AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Editorial: Letos opět nárůst klíšťové encefalitidy – je čas zvýšit proočkovanost

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPSPo dvou letech s poklesem zaznamenáváme v letošním roce opět nárůst případů klíšťové encefalitidy. Za jednotlivé měsíce tohoto roku víc než za stejné období předchozích dvou let dohromady. Mírná zima a brzká aktivita klíšťat způsobily, že první případy se objevily už v únoru a k první nákaze se smrtelným průběhem došlo už v dubnu. Aktivita klíšťat byla po velkou část května a června na nejvyšším možném stupni, tedy na 10. z 10. To mimo jiné znamená doporučení vyhýbat se smíšeným a listnatým lesům, zdržovat se hlavně na zpevněných cestách, nevstupovat do houští, křovinatého porostu, nesedat a nelehat si do trávy. Díky vhodnému počasí však byla letos dobrá houbařská sezóna a dokonce i lesní plody dozrávaly dříve než po jiné roky. Kombinace těchto faktorů společně s relativně nízkou proočkovaností populace vede obvykle ke zvýšení počtu nakažených klíšťovou encefalitidou, vč. těch, kteří si následky po prodělané nemoci ponesou doživotně. Počty nakažených, které nemoc připraví o kvalitu života, koníčky, radost z vnoučat, případně je uvrhne do tíživé sociální situace s invalidním důchodem, vzrostou o stovky. Už teď, na prahu podzimu, je prakticky jisté, že i letos zůstane ČR na prvním místě v počtu případů této nemoci v rámci celé Evropské unie.

Klíšťová encefalitida je jediná z celého spektra infekčních nemocí, u které držíme tento negativní evropský rekord, bohužel už velmi dlouhé období. Nespecifická preventivní opatření v ochraně před klíšťaty jako např. repelent či prohlídka těla jsou sice taky důležitá, sama o sobě však neposkytují úplnou jistotu. V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělé samičky menší nymfy, které na těle lehce přehlédneme, zejména ve vlasech, v intimní oblasti, podpaží nebo v jiných místech, kde je horší vizuální kontrola. Starší lidé bez brýlí si je lehce spletou se znamínkem. Tato chyba však může mít fatální následky. Navíc v sousedním Slovensku, ale i v některých částech ČR letos přibyly i alimentární formy nákazy.

Klíšťová encefalitida se dostala již do všech krajů ČR, situace se dynamicky mění a všechna ohniska s výskytem infikovaných klíšťat zdaleka nelze identifikovat a zmapovat. Víme, že se vyskytují čím dál výš, severněji a blíž k lidským obydlím, než tomu bylo v minulosti. Přitom lze předpokládat, že se tato situace bude v budoucnu ještě více zhoršovat. Prakticky nikdo, kdo se pohybuje v přírodě, si nemůže být jistý, že nepotká to své osudové klíště, které mu navždy změní život. Nejednoho z postižených pacientů s trvalými následky jsem slyšel říkat větu, že si přáli, aby to nepřežili, nebo že přímo nesnáší toho člověka, který se z nich po prodělané nákaze stal. Účinnou specifickou ochranou je jedině včasná vakcinace. Podzim a zima jsou obdobím, kdy je možné zahájit standardní očkovací schéma, jež je prioritní zkráceným intervalům zrychleného. Pokud do Vaší ordinace vstoupí člověk, který se pohybuje v přírodě, doporučte mu očkování proti klíšťové encefalitidě. Není potřeba nikoho nutit, jen dát srozumitelnou radu, a to i bez toho, aby s tím začal samotný pacient. Všichni totiž dobře míněnou a odborně podloženou radu od lékaře očekávají. Možná mu tím zachráníte život. A naopak, rozmluvit zájemci o očkování bez medicínské kontraindikace tuto formu ochrany, jak se to občas děje, považuji při stávající epidemiologické situaci nejen v ČR za postup non lege-artis. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě existují již desítky let, to znamená miliony aplikovaných dávek a detailní znalost jejich bezpečnostního profilu. Jinými slovy, praxe již tyto očkovací látky dostatečně prověřila nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích našeho kontinentu. Kéž bychom měli stejně dobrou vakcínu i proti Lymeské borelióze, to však zatím zůstává jen zbožným přáním do daleké budoucnosti. Proč tedy nevyužít alespoň tu možnost ochrany svého zdraví, kterou máme u klíšťové encefalitidy? Prevence vždy byla a bude lepší než nemoc samotná.

podpisdoc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
předseda redakční rady
člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.