AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Klíšťová encefalitidav roce 2019 v České republice a endemických zemích

H. Ševčíková
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava

Souhrn

Přes vysoké povědomí veřejnosti o onemocnění klíšťovou encefalitidou a o možné specifické prevenci zůstává epidemiologická situace v České republice stále nepříznivá, incidence tohoto onemocnění trvale vysoká a proočkovanost populace České republiky nízká ve srovnání s jinými zeměmi s endemickým výskytem tohoto závažného onemocnění. Společenská potřeba edukace populace dále trvá.

Klíčová slova

klíšťová encefalitida – epidemiologická situace – proočkovanost – povědomí veřejnosti o onemocnění

V roce 2019 byla opakovaně potvrzena mnohaletá skutečnost vysokého počtu případů onemocnění klíšťovou encefalitidou u obyvatel ČR.
Onemocnělo celkem 774 osob, incidence dosáhla 7,27 případů/ 100 000 obyvatel, sezóna trvala od března do listopadu a překročila o 40 % pětiletý průměr za roky 2014–2018. Nejvyšší incidence byla ve věkové kategorii 45–54 a 60–69 let, ke strmému vzestupu došlo u dětí ve věkové kategorii 5–9 let. Nejvyšší incidence byla v Jihočeském kraji, Kraji Vysočina a Pardubickém kraji. V roce 2019 došlo k pěti úmrtím ve věku 11, 60, 68, 69 a 76 let. Ve dvou případech byla příčinou úmrtí klíšťová meningoencefalitida nebo encefalomyelitida, ve třech případech byla příčinou úmrtí jiná základní diagnóza v souvislosti s klíšťovou encefalitidou [1].
Česká republika je zemí s nejvyšším počtem případů tohoto onemocnění v celé Evropské unii a významně se podílí na ročním celosvětovém výskytu, který činí 10 000–15 000 případů. Klíšťová encefalitida se vyskytuje ve většině zemí Evropy, v Rusku, v severovýchodní Číně a v severním Japonsku. V letošním roce je epidemiologická situace stejně nepříznivá. Za sedm měsíců letošního roku (k 31. 7. 2020) bylo hlášeno celkem 366 případů klíšťové encefalitidy, což je o 68 případů více než v roce 2019 za stejné období, kdy bylo k 31. 7. 2019 hlášeno 298 případů [4].
Dá se tedy očekávat, že celkový počet případů v roce 2020 bude vyšší než v roce 2019 (obr. 1, tab. 1) [2].
Obr. 2 ukazuje povědomí populace České republiky o onemocnění a vakcíně a proočkovanost populace. Přestože je z průzkumu zřejmé, že 93 % osob z dotazovaných je známa existence onemocnění klíšťovou encefalitidou a 82 % osob je známa i existence vakcíny, jen 29 % osob tuto možnost ochrany zdraví využije.
Laická veřejnost přeceňuje možnosti léčby klíšťové encefalitidy – pouze 5 % dotázaných správně uvádí, že neexistuje specifická léčba klíšťové encefalitidy (obr. 3).
Proočkovanost je vyšší ve věkových kategoriích 0–15 let a 16–59 let a nižší u věkové kategorie nad 60 let (obr. 4), přitom právě tato věková kategorie je kvůli imunosenescenci a polymorbiditě v nejvyšším riziku závažného průběhu onemocnění a úmrtí [2].
Pouze polovina očkovaných dokončila základní schéma (obr. 5). Pro účinnost aktivní imunizace je nezbytné, aby bylo dodržováno výrobcem doporučené očkovací schéma včetně posilovacích dávek v řádných intervalech dle věku, konkrétní vakcíny a zdravotního stavu očkované osoby.
V roce 2019 bylo v ČR mezi 774 případy devět osob, které byly v předchorobí očkovány proti klíšťové encefalitidě. U osmi osob byly uvedeny tyto počty dávek: 1× jedna dávka, 4× dvě dávky, 2× tři dávky a 1× čtyři dávky vakcíny. U pacientů se třemi naočkovanými dávkami byla poslední dávka v jednom případě aplikována 6 let a 8 měsíců před onemocněním a ve druhém případě 4 roky a 9 měsíců před onemocněním. Pacient se čtyřmi dávkami obdržel poslední dávku čtyři roky před onemocněním [1].
Celá Česká republika je endemickou oblastí klíšťové encefalitidy. Dlouhodobě nejvyšší incidence onemocnění klíšťovou encefalitidou, a rok 2019 to potvrzuje, je v Jihočeském kraji (obr. 6), je zde také druhá nejvyšší proočkovanost v České republice (37 %). V roce 2019 byla vysoká incidence onemocnění také v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji, proočkovanost v těchto krajích je ale jen 20 a 22 %.
Přestože Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy, proočkovanost je v ČR ve srovnání s dalšími zeměmi s endemickým výskytem velmi nízká (obr. 7).

Závěr

Vzhledem k vysoké incidenci klíšťové encefalitidy a nízké proočkovanosti populace České republiky proti tomuto onemocnění je nezbytné i nadále edukovat laickou veřejnost o riziku klíšťové encefalitidy a doporučovat nespecifickou, ale především specifickou prevenci aktivní imunizací. Ideálním prostředím je
ordinace praktického lékaře. Specifická prevence je důležitá pro všechny věkové kategorie a území celé České republiky. Náklady na aktivní imunizaci pomáhá nést většina zdravotních pojišťoven, u profesionálně exponovaných nese náklady v ně kte rých případech i dobrovolně zaměstnavatel.

Literatura
1. Orlíková H, Lenz P, Kynčl J. SZÚ. Klíšťová encefalitida v ČR v roce 2019 – zpráva o epidemiologické situaci v kontextu předcházejících let. Dostupné z: www.szu.cz/tema/prevence/ klistova-encefalitida-vceske- republice-v-roce-2019-zprava-o.
2. Výsledky průzkumu povědomí o onemocnění a proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě ve 20 evropských zemích v roce 2019. Ipsos: TBE Awareness Coverage and Compliance Research 2019. (Soubor ČR obsahoval 4 036 primárních respondentů, kteří vyplňovali dotazník za celkem 12 018 členů domácnosti v srpnu a září 2019.)
3. Dobler G, Erber W, Bröker M et al. The TBE Book. 3rd ed. Singapore: Global Health Press 2020.
4. Státní zdravotní ústav. ISIN 2020. Výskyt vybraných hlášení infekcí v ČR, leden–červenec 2020. Dostupné z: www.szu.cz/uploads/ documents/ szu/ infekce/ 2020/ tabulka_leden_cervenec_ 2020.pdf.

MUDr. Hana Ševčíková
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Hornická poliklinika
Sokolská třída 81
702 00 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.