AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz

Informace k nemocem
 

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida (neboli klíšťový zánět mozku, klíšťová meningoencefalitida) je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. K přenosu nákazy dochází již po dvou hodinách. První příznaky se objeví v průměru za 7 – 14 dní od přenosu onemocnění.

Informace ke stažení   Kazuistika


Pásový opar

Pásový opar (Herpes zoster) je velmi bolestivé infekční virové onemocnění, které je způsobeno stejným původcem jako plané neštovice (Varicella-zoster virus). Před objevením puchýřků je 1 – 5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů (pásy) na hrudníku, bedrech a v obličeji, může být dokonce i v očích a uchu, ústní dutině apod. V současnosti není na trhu k dispozici vakcína proti pásovém oparu. 

Informace ke stažení   Kazuistika


HPV

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším typem zhoubného onemocnění – ročně na ni zemře kolem 200 000 žen, v ČR 300 – 400.  Nejspolehlivější metodou primární prevence je očkování proti HPV infekci. K přenosu infekce dochází převážně přímým stykem při úzkém kontaktu, dotykem kůže, sliznic, může k němu dojít tedy i při nepenetrativním styku.

Informace ke stažení  


Rotavirové infekce

Rotavirové infekce jsou vysoce nakažlivá onemocnění způsobená rotaviry. Postihují především malé děti do věku 5 let, jsou nejčastější příčinou kojeneckých průjmů. Způsobují akutní střevní potíže s těžkým průběhem vedoucím k dehydrataci a často i k hospitalizacím.

Informace ke stažení   

Hepatitida A a B

Hepatitida neboli zánět jater je virové onemocnění, které je rozšířeno celosvětově.  Žloutenka typu A je často označována jako nemoc špinavých rukou, vir je zničen až po 5 minutách varu. Žloutenka typu B v kapce zaschlé krve přežívá několik týdnů a při teplotě –15 °C vydrží déle než 15 let, schopnost způsobit onemocnění ztrácí po 20 minutách při teplotě 90 °C.

Informace ke stažení   Kazuistika


Černý kašel

Černý kašel se přenáší z člověka na člověka vzdušnou cestou, především kašláním, kýcháním a smrkáním. Ročně onemocní 30 – 50 milionů osob. Postiženy bývají osoby různého věku, nejnebezpečnější je onemocnění pro malé děti. Proto jsou děti očkovány proti černému kašli v rámci pravidelného očkování, ochrana však není celoživotní.

Informace ke stažení   Kazuistika

Pneumokokové infekce

Pneumokoky patří k nejčastějším patogenům cirkulujícím v lidské populaci. Způsobují řadu onemocnění a zdravotních problémů, od infekcí horních cest dýchacích (HCD), zánětů dutin a středního ucha až po závažné, život ohrožující stavy (zápal plic = pneumonie, invazivní pneumokoková meningitida). Nejrizikovější jsou děti do 5 let, osoby nad 65 let, osoby chronicky nemocné (choroby srdeční, plicní, jaterní a slezinní, diabetici, kuřáci) a osoby s poruchou imunity.

Informace ke stažení   Kazuistika


Meningokokové nákazy

Meningokokové infekce jsou závažná bakteriální onemocnění způsobující zánět mozkových blan (hnisavé meningitidy) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepse, šok). Nemoc má velmi často dramaticky rychlý průběh, kdy v krátké době (několik hodin) dojde z plného zdraví k život ohrožujícímu selhání organizmu.

Informace ke stažení   Kazuistika


Tetanus

Tetanus je nebezpečné bakteriální infekční onemocnění. Spóry bakterie Clostridium tetani jsou celosvětově rozšířeny v půdě. Po zavedení systematického očkování u nás výskyt tetanu významně poklesl na méně než 5 onemocnění za rok. Očkování proti tetanu se provádí každých 10 – 15 let.

Informace ke stažení   


Tuberkulóza

Tuberkulóza je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které v minulosti často končilo smrtelně. V Československu bylo v roce 1953 zahájeno plošné očkování a díky tomu se podařilo výskyt choroby snížit na minimum. V současnosti je povinné očkování novorozenců omezeno dle indikace dané ze zákona.

Informace ke stažení   Kazuistika


Cestovní medicína

Celosvětově cestuje přibližně jeden a půl miliardy osob ročně. Nejrizikovější z hlediska infekčních chorob jsou země s nižším hygienickým standardem (JV Asie, STŘ a J Amerika, Afrika, včetně ostrovů). Podle lokality, konkrétního místa a období pobytu, délky a povahy cesty hrozí cestovatelům do těchto zemí některé nemoci, proti kterým se lze účinně bránit očkováním. Kromě očkováním preventabilních onemocnění je třeba dávat si pozor na ostatní, především prvoky a členovci přenášené nemoci (malárie, dengue, chikungunya,…).

Informace ke stažení   Kazuistika


Chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění vyskytující se po celém světě. V ČR si virus chřipky vyžádá cca 2000 lidských životů ročně následkem samotné infekce virem, v důsledku současné infekce i s jiným původcem nebo zhoršením jiné chronické nemoci např. cukrovky, astmatu, hypertenze apod.

Informace ke stažení

 

DOTAZY K OČKOVÁNÍ

Způsobuje očkování autismus? Nezatěžuje očkování příliš organismus?  

Odpověď nejen na tyto, ale i další dotazy se kterými se v ordinaci setkáváte, Vám zodpověděl doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS. Přečíst s je můžete v odkazu níže.

Dotazy ke stažení  

Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.