AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Laos – země, kde se čas zastavil

B. Boualay
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Praha

Laos je příjemná a klidná země, kde čas plyne pomalu. Do roku 1954, kdy byla vyhlášena nezávislost, byl Laos součástí francouzské Indo­číny. Kulturu a hlavně architekturu země značně ovlivnila přítomnost Francouzů. Kavárničky a bageterie ve francouzském stylu jsou sou­částí mnoha turistických center, např. v Luang Prabang nebo ve Vientiane. Lidé v Laosu jsou příjemní, usměvaví, velmi pohostinní a přátelští. Před 15 lety byl turistický ruch v Laosu minimální. Postupně se však začal rozvíjet, ale přechod přes hranice může turista ze západní země vnímat pořád jako velmi obtížný ve srovnání se sousedním Thajskem. Laos je pořád zemí, kde se uchovávají a dodržují původní tradice, a to může být pro turisty velmi zajímavé a přitažlivé. Je to nádherný kout světa s milými lidmi, ponořený do buddhistického spiritualizmu. V sou­vislosti s Laosem existuje jedno výstižné francouzské rčení: „Vietnamci rýži pěstují, Kambodžané se dívají, jak roste a Laosané ji poslouchají růst.“

Před mou první z celkem 10 cest do této nádherné země jsem měla hlavu plnou různých otázek. Na ně kte ré z nich se vám pokusím nyní odpovědět.

Jak se do Laosu lze nejlépe dopravit?

Doporučujeme cestovat nejlépe přes Thajsko – do hlavního města Bangkok letecky a odsud dále vlakem, autobusem nebo opět leta­dlem do hlavního města Vientiane.

Jak získat vízum do Laosu?

Nejméně komplikovaný způsob získání víza do Laosu je přímo na thajsko-laoské hranici. Je dobré mít s sebou několik fotek pro žádost o vízum.

Kde a jak si zajistit ubytování?

Ubytování si lze zajistit přes cestovní kanceláře anebo přímo na místě. Ubytování v hotelích je kupodivu dražší než v sousedním Thajsku, v menších penzionech lze najít vše, co potřebujete, a hlavně jsou cenově přístupnější.

Jaká je bezpečnost v Laosu?

Laos je relativně bezpečná země. Kriminalita je spíš na nižší úrovni, ale i přesto doporučujeme standardní opatrnost a dodržování běžných pravidel bezpečnosti.

Jak se lze v zemi domluvit a jaké jsou zvyky, které by měl turista respektovat?

V Laosu se domluvíte anglicky, francouzsky spíš výjimečně.

Při návštěvě domácnosti Laosanů nebo buddhistického stánku by si měl každý vyzout boty, nepřípustné je taky sahat někomu na hlavu. Každý, kdo navštíví tuto zemi, si musí uvědomit, že Laosané řeší vše v klidu a s rozvahou. Spěch, nervozita a netrpělivost nás Ev­ropanů není v této zemi na místě. Ostatní zvyky jsou podobné jako u Evropanů.

Jaká jsou zdravotní rizika v této zemi (vakcinace a prevence)?

Před plánovaným pobytem se doporučuje vakcinace proti hepatitidě A i B, břišnímu tyfu, tetanu, případně i proti choleře, japonské encefa­litidě, vzteklině, meningokokové a pneumokokové infekci. Dále je dů­ležité si zkontrolovat platnost pravidelného očkování (záškrt, příušnice a další). V Laosu se také vyskytuje horečka dengue, proto je důležité dodržovat preventivní opatření, jako je používání repelentů (s účinnou látkou DEET), moskytiér atd. Malárie se v této zemi vyskytuje endemicky a konzultace ohledně antimalarické profylaxe patří do kompetence center očkování a cestovní medicíny podle specifických rizikových faktorů.

Co mohu doporučit v souvislosti se stravováním v Laosu?

Laoská kuchyně je do značné míry podobná té thajské, i když ně­kte ré rozdíly tady jsou. Veškeré pokrmy jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin, které představuje zejména zelenina, ryby, kuřata, kachny, vepřové a hovězí maso. Základem jídel je napařovaná rýže (připravovaná ve varné elektrické troubě), lepkavá rýže anebo rýžové nudle. Charakteristickou chuť jídel tvoří kombinace citronové trávy, koriandru, listů citronely a rybí omáčky Nam Pla. K dalším ochucova­dlům patří omáčka nebo pasta z fermentovaných ryb nebo mořských plodů. Nedílnou součástí laoské kuchyně je zázvor, česnek, kokosové mléko, chilli, drcené arašídy, tamarindová šťáva a jako přílohy čerstvý salát, listy máty, fazolové lusky, klíčky a koriandr. Ostrost je méně vý­razná než u thajských jídel. Konzumace veškerých jídel a pokrmů je vnímána jako společenská událost a součást laoské kultury.

Méně známá ve světě je laoská káva výborné kvality z náhorní plošiny Bolaven. Doporučuji tuto výbornou kávu ochutnat v míst­ních kavárnách. Stojí za to ochutnat také místní ovocné šťávy a pivo Beerlao.

Která místa a které kulturní památky by měl turista navštívit?

Rozhodně doporučuji navštívit několik významných památek v hlavním městě Vientiane jako např. chrám Wat Phra Keo, dále pak nejstarší knihovnu ve Wat Ong Teu, chrámy Wat Sisaket nebo Wat That Dam a nezapomeňte na chrám Wat That Luang s největší stúpou ve Vientiane. Obdobu Vítězného oblouku v Paříži najdete právě v centru hlavního města a jmenuje se Anouk-Sávalí.

Obrovská řeka Me-kong protéká přímo hlavním městem a je hra­nicí mezi Laosem a Thajskem. Její břehy na laoské straně lemuje roz­sáhlý Anou Vong Park, nádherné a vyhledávané místo pro odpočinek a relaxaci.

Jedním z nejvýznamnějších míst v Laosu je starobylý Luang Pra­bang, bývalé královské hlavní město s množstvím buddhistických pa­mátek – nejvýznamnější z nich je chrám Wat Sieng Thong a královský palác.

Proč navštívit Laos?

Každému, kdo rád cestuje a poznává vzdálená místa naší planety a jinou kulturu, mohu návštěvu Laosu vřele doporučit. Laos je v jiho­východní Asii stále neobjeveným klenotem a jsem přesvědčena, že každý, kdo sem jednou zavítá, je okouzlen. Velkým plusem je i to, že tato země je pořád nedotčená masovým turizmem.

MUDr. Blanka Boualay
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Ženské domovy, Praha 5

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.