AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Klíšťová encefalitida – aktuální situace v infekční sérologii

B. Boualay
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Praha 5

Souhrn

Zásadní význam pro laboratorní diagnostiku klíšťové encefalitidy má průkaz specifických protilátek imunoglobulinu M (IgM) a imunoglobulinu G (IgG) metodou ELISA. IgM protilátky mohou v séru pacientů přetrvávat i několik měsíců (10 měsíců i déle) po infekci. IgG protilátky se zpravidla tvoří od 3. týdne, zůstávají přítomny řadu let a zajišťují imunitu a ochranu vůči další infekci. Laboratorní nálezy sérologických vyšetření metodou ELISA je však nutné interpretovat opatrně a obezřetně z důvodu zkřížených reaktivit v rámci rodu Flavivirus. Verifi kaci pozitivních ELISA nálezů lze provést konfi rmačním virus neutralizačním testem v Národní referenční laboratoři pro arboviry Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Platí to zejména u všech pacientů očkovaných proti klíšťové encefalitidě, pokud mají anamnézu očkování i proti žluté zimnici nebo japonské encefalitidě, a u osob, které se vrátily z endemických oblastí těchto nákaz, stejně jako z oblastí s výskytem horečky dengue, zika a západonilské horečky.

Klíčová slova

klíšťová meningoencefalitida – dia gnostika – očkování – sérologie – zkřížená reaktivita – ELISA – VNT

Virus klíšťové encefalitidy, resp. virus evropské klíšťové encefalitidy (TBEV – tickborne encephalitis virus) je RNA (ribonucleic acid) virus řazený mezi arboviry patřící do čeledi Flaviviridae, rod Flavivirus. Hlavním přenašečem v podmínkách mírného pásma je klíště obecné (Ixodes ricinus) a jeho různá vývojová stadia. Pro tuto nemoc je charakteristická přírodní ohniskovost. Rezervoárem infekce jsou drobná zvířata i větší lesní zvěř. Klíšťata mohou nakazit i domácí zvířata, především kozy a ovce, které následně vylučují virus mlékem. Lidé se mohou infi kovat po přisátí infikovaného klíštěte nebo méně často konzumací kontaminovaného mléka. Onemocnění u člověka probíhá ve dvou fázích. První fáze je charakteristická projevy podobnými chřipce, poté dochází k několikadennímu zlepšení zdravotního stavu. U části nakažených následuje druhá neurální fáze. Objevují se prudké bolesti hlavy, poruchy vidění, zvracení, malátnost, meningeální příznaky, postižení hlavových nervů, parézy končetin. Akutní fáze infekce trvá 1–3 týdny.

Sérologická diagnostika

V souvislosti s nutností zlepšovat detekci protilátek v laboratorních podmínkách nabízejí výrobci stále kvalitnější a přesnější diagnostické soupravy. Konkrétně u TBEV se jedná o diagnostiku klíšťové meningoencefalitidy, diferenciální diagnostiku neuroinfekcí a sledování protilátkové odpovědi po vakcinaci. Pro diagnostiku infekce je důležitá pečlivá anamnéza, klinický obraz a výsledky laboratorních vyšetření. Přímý průkaz antigenu TBEV vzhledem ke krátké viremické fázi není vhodný. Klíčový význam v laboratorní dia gnostice infekce mají infekční sérologie, biochemické a cytologické vyšetření mozkomíšního moku. V infekční sérologii se používá pro stanovení specifi ckých protilátek TBEV komplement fixační reakce (KFR), hemaglutinačně inhibiční test (HIT) a především metoda ELISA. IgM protilátky jako marker akutní infekce se objevují za několik dní, někdy až měsíc po infekci. Následuje tvorba IgG protilátek s postupným zvyšováním jejich avidity. Fázi onemocnění lze určit na základě detekce těchto markerů (graf 1). 

Zásadní význam pro laboratorní diagnostiku klíšťové encefalitidy má průkaz specifických IgM a IgG protilátek metodou ELISA. IgM protilátky mohou v séru pacientů přetrvávat i několik měsíců (10 měsíců i déle) po infekci. IgG protilátky se zpravidla tvoří od 3. týdne, zůstávají přítomny řadu let a zajišťují imunitu a ochranu vůči další infekci. Pro úplnost a objektivní hodnocení sérologického nálezu je důležitá detekce lokální syntézy intratekálních protilátek, která většinou koreluje s hladinou v séru. Laboratorní nálezy sérologických vyšetření je nutné interpretovat opatrně a obezřetně z důvodu zkřížených reaktivit v rámci rodu Flavivirus. Pozitivní nález IgG protilátek může znamenat stav po vakcinaci, pozitivní nález IgM protilátek značí podezření na infekci klíšťovou encefalitidou – testování je nutné po týdnu opakovat. V případě, že jsou v nálezu přítomny protilátky obou tříd Ig, může se jednat o probíhající infekciKonfirmaci pozitivních ELISA nálezů lze provést spolehlivě virus neutralizačním testem (VNT) v Národní referenční laboratoři Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Platí to zejména u všech pacientů očkovaných proti klíšťové encefalitidě, pokud mají anamnézu očkování i proti žluté zimnici nebo japonské encefalitidě, a u osob, které se vrátily z endemických oblastí těchto nákaz, stejně jako z oblastí s výskytem horečky dengue, zika a západonilské horečky. Sérologické nálezy je u těchto případů vhodné potvrdit VNT testem.

Principem VNT je průkaz protilátek proti příslušnému viru inhibicí jeho cytopatického efektu. Nutnou podmínkou je schopnost příslušného viru prokazovat cytopatický efekt – tzn. poškození infikovaných buněk tkáňové kultury, na níž virus roste; tento jev lze přímo pozorovat pod mikroskopem.

Test lze použít ke stanovení protilátek pouze u těch virů, které takový efekt prokazují, např. viry Coxsackie B, virus vztekliny nebo právě virus klíšťové encefalitidy.

MUDr. Blanka Boualay
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Ženské domovy
Ostrovského 253/ 3
150 00 Praha 5

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.