AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Distribuce léčivých přípravků

V. Pechmann
Avenier a.s, Brno

Podmínky pro distribuci léčivých přípravků na území České republiky upravuje zákon č. 378/ 2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, a vyhláška č. 229/ 2008 Sb., o výrobě a distribuci léčiv. Správnou distribuční praxi, tedy soubor pravidel, která jsou distributoři povinni dodržovat při vykonávání činnosti, definují pokyny Evropské komise pro správnou distribuční praxi humánních léčivých přípravků č. 2013/ C 343/ 01. Podmínky zajištění a kontroly pravosti léčivých přípravků rozpracovává směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady č. 2011/ 62/ EU a nařízení Evropské komise v přenesené pravomoci č. (EU) 2016/ 161.
Základní povinností distributora léčivých přípravků je požádat před zahájením činnosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o povolení distribuce. Držitel povolení k distribuci uděleného jiným členským státem v EU má povinnost předem oznámit SÚKL zahájení distribuce v České republice, doložit povolení k distribuci vydané jiným členským státem, poskytnout údaje potřebné pro zajištění součinnosti s ním a další informace o rozsahu distribuce a umístění distribučních skladů [1].
Povolení k distribuci dostane žadatel v případě, že má vhodné a odpovídající prostory, instalace a zařízení, aby zajistil řádné skladování a distribuci léčivých přípravků, prokáže, že je schopen plnit všechny povinnosti distributora požadované zákonem a současně má dostatečné personální vybavení a má zajištěny služby kvalifikované osoby, která odpovídá za distribuci léčivých přípravků v souladu s požadavky zákona. V žádosti o povolení k distribuci je distributor povinen uvést mimo jiné adresy a podrobný popis všech distribučních míst, ze kterých bude činnost prováděna. Vlastnímu povolení distribuční činnosti předchází inspekce SÚKL se zaměřením na systém jakosti, dokumentaci, nezbytné personální a technické vybavení a schopnosti distributora plnit všechny zákonné požadavky.
Právní předpisy závazné pro distributory na území České republiky poměrně jasně vymezují, od jakého dodavatele je možné léčivé přípravky odebírat. Distributor smí odebírat léčivé přípravky pouze od jiného držitele distribučního povolení, od výrobce, který je vyrábí nebo dováží, nebo léčivé přípravky vrácené lékárnou nebo lékařem v případě, že jim tyto léčivé přípravky dodal [2]. V případě léčivých přípravků, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, jsou na distributora kladeny striktní požadavky na ověření pravosti léčivých přípravků prostřednictvím kontroly ochranných prvků na obalech, které nevratně signalizují otevření a kontroly jedinečných 2D kódů oproti centrálnímu datovému úložišti. Na evropské úrovni existuje databáze distributorů (EUDRA GMDP), do které inspekční autority členských zemí EU vkládají záznamy o pravidelných kontrolách distributorů.
Tak jako v případě získávání léčivých přípravků, je i přesně vymezeno, jakým odběratelům může distributor léčivé přípravky dodávat. Typ odběratele je do značné míry závislý na rozsahu distribuční činnosti. Kvalifikace odběratelů se provádí pravidelně, protože je povinností distributora dodávat léčivé přípravky pouze osobám, které jsou oprávněny s nimi zacházet.
Základem pro činnost distributora je zavedení systému kvality založeného na přesně definovaných postupech, jasně vymezených pracovních náplních a odpovědnostech vyškoleného personálu, řízení rizik spojených se skladováním a distribucí a řízením změn ve společnosti. O všech činnostech vede distributor záznamy způsobem, který zajišťuje možnost jejich zpětné kontroly a ochranu před dodatečnými změnami nebo ztrátou. Odchylky od zavedených postupů jsou dokumentovány a jsou zaváděna vhodná nápravná a preventivní opatření.

Přijímání léčivých přípravků

Přijímání léčivých přípravků zahrnuje kromě kontroly dodavatele také vstupní kontrolu zboží se zřetelem na dodržení podmínek přepravy, jakost obalů a legislativní požadavky pro vstup zboží na trh v České republice. Postupy pro příjem léčivých přípravků vyžadujících zvláštní podmínky uchovávání by měly umožnit jejich urychlený příjem a přesun do vhodných skladovacích prostor.

Skladování léčivých přípravků

Prostory pro skladování léčivých přípravků musejí být navrženy a rozděleny tak, aby byly dodrženy podmínky skladování přípravků vyžadované v souhrnu údajů o přípravku (SPC). Sklady jsou čisté (pravidelně sanitované dle předpisu), suché, jsou přijata preventivní opatření proti vniknutí škůdců a prostory jsou pravidelně deratizovány. Léčivé přípravky skladuje distributor odděleně od ostatních produktů a chrání je před nepříznivými účinky vnějších faktorů (světlo, teplo, mechanické poškození, kontaminace jinými přípravky). Zásoby jsou pravidelně inventarizovány a je udržován systém jejich pravidelné obměny.

Mikroklimatické podmínky

Mikroklimatické podmínky (teplota a vlhkost) skladů jsou kontinuálně monitorovány zařízeními, která jsou
v pravidelných intervalech kalibrována akreditovanou laboratoří. Čidla monitorovacích systémů umísťuje distributor do kritických míst, která odhalil při teplotním mapování před zahájením činnosti. Veškerá technická zařízení klíčová pro správné skladování léčivých přípravků je nutné pravidelně servisovat dle plánu údržby způsobem, který neohrozí skladovaný materiál a nezpůsobí znehodnocení dříve naměřených dat.
Zvláštní požadavky jsou kladeny na skladování a distribuci léčivých přípravků pocházejících z krve, imunologických léčivých přípravků, radiofarmak, léčivých plynů a termolabilních léčivých přípravků.

Další podmínky

Distributor musí mít zpracovány postupy a zavedený funkční systém pro vyřizování stížností, reklamací, vrácení a stažení léčivých přípravků. Součástí zavedeného systému je hlášení podezření na padělaný léčivý přípravek držiteli rozhodnutí o registraci a regulační autoritě (SÚKL). Součástí záznamů, které distributor vede, je identifikace všech skladových pohybů na úroveň zboží, čísla šarže a konkrétního zákazníka. Tím je zajištěna možnost dohledání veškerých zákazníků, kterým bylo zboží dodáno. V případě, že je nařízeno stažení konkrétní šarže léčivého přípravku, je distributor povinen informovat jeho odběratele a vzít dodaný přípravek zpět. Systém se pravidelně testuje a jsou o tom vedeny záznamy. Léčivé přípravky, u kterých je podezření, že byla jejich kvality změněna (reklamace, stažení), nebo u nichž nelze prokazatelně doložit podmínky uchovávání (vrácené zboží), dále léčivé přípravky, které nesplňují podmínky pro vstup na trh v ČR, musejí být uchovávány odděleně od ostatních, aby se zabránilo záměnám, kontaminaci a vstupu takových přípravků do dodavatelského řetězce.

Vrácený léčivý přípravek

Vrácený léčivý přípravek, který již byl jednou dodaný, může být znovu uvolněn do distribučního řetězce pouze za předpokladu, že je v původním neotevřeném a nepoškozeném obalu, osoba, která jej vrátila, prokázala, že byl skladován a přepravován za podmínek stanovených výrobcem, nebyl vystaven nežádoucím vlivům, osoba, které je znovu distribuován, souhlasí s dobou jeho použitelnosti a byl posouzen kvalifikovanou osobou distributora a shledán způsobilým pro další distribuci [3]. V opačném případě musí být takový přípravek vyřazen z prodejních zásob a zlikvidován.
Objednané léčivé přípravky je nezbytné dodat zákazníkům způsobem, který zaručí, že budou dodrženy skladovací podmínky i během přepravy, přípravky jsou chráněny před poškozením, rozbitím, odcizením, že bude zajištěna identifikace dodávek, aby se předešlo záměnám a reklamacím. Přepravní obaly musejí být pro přepravu daného přípravku vhodné a poskytovat mu dostatečnou ochranu před vnějšími vlivy. Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění obalů a vozidel. Je vhodné, aby přepravní obal nesl identifikaci zákazníka s cílem minimalizovat riziko záměn a reklamací. Předávat léčivé přípravky lze pouze na adrese schváleného zákazníka osobám oprávněným s nimi zacházet. Zařízení používaná k monitorování přepravních podmínek se kalibrují jednou ročně.
Součástí systému řízení kvality distributora a správné distribuční praxe jsou pravidelné vnitřní kontroly, které provádí kvalifikovaná osoba distributora. V průběhu vnitřních inspekcí jsou prověřovány všechny kritické prvky systému – vlastní prostory, záznamy o skladování a distribuci, úroveň znalostí zaměstnanců, dodržování předpisové dokumentace, stav přístrojů a vybavení, záznamy o sanitaci, čistění a o preventivních opatřeních proti škůdcům, způsob uložení vráceného a reklamovaného zboží atd. Činnost distributora je v pravidelných intervalech kontrolována regulační autoritou (SÚKL), a to ve všech provozovaných distribučních skladech. Výsledek kontroly je veřejně dostupný ve formě certifikátu GDP, a tak je možné si ověřit, zda distributor plní požadavky legislativy.
Distribuce léčivých přípravků je důležitým článkem na cestě léčiv od výrobce až k pacientovi. Vyrobená léčiva musí být v souladu s legislativou dopravena a po nezbytných kontrolách propuštěna na český trh, musí být zajištěno jejich správné skladování, které zaručí bezpečnost a účinnost po dobu celé doby použitelnosti, a nakonec musí být dopravena na základě objednávky do koncových zdravotnických zařízení, kde jsou následně léčivé přípravky vydány pacientovi nebo použity při poskytování zdravotní péče. Cílem distributora léčivých přípravků je, aby jeho zákazníci z řad poskytovatelů zdravotní péče nebo držitelů rozhodnutí o registraci dostali takové služby, které si smluvně dojednali, správně a včas.

Literatura
1. § 75 zákona č. 378/ 2007 Sb., o léčivech a o změnách ně kte rých souvisejících zákonů.
2. § 77 zákona č. 378/ 2007 Sb., o léčivech a o změnách ně kte rých souvisejících zákonů.
3. § 39 vyhlášky č. 229/ 2008 Sb., o výrobě a distribuci léčiv.
4. Pokyny Evropské komise pro správnou distribuční praxi humánních léčivých přípravků č. 2013/ C 343/ 01.
5. Vyhláška č. 229/ 2008 Sb., o výrobě a distribuci léčiv.
6. Zákon č. 378/ 2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů.

PharmDr. Vladimír Pechmann
Manažer procesů a kvality, kvalifikovaná osoba
Avenier a.s.
Bidláky 837/20
639 00 Brno

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.