AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Kazuistika: Klíšťová encefalitidau devítiletého chlapce

I. Kochová
Centrum Očkování a cestovní medicíny, Praha 1

Úvod

Česka republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě (tab. 1) [1]. V roce 2019 bylo hlášeno celkem 774 případů klíšťové encefalitidy (incidence 7,27 případů/ 100 000 obyvatel), a pokračoval tak postupný nárůst nemocnosti z 3,37 na 7,27/ 100 000 pozorovaný v posledních pěti letech (2015–2019).
Onemocnělo 447 mužů a 327 žen. Nejvyšší incidence 9,66–9,97 byla ve věkových skupinách 45–54 let a 60–69 let. U dětí ve věku 5–9 let dosáhla 8,74 a u dětí ve věku 15–19 let 8,13/ 100 000 obyvatel. Většina onemocnění (92 %) vyžadovala hospitalizaci, meningitidu prodělalo 65 %, meningoencefalitidu 24 % a encefalomyelitidu 4 %.

Kazustika

V oblasti Říčan ve Středočeském kraji se dne 14. 6. 2020 přisálo devítiletému chlapci klíště. 17. 6. večer si začal stěžovat na bolest hlavy a později se objevila horečka kolem 38 °C. Celý následující den měl horečku 39 °C. 19. 6. vyšetřen pediatrem, který vyšetřil CRP a provedl výtěr z krku – všechna vyšetření byla negativní. 22. 6. opět návštěva pediatra, protože chlapec měl bolesti v lýtkách, které se zhoršovaly. Byl proveden test na mononukleózu a lymeskou boreliózu – vše bylo negativní. V následujících dnech došlo ke zlepšení zdravotního stavu, dítě nejevilo žádné další známky onemocnění a cítilo se mnohem lépe. 3. 7. matka odvezla syna k babičce. 4. 7. ráno telefonovala babička, že má syn horečku 38,5 °C. Horečky se pohybovaly v rozmezí od 38,5 do 39,4 °C až do 6. 7., kdy rodiče jeli se synem na pohotovost. Na pohotovosti doporučeny antipyretika Nurofen a rodiče se synem byli odesláni domů. Nadále podávali synovi lék Paralen, který snížil horečku jen přechodně. U syna se začala projevovat světloplachost, silné bolesti hlavy, zvracení a horečky pokračovaly do středy
8. 7., kdy byl opět odvezen na pohotovost a přijat k hospitalizaci na dětské oddělení.

Osobní anamnéza

Dítě z druhé gravidity, porod před termínem sekcí, poporodní adaptace bez obtíží, chlapec nebyl nikdy vážněji nemocen. Očkován byl dle kalendáře. Proti klíšťové encefalitidě očkován nebyl, protože pediatr doporučil očkování až v deseti letech.

Příjem

Při příjmu si chlapec stěžoval na bolest hlavy zejména ve frontální oblasti, byl unavený, bolelo ho za krkem. Lasegue volné, hlava poklepem nebolestivá, zornice izokorické, brání se osvitu, pohyb bulby volný, bez nystagmu, hrdlo klidné, tonzily nezvětšené, bez povlaků, na krku drobné lymfatické uzliny, dýchání alveolární, stranově symetrické, akce srdeční pravidelná bez systolických šelestů, břicho měkké, prohmatné, nebolestivé, kůže čistá.

Laboratorní nález z 8. 7.

CRP 1,70_mg/ l, KO normální nález, leukocyty 12,65 × 109/ l. Moč chemicky a morfologicky bez patologického nálezu, jaterní testy v normě. Mikrobiologický nález v likvoru: leukocyty ++, aerobní kultivace negativní nález. V likvoru nález pleiocytózy, mírná proteinorachie, známky serózní meningitidy. Z krve HSV negativní, pozitivní protilátky IgG a IgM na klíšťovou encefalitidu.

Podávané léky během hospitalizace

Ceft riaxon, Herpesin, Paralen, Dexamed, Apo-Ome.

Průběh hospitalizace

Dítě hospitalizováno od 8. do 13. 7. 2020, od třetího dne hospitalizace bez teplot, propuštěn v celkově dobrém stavu do domácí a ambulantní péče.

Diagnóza při propuštění

Serózní klíšťová meningoencefalitida. Po propuštění se chlapec cítil občas unavený, občasná bolest hlavy, špatně se soustředil. Doporučeno užívat vitaminy B a C a probiotika, klidový režim bez fyzické zátěže, dostatek tekutin.

Závěr

Vzhledem k tomu, že dítě bylo hospitalizováno na začátku prázdnin, byla nejen hospitalizace (včetně lumbální punkce), ale i další omezení pro chlapce velkou psychickou zátěží. Dětská forma vakcíny proti klíšťové encefalitidě je vhodná pro děti od jednoho roku věku. Očkování mrtvou vakcínou je rozhodně i pro děti menší zátěž na imunitní systém než prodělaná nemoc klíšťovou encefalitidou.

Literatura
1. Orlíková H, Lenz P, Kynčl J, SZÚ Praha. Klíšťová encefalitida v České republice v roce 2019 – zpráva o epidemiologické situaci v kontextu předcházejících let. 2020 [online]. Dostupné z: http://www.szu.cz/ uploads/ KE/ CEM_5_2020_klistata_Zprava_ za_2019.pdf.

MUDr. Ilona Kochová
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Revoluční 765/ 19
110 00 Praha 1
 

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.