ný repelent. Další ochranná opatření bude vhodnější probrat osobně v ordinaci s lékařem dle individuálních rizikových faktorů. 

V druhé polovině srpna jedeme do Singapuru a na Borneo, vč. pralesa. Jsem v 1. trimestru, partner si obnovuje očkování proti tetanu po více než 20 letech. Zvažujeme očkování proti žloutence. Považujete je za nutné? Případně považujete za nutné nějaké jiné (břišní tyfus)? 

V 1. trimestru těhotenství bohužel není ochrana očkováním možná, i později v graviditě se očkuje v podstatě jen proti chřipce v její sezóně a proti černému kašli. Hlídejte si bezpečnost jídla, pitné vody, nápojů a nezávadnost ledu. Nezbytností bude v obou destinacích účin ný repelent. Musím však poznamenat, že kvůli přítomným rizikům tato cesta v 1. trimestru není úplně vhodná. Z očkování by jinak byla základem vakcinace proti virovým hepatitidám A + B a břišnímu tyfu. 

Chtěla bych se informovat, zda je možné ze zemí Střední Ameriky a Karibiku vybrat tu nejbezpečnější stran případného těhotenství. Snažíme se již pres 2 roky neúspěšně a rádi bychom ten čas – když už jsme nechtěně bez dětí – využili alespoň k cestování. Současně si vsak nechceme zablokovat cestu k početí na půl roku, např. kvůli zika ve spermatu. Mapa výskytu zika však vypadá všude v dané oblasti podobně. Chtěli bychom některou z destinací jako Kostarika, Nikaragua, Kuba, Panama, Guatemala (Honduras a San Salvador mám obavy o bezpečnost). Nouzově Venezuela, Kolumbie. Cíleně se chci zeptat ještě na Bolívii, tam by snad pro nadmořskou výšku už mohlo být bezpečněji? 

Přenos viru zika je dynamická záležitost, která se může v závislosti na mnoha faktorech poměrně rychle změnit. Navíc o 4 z 5 případů nevíme, protože probíhají bez příznaků, mohou se však podílet na přenosu viru do nových oblastí. Vyšší nadmořské výšky nad 2 500.m jsou obvykle prosté komárů přenášejících nebezpečné nemoci. Latinská Amerika byla zasažena zikou nejvýrazněji, proto případně zvažte oblasti v jiné části světa, kde se zika nevyskytuje, jako např. Mauricius, Seychely nebo Spojené arabské emiráty. 

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS 
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier 
Hornická poliklinika 
Sokolská třída 81, 702 00 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.