AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Editorial: Letos opět nárůst klíšťové encefalitidy – je čas zvýšit proočkovanost

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPSPo dvou letech s poklesem zaznamenáváme v letošním roce opět nárůst případů klíšťové encefalitidy. Za jednotlivé měsíce tohoto roku víc než za stejné období předchozích dvou let dohromady. Mírná zima a brzká aktivita klíšťat způsobily, že první případy se objevily už v únoru a k první nákaze se smrtelným průběhem došlo už v dubnu. Aktivita klíšťat byla po velkou část května a června na nejvyšším možném stupni, tedy na 10. z 10. To mimo jiné znamená doporučení vyhýbat se smíšeným a listnatým lesům, zdržovat se hlavně na zpevněných cestách, nevstupovat do houští, křovinatého porostu, nesedat a nelehat si do trávy. Díky vhodnému počasí však byla letos dobrá houbařská sezóna a dokonce i lesní plody dozrávaly dříve než po jiné roky. Kombinace těchto faktorů společně s relativně nízkou proočkovaností populace vede obvykle ke zvýšení počtu nakažených klíšťovou encefalitidou, vč. těch, kteří si následky po prodělané nemoci ponesou doživotně. Počty nakažených, které nemoc připraví o kvalitu života, koníčky, radost z vnoučat, případně je uvrhne do tíživé sociální situace s invalidním důchodem, vzrostou o stovky. Už teď, na prahu podzimu, je prakticky jisté, že i letos zůstane ČR na prvním místě v počtu případů této nemoci v rámci celé Evropské unie.

Klíšťová encefalitida je jediná z celého spektra infekčních nemocí, u které držíme tento negativní evropský rekord, bohužel už velmi dlouhé období. Nespecifická preventivní opatření v ochraně před klíšťaty jako např. repelent či prohlídka těla jsou sice taky důležitá, sama o sobě však neposkytují úplnou jistotu. V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělé samičky menší nymfy, které na těle lehce přehlédneme, zejména ve vlasech, v intimní oblasti, podpaží nebo v jiných místech, kde je horší vizuální kontrola. Starší lidé bez brýlí si je lehce spletou se znamínkem. Tato chyba však může mít fatální následky. Navíc v sousedním Slovensku, ale i v některých částech ČR letos přibyly i alimentární formy nákazy.

Klíšťová encefalitida se dostala již do všech krajů ČR, situace se dynamicky mění a všechna ohniska s výskytem infikovaných klíšťat zdaleka nelze identifikovat a zmapovat. Víme, že se vyskytují čím dál výš, severněji a blíž k lidským obydlím, než tomu bylo v minulosti. Přitom lze předpokládat, že se tato situace bude v budoucnu ještě více zhoršovat. Prakticky nikdo, kdo se pohybuje v přírodě, si nemůže být jistý, že nepotká to své osudové klíště, které mu navždy změní život. Nejednoho z postižených pacientů s trvalými následky jsem slyšel říkat větu, že si přáli, aby to nepřežili, nebo že přímo nesnáší toho člověka, který se z nich po prodělané nákaze stal. Účinnou specifickou ochranou je jedině včasná vakcinace. Podzim a zima jsou obdobím, kdy je možné zahájit standardní očkovací schéma, jež je prioritní zkráceným intervalům zrychleného. Pokud do Vaší ordinace vstoupí člověk, který se pohybuje v přírodě, doporučte mu očkování proti klíšťové encefalitidě. Není potřeba nikoho nutit, jen dát srozumitelnou radu, a to i bez toho, aby s tím začal samotný pacient. Všichni totiž dobře míněnou a odborně podloženou radu od lékaře očekávají. Možná mu tím zachráníte život. A naopak, rozmluvit zájemci o očkování bez medicínské kontraindikace tuto formu ochrany, jak se to občas děje, považuji při stávající epidemiologické situaci nejen v ČR za postup non lege-artis. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě existují již desítky let, to znamená miliony aplikovaných dávek a detailní znalost jejich bezpečnostního profilu. Jinými slovy, praxe již tyto očkovací látky dostatečně prověřila nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích našeho kontinentu. Kéž bychom měli stejně dobrou vakcínu i proti Lymeské borelióze, to však zatím zůstává jen zbožným přáním do daleké budoucnosti. Proč tedy nevyužít alespoň tu možnost ochrany svého zdraví, kterou máme u klíšťové encefalitidy? Prevence vždy byla a bude lepší než nemoc samotná.

podpisdoc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
předseda redakční rady
člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu

Zpět na seznam článků

 

Nahoru