AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Pacientská kazuistika - Malárie v průběhu pracovního pobytu v Africe

M. Hančár
Albrechtičky

Pracuji u jedné africké letecké společnosti jako letecký mechanik. V rámci mého zaměstnání cestuji skoro po celé Africe. Když jsem pra­coval ve Středoafrické republice ve městě Bangui, dostal jsem 2× ma­lárii. Poprvé jsem šel včas na krevní testy, kde mi tuto nemoc potvrdili, dostal jsem léky a asi za týden jsem byl zase v práci. Podruhé (za necelý rok) jsem ji měl opět, ale nejdříve jsem si myslel, že mám chřipku, a tak jsem se léčil léky dovezenými z ČR sám, např. paracetamolem. Potíže však neustupovaly, nemohl jsem nic jíst, jen jsem měl stále žízeň. Jednou mi bylo horko, jednou zase zima a potom zase chvíli dobře. Vedoucí mě donutil jít na testy a tam mi zjistili další malárii, lékař mi dal předpis a tím to začalo. Jel jsem do lékárny pro léky, ale už si nepama­tuji, jak jsem se dostal na ubytovnu. Tam mě našli kolegové v bezvě­domí a zavolali lékařskou službu, následně mě převezli do nemocnice, kde jsem ležel stále v bezvědomí (ani nevím, jak dlouho). Jen občas jsem se probral, matně si pamatuji nějakou návštěvu i to, když mě na­kládali do letadla. Říkali, že mě vezou do Nairobi v Keni, protože tam mají odpovídající lékařskou péči. V letadle mi ještě zaváděli drén do hrudníku, protože jsem dostal pneumotorax. Týden jsem byl v kómatu v nemocnici v Nairobi na jednotce intenzivní péče. Když jsem se pro­budil, byl jsem zaintubovaný a napojený na přístroje. Po týdnu mě pře­stěhovali na standardní pokoj, kde jsem se léčil dalších 14 dnů. Po pro­puštění z nemocnice jsem dostal zdravotní doprovod a letěli jsme společně do Prahy.

Poučení pro mě je, že malárie se dá většinou úspěšně léčit, ale musí se včas podchytit. Podcenění této nemoci může být dost nebezpečné. Příště, až mě něco takového potká, pojedu bez prodlení na krevní testy. Hlavními příznaky byly nechutenství, zvracení, žízeň a stří­dání pocitů horka a chladu. Po příletu do ČR jsem byl ještě několikrát na krevních testech v nemocnici a ještě asi měsíc jsem byl celkově ze­sláblý a malátný.

Komentář

Prevencí malárie je účinný repelent aplikovaný před soumrakem, po­užívání moskytiéry na noc, impregnace oblečení insekticidem a při­způsobení svých aktivit ve vnějším prostředí aktivitě komárů-přena­šečů. Dlouhodobá preventivní antimalarická chemoprofylaxe může být v chlorochin-rezistentní oblasti problematická. Z antimalarik do­stupných v ČR přichází v úvahu pro dlouhodobé pobyty jen doxy­cyklin 100 mg denně, 1–2 dny před příjezdem do rizikové oblasti, po celou dobu pobytu a až čtyři týdny po jejím opuštění. Užívat s jídlem a dobře zapít (ne však mlékem, ovocnou šťávou ani minerální vodou).

Doxycyklin nesmí užívat těhotné ani kojící ženy, děti do osmi let věku ani osoby se závažnou poruchou funkce ledvin a jater. Opatrnost je nutná u pacientů s poruchou srážení krve. Vstřebávaní doxycyklinu mohou snižovat léky potlačující žaludeční kyselost, mléko, mléčné vý­robky, ovocné šťávy, aktivní uhlí a cholestyramin. Musí se proto kon­zumovat s odstupem min. 2–3 hod před podáním doxycyklinu nebo po něm.

Účinek doxycyklinu mohou snižovat léky na léčbu epilepsie a nad­měrná konzumace alkoholu. Doxycyklin může narušit efekt perorální hormonální antikoncepce. Doporučuje se proto používání i nehormo­nálních forem prevence početí.

Při užívání přípravku se může vyskytnout nadměrná citlivost kůže na sluneční záření, expozici slunci je proto nutné omezit a aplikovat opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem. Mohou se vy­skytnout kvasinkové infekce, průjem, dočasné závratě a nejasné nebo dvojité vidění omezující schopnost řízení motorových vozidel.

Na místě je možné si koupit preventivní antimalarikum meflochin (mefloquine), jenž není v ČR již několik let dostupný, musí se však zohlednit kontraindikace užívání, zejména neuropsychiatrického původu. Výhodou je jednoduchost užívání jednou týdně.

Malarone, jenž je spojen s nejnižším výskytem nežádoucích reakcí, nesmí preventivně užívat děti a dospělí s nižší váhou než 40 kg a lidé s těžkým postižením ledvin. Maximální doba užívání je 28 dnů. Začít se má 1–2 dny před návštěvou rizikové oblasti, dále užívat jednu tabletu denně během pobytu a pokračovat sedm dnů po opuštění malarické oblasti. Tabletu užívat denně, vždy po jídle, přibližně ve stejnou dobu, např. po obědě či po večeři, dobře zapít (nejvhodnější je mléčný nápoj, není to však nezbytné).

Milan Hančár
Albrechtičky 

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.