AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna center Očkování a cestovní medicíny

M. Trnková (1), R. Maďar (2)
(1) Oddělení podpory zdraví – dislokované pracoviště podpory zdraví Brno, Státní zdravotní Ústav, Praha
(2) Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Brno


Jaká očkování bych měla případně absolvovat či obnovit, když jsem ročník 1969 a poslední očkování jsem absolvovala jako dítě na základní škole, pak již nikdy nic (kromě jedenkrát očkování proti chřipce)?

Pravděpodobně jste nebyla v dětství očkována proti spalničkám, zarděnkám ani příušnicím (očkuje se dvěma dávkami vakcínou Priorix). V dospělosti se doporučuje obnovit také očkování proti záškrtu a černému kašli v trojkombinaci s tetanem (přeočkování vakcínou Boostrix). Dále doporučujeme zvážit podle Vašeho zdravotního stavu, případně dalších specifických okolností jako např. profese proti pneumokokům, chřipce anebo klíšťové encefalitidě, pokud se pohybujete v přírodě. Doporučit můžeme i očkování proti žloutenkám a meningokokové meningitidě.

Přenáší se klíšťová encefalitida nebo Lymeská borelióza perorální cestou? Děti jsou na prázdninách u dědy, který vytahuje psovi klíště prsty, a bohužel pak jim dává neumytou rukou jídlo.

Děti se tímto způsobem nakazit nemohou. Nakazit se však může Váš děda, protože klíšťová encefalitida se může přenést drobnými oděrkami na rukách. Pro ideální prevenci doporučujeme pro všechny očkování proti klíšťové encefalitidě.

Naší tříměsíční dceři bylo odloženo očkování hexavakcínou o pár měsíců. Obáváme se ale potenciální nákazy černým kašlem. Je vhodné, abychom se já a její otec očkovali proti černému kašli, že bychom tím dcerku ochránili alespoň z naší strany? Není problém, že kojím?

Očkování proti černému kašli Vám v této situaci můžeme doporučit. Jako dceřiny nejbližší osoby, které jsou s ní v každodenním kontaktu, ji můžete alespoň tímto chránit před nákazou. Kojící ženy se očkovat mohou. Vakcína obsahuje i složku proti záškrtu a tetanu, jehož předchozí termín očkování se musí zohlednit.

Synovi je 16 let a lékařka doporučila ho nechat očkovat Menveo a Bexsero, aby se pokryly infekce typu B + C. Příbuzná lékařka to konzultovala s jiným pediatrem, ten soudí, že Bexsero je zbytečné, ale na internetu zase nacházím doporučení, že je „pro jistotu“ vhodné aplikovat obě. Syn je zdravý, sportuje přiměřeně.

Očkovací látky chrání specificky proti jednotlivým typům meningokoků. V posledních letech byl v ČR zaznamenán výskyt meningokokových infekcí způsobených zejména typem B, po něm následuje typ C, pak méně ostatní séroskupiny. Vakcína Bexsero chrání specificky právě proti typu B. Na ni lze navázat očkováním vakcínou Menveo nebo Nimenrix, které poskytují ochranu proti typů A, C, W- 135, Y (pro vznik ochrany se aplikuje jedna dávka). Pro kompletní ochranu proti meningokokům tedy doporučujeme naočkovat oběma vakcínami.

Máme tříměsíčního zdravého chlapečka a zatím jsme ještě o tři týdny odložili očkování – nevíme, zda ho nechat očkovat nyní nebo ještě počkat pro oddálení. Bojíme se reakcí na hexavakcínu a dle diskuze jsme slyšeli, že pentavakcína je lepší, ale nemá látku očkování proti žloutence B. Jaké je riziko černého kašle, jak říkala doktorka, pokud ho budeme očkovat až ve čtyřech měsících? Je lepší mírnější penta– nebo hexavakcína? Mně to přijde, že se zde tlačí vše jen podle toho, jak farmaceutické fi rmy doktory interesují na jejich preparátech. Kde se dozvím reálnou situaci a pravdu?

Nejmladší věkové kategorie dětí jsou v největším riziku vážné, potenciálně život ohrožující infekce již v prvních týdnech a měsících života. Odklad očkování na později bez medicínské indikace nebo jeho rozkládání je zbytečným ohrožováním jejich zdraví a života. Pokud by existovala skutečně podložená kontraindikace vakcinace, praktický lékař pro děti a dorost musí na základě znalosti všech dostupných detailů týkajících se zdravotního stavu dítěte a rodinné anamnézy rozhodnout, jestli má doporučit její posun na pozdější věk, případně rozklad hexavakcíny či její absolutní zákaz.

Virová hepatitida B je nemoc, která je v kojeneckém věku velmi závažná a nepřenáší se jen pohlavním stykem či aplikací drog, jak uvádí laické zdroje. Pentavakcína navíc v ČR není dlouhodobě dostupná. 

V rámci povinného očkování je praktickým lékařům hrazený výkon aplikace, jehož výška je jen symbolická, a pokrývá jejich náklady, např. platby za odvoz a likvidaci použitých jehel a kontaminovaného biologického materiálu po aplikaci vakcíny. Vakcínu dostávají zdarma a nic si za ni neúčtují, takže žádné finanční zainteresování na prodejích nemohou mít. Je to opět jen nesmyslné obvinění laiky následkem neznalosti systému. Jak si vůbec někdo může myslet, že by se lékaři nechali podplatit, když oni očkují i své děti, vnoučata a další rodinné příslušníky? 

Více než na pochybné zdroje na internetu, kde si může napsat kdokoli cokoli, bychom doporučovali dát na názor svého praktického lékaře pro děti a dorost, který má za Vaše dítě spoluodpovědnost a v případě nesprávného medicínského postupu by čelil sankcím, vyšetřování České lékařské komory až soudnímu řízení.

Každoročně se v EU aplikují miliony dávek různých vakcín, jejichž bezpečnostní profil je přísně sledovaný a hodnocený. Očkovací kalendář v ČR lze považovat za jeden z nejlepších na světě, což dokazuje i to, že naše země patří mezi pět nejlepších s nejnižší kojeneckou úmrtností na celém světě.

Pro lepší orientaci v problematice Vám můžeme doporučit stránky nezávislé a neziskové Koalice pro podporu očkování www.podporaockovani.cz.

Chápeme obavu rodičů o zdraví svých dětí, ale právě proto by se měli spolehnout na názory odborníků a ne lecjakých šarlatánů, nelékařů či jiných neočkujících osob na internetu či na facebooku. 

Nárůst počtu rodičů, kteří tak nepochopitelně činí, je spoluodpovědný za znovuobjevení smrtelných případů černého kašle či epidemie spalniček na našem kontinentu. Navíc své děti zbytečně trápí vyšším počtem vpichů a očkovacích dnů místo toho, aby pro ně zajistili ten nejlepší postup doporučený odbornými společnostmi a předními odborníky v této oblasti. Věříme, že Váš případ to nebude.

Ráda bych se zeptala, zda jsou nutná antimalarika, pokud se chystáme na cestu do Botswany, Namibie a Zimbabwe, z rizikových oblastí konkrétně delta Okawanga, Caprivi strip, Victoria Falls. Pokud ano, které byste doporučil? Bráním se jim kvůli vedlejším účinkům.

Záleží na ročním období, v suché sezóně je riziko nákazy poměrně nízké, pomalu však suché období bude končit. V oblasti Caprivi Strip, delty Okawango a NP Chobe je riziko nákazy není vysoké, přes 90 % infekcí však způsobuje nebezpečný druh malarického parazita způsobující případy úmrtí. V Zimbabwe je riziko nákazy střední, pokud však půjdete jen po Victoria Falls, lze jej považovat za nízké. Neuvádíte délku pobytu, strategie je v zásadě možné zvolit dvě. Zkusit to jen s repelentem, insekticidem (vždy vystříkat navečer pokoj) a na noc moskytiéru s omezením pobytu venku. Druhou, kterou bych doporučil, je současné použití antimalarika Malarone, u kterého se nežádoucí účinky vyskytují jen vzácně a nejsou obvykle nijak závažné. Musí se užívat jedna tableta denně, včetně sedmi dnů po opouštění rizikové oblasti, a to buď s tučným jídlem, nebo zapít s mlékem. 

Dospělá dcera má za sebou dvě dávky vakcíny FSME (1. vakcína březen 2013; 2. vakcína duben 2013). Pro její častou nemocnost v r. 2014 se očkování 3. dávkou odložilo na neurčito. V červnu 2014 jí praktická lékařka pro kontrolu nabrala protilátky proti klíšťové encefalitidě. Výsledek: protilátky IgG 189, přičemž doporučené rozmezí laboratoře je 0– 126. Pod laboratorními výsledky je závěr, že dcera buď v minulosti prodělala klíšťovou encefalitidu, nebo působí očkovací látka. Nyní se dcera cítí dobře a ráda by podstoupila konečně 3. dávku. Napadlo ji ale, zda není hodnota jejích protilátek proti klíšťové encefalitidě tak vysoká proto, že nemoc kdysi prodělala. (V roce 2004 si z rakouského Štýrského Hradce přivezla záhadnou, několik měsíců trvající infekci, nikdo nikdy nezjistil, o co se jednalo, měla při ní půl roku až rok vleklé neurologické obtíže jako motání, závratě, nevolnost při čtení a při sledování televize, ale CT a MR nic neprokázaly). A nyní moje otázka: Kdyby se tenkrát v r. 2004 jednalo o klíšťovou encefalitidu z pobytu ve Štýrském Hradci (třeba mě ale ubezpečíte, že je to úplná hloupost) a kdyby dcera v sobě měla kromě dvou dávek FSME také svoje vlastní protilátky, nebyla by chyba (nebo spíš nebylo by nebezpečné) očkovat dál a dál co tři roky?

Možné jsou obě alternativy. To, že protilátky dceři po očkování pořád drží, i to, že v minulosti nemoc prodělala, což jí zajistilo vysokou hladinu i na další roky. V každém případě teď doporučuji vzít po více než roce od června 2014 znovu krev na protilátky anti-KE IgG. Na základě výsledku budeme mít lepší představu o jejich dynamice a stanovíme nejvhodnější strategii.

Vnučka letí na rok na Nový Zéland, jaké preventivní léky by si měla vzít s sebou a jaké očkování absolvovat?

Záleží na délce a účelu pobytu. Pokud je zdravá a nebere žádné léky, z očkování doporučujeme vakcíny proti virové hepatitidě A a meningokokové meningitidě. Preventivně žádné léky užívat nemusí ani nezbytně mít s sebou. Případně jen probiotika na normalizaci střevní flóry a základní léky na bolest a horečku, při pobytu v přírodě se hodí účinný repelent. Samozřejmostí je dobré pojištění léčebných nákladů pro případ nepředvídatelných zdravotních potíží, které pokryje zdravotní péči přímo na místě. Ta je svou kvalitou stejná jako u nás.

V srpnu se chystám na rok do Saudské Arábie jako zdravotní sestra. Pro práci je nutná vakcinace Meningokok A + C. Bohužel v očkovacím centru mi bylo sděleno, že očkovací látka tohoto typu byla z ČR stažena a nahrazena kombinovanou vakcínou, která je mnohonásobně dražší. Dá se ještě v některém očkovacím centru na Jižní Moravě vakcínou A + C naočkovat?

Nová kombinovaná vakcína chrání až proti čtyřem typům meningokoka A, C, Y, W-135, její ochranný efekt je silnější a omezuje i výskyt nosičství meningokoka na sliznicích. Tím, že je postvakcinační protekce delší, stojí jeden rok ochrany dokonce míň než u staré vakcíny proti typům A + C, která je právě z uvedených důvodů stahována. Proto doporučuji využít výhody nové konjugované vakcíny. Ochrana, kterou poskytuje, je lepší a v propočtu na časovou jednotku délky ochrany je i cenově výhodnější.

Jak je to s platností očkování proti žluté zimnici? V příbalovém letáku stojí, že se má přeočkovat po 10 letech, v certifikátu o povinném očkování v mezinárodním očkovacím průkazu je uvedena platnost očkování od– do, ale slyšel jsem, že dle WHO je po jedné aplikaci vakcíny Stamaril platnost doživotní! Jak to bude na hranicích mezi státy, které vyžadují platný certifikát, když bych chtěl navštívit více zemí, kde se nemoc vyskytuje?

Desítky let používání vakcíny proti žluté zimnici Stamaril přinesly poznatek, že postvakcinační protekce je s velkou pravděpodobností doživotní, proto se v tomto ohledu změnilo i doporučení WHO. Některé mezinárodně uznávané odborné organizace a především nemálo zemí v endemických oblastech a jejich sousedé však toto doporučení zatím neakceptují. Pro získání víz do určitých zemí musí cestovatel absolvovat očkování proti žluté zimnici v posledních 10 letech bez ohledu na počet předchozích dávek. Je to i doporučení International Society of Travel Medicine a dalších odborných autorit. Pokud se cestovatel dostaví do centra Očkování a cestovní medicíny, lékař musí jeho konkrétní situaci posoudit individuálně a pokud v následujících letech plánuje cestu jen do regionů, kde není toto očkování povinné, např. Brazílie, může od dalšího očkování ustoupit. Je tedy nutné specifické posouzení dané situace s poučením cestovatele. Jinak se může stát, že při příletu nebude vpuštěný do cílové země, případně bude očkován na hranicích z donucení místní vakcínou pochybné kvality a v nedobrých hygienických podmínkách.

Jedeme s dcerou na Kapverdské ostrovy do hotelového komplexu a ráda bych věděla, zda se máme nechat naočkovat proti žloutence, jakého typu a jestli již není i pozdě. Dcera bude mít 17 let a mě je 39 let.

Virová hepatitida (žloutenka) se na Kapverdských ostrovech vyskytuje, a to typy A i B, proti kterým lze očkovat. Do odjezdu jsou nutné dvě dávky kombinované vakcíny (A + B) s odstupem čtyř týdnů, takže čas na to ještě je. Vaše dcera dostala vakcínu proti typu B v rámci pravidelného očkování dětské populace v minulosti, proto jí bude stačit jedna dávka vakcíny proti typu A. Vhodné je k tomu zvážit i očkování proti břišnímu tyfu u dcery proti meningokokům. 

Poradna center Očkování a cestovní medicíny má návodný charakter. Je pravděpodobné, že s podobnými dotazy se budou setkávat lékaři primární péče i od svých pacientů.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Bidláky 20, 639 00 Brno

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.