AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Editorial: Nárůst padělků léků a vakcín si žádá ostražitost cestovatelů

R. Maďar

Na základě upozornění Světové zdravotnické organizace vydal nedávno Státní ústav pro kontrolu léčiv varování o výskytu padělku vakcíny proti meningokokovému zánětu mozkových blan. Padělaná vakcína Polysaccharide Meningococcal ACWY Vaccine (šarže č. 089UMH002 Z) byla zachycena na území Nigérie. Výrobce Bio-Manguinhos/Fiocruz uvedený na etiketě tento léčivý přípravek nevyrábí. Uvedená vakcína není v ČR registrována.

Vzhledem k nárůstu padělků léků a vakcín v zahraničí upozorňujeme, že výskyt padělaných léků a vakcín se týká i mnoha dalších rozvojových zemí. Léky bez účin­né látky nebo s její nedostatečnou koncentrací vedou k neúčin nosti léčby a přispívají ke vzniku rezistence. Tato skutečnost je o to závažnější, že se často jedná o život zachraňující léčiva, jako jsou antibio tika či antimalarika. Napodobení obalu vč. barvy, rozměrů a písma je na padělku často tak dokonalé, že jej nemusí identi.kovat ani zkušené oko odborníka. 

V minulosti byly dokumentovány stovky úmrtí v různých zemích světa, jako jsou Čína, Haiti, Nigérie, Bangladéš, Indie, Argentina atd. následkem užití neúčin ných léků nebo kvůli obsahu vysoké koncentrace nebezpečných látek, které se v nich neměly nacházet, např. paracetamolového sirupu s obsahem dietylen glykolu. V ně kte rých oblastech jihovýchodní Asie byla falešná více než 1/3 antimalarik s léčebně často používaným artesunatem. Jedna z neziskových organizací přitom zakoupila až 100 000 dávek takových léků. Ve snaze s tímto fenoménem bojovat byly v Asii uzavřeny stovky závodů na výrobu léků, resp. jejich napodobenin, přesto se jich však v prodeji nachází velké množství. 

Další dokumentované případy výskytu padělaných léků a vakcín z minulého období zahrnují kromě jiného:

Velká část zemí subsaharské Afriky nemá fungující regulační úřady zabývající se kontrolou léků, tak jak je tomu ve vyspělých zemích. Nebezpečné je, že padělané jsou nejen výrobky společností pocházejících z rozvojových zemí, ale i farmaceutických producentů sídlících ve vyspělém světě, jejichž léky známe i v ČR. V ně kte rých situacích může chyba nastat i neúmyslně, např. špatným skladováním při vyšších teplotách, než je doporučovaných 25 °C, nebo laxností při výrobě. Ta v minulosti dokonce způsobila epidemii malárie v Pákistánu, kdy se vyráběný lék po užití kvůli špatnému poměru látek v zažívacím systému vůbec nevstřebal a ve stejné formě se z těla vyloučil. 

Z rozvojových zemí jsou známé i případy padělání vakcín proti smrtelným nemocem, např. proti meningokokovému zánětu mozkových blan i proti vzteklině. Postexpoziční profylaxe přitom jako jediná dokáže zachránit život poraněného vzteklým zvířetem.

Na základě uvedených skutečností je vhodné vybavit si cestovní lékárničku před odjezdem do rozvojové oblasti už v ČR, kde léky podléhají pravidlům registrace a přísné kontrole kompetentních orgánů. Ze stejného důvodu by měli cestovatelé již doma před odjezdem absolvovat všechna relevantní očkování. Spoléhat se na místní léky, vakcíny, a dokonce i na repelenty může vést k ohrožení zdraví cestovatele.

I když jsou v rozvojových zemích antibio tika či antimalarika k dispozici často bez receptu, prodávají se po jednotlivých kusech a nezřídka nejen v lékárnách, ale i v obchodech a stáncích různého zaměření, je lepší se na tento jednoduchý přístup k lékům nespoléhat. Pokud nestačí léky z vlastní lékárničky, je vhodné navštívit nemocniční lékárnu nebo situaci konzultovat s místními zdravotníky. Přednost by měly dostat léky od výrobců z vyspělých zemí, i když ani to v rozvojových zemích absolutně nezaručuje, že se nejedná o padělek. Kvalitní zdravotní příprava na cesty před odjezdem a adekvátní výbava lékárničky jsou absolutním základem pro všechny cestovatele do méně vyspělých oblastí.

Složení cestovní lékárničky má re.ektovat nejen zemi pobytu, věk a zdravotní stav cestovatele, ale i další potenciální rizikové faktory, jako jsou délka pobytu, způsob ubytování a stravování se, intenzita a forma kontaktu s místními obyvateli, pobyt na venkově, v pralesích nebo jiných odlehlých oblastech bez dostupné zdravotní péče apod. Se správným složením cestovní lékárničky poradí praktický lékař nebo specialisté v centrech cestovní medicíny.

 

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS 

předseda redakční rady 

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.