AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Západonilská horečka. Diagnóza, s kterou je nutné počítat

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava
Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU v Ostravě

Souhrn

Lidské případy západonilské horečky se v letních měsících zase víc přiblížily k českým hranicím, nově hlásí úmrtí už i Chorvatsko. Jen za poslední srpnový týden se tato nemoc v rámci EU objevila v pěti nových oblastech, na třech v Itálii a dále ve Slovinsku a sousedním Rakousku. Nedaleké Maďarsko nahlásilo od začátku letošního roku už téměř stovku případů nákazy. Západonilská horečka se projevuje podobně jako jiné virózy, avšak u starších nebo imunitně oslabených jedinců může být i smrtelná. Účinný lék ani vakcína zatím neexistují.

Klíčová slova

západoniská horečka – epidemiologie – endemické oblasti – prevence

Úvod

Západonilská horečka (West Nile Fever – WNF) je původně africká virová nákaza objevená v roce 1937 v Ugandě. Od konce 90. let se již endemizovala na většině území USA, kam se původce dostal cestou migrujících ptáků, a následně jej roznášela domácí populace ptáků a komárů (obr. 1). Postižena může být i populace koní. Aktuálně se tato potenciálně smrtelná nákaza rozšiřuje i na našem kontinentě. 

Aktuální epidemiologická situace

Poslední srpnový týden bylo v zemích EU hlášeno 300 případů nákazy u lidí, z toho 144 v Itálii, následovaly Rumunsko (61), Řecko (41), Maďarsko (38), Rakousko (8), Francie (6), Chorvatsko (1) a Slovinsko (1). Z evropských zemí mimo EU bylo podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejvíc případů zaznamenaných v Srbsku (54). V rámci EU se WNF za poslední srpnový týden objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále v Rakousku a Slovinsku. Poslední srpnový týden přinesl 24 úmrtí, z toho 7 v Itálii, po 6 v Rumunsku a Srbsku a 5 v Řecku. První smrtelný případ nákazy WNF hlásily zdravotnické úřady v Chorvatsku (obr. 2).

Za prvních 8 měsíců letošního roku eviduje ECDC v zemích EU celkem 710 případů nákazy u lidí, z toho nejvíc v Itálii (327), Řecku (147), Rumunsku (117) a Maďarsku (96). Z nečlenských zemí EU bylo nejvíc případů v Srbsku (213) a Izraeli (49). Z celkového počtu 63 úmrtí od ledna do konce srpna 2018 bylo nejvíc v Srbsku (21), Řecku (16), Itálii (13) a v Rumunsku (12) [1,2].

Diskuze a závěr

Lidské případy západonilské horečky jsou čím dál blíž k hranicím ČR a je dokonce poměrně pravděpodobné, že už teď v srpnu vstoupila na naše území, jen se ji zatím nepodařilo odhalit a potvrdit. Aktuálně je v Praze hospitalizován pacient s touto nemocí přivezenou z pobytu v Řecku. Dosud nejznámějším českým pacientem s těžkým průběhem západonilské horečky je herec Pavel Nový, který se nakazil na dovolené na Kypru. 

Infekce virem západonilské horečky může probíhat jako nákaza podobná jiným virózám se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy, končetin, vyrážkou a lymfadenopatií, ale i asymptomaticky. U starších nebo imunitně oslabených osob může způsobit encefalitidu vedoucí k úmrtí postižené osoby. Těžší průběh nákazy s infekcí centrálního nervového systému (CNS) se vyznačuje svalovou slabostí, objevit se mohou křeče, zmatenost, poruchy chování a ztráta vědomí. Inkubační doba se pohybuje v intervalu 3– 14 dní.

Proti viru západonilské horečky neexistuje kauzální lék. Prevence spočívá v používání repelentů a moskytiéry na noc. V endemických oblastech je vhodná impregnace oblečení, používání sítí na okna i dveře, nejrizikovější skupiny by měly omezit pohyb venku od západu slunce. Transfuzní stanice by neměly akceptovat dárce do 28 dní po pobytu v endemických regionech, případně je pečlivě vyšetřit na přítomnost viru. 

Nadešel čas, kdy už i na území ČR u pacientů bez cestovatelské anamnézy bude nutné zařadit do spektra základních laboratorních testů v rámci diferenciální diagnostiky u příznaků postižení CNS testy (ELISA, VNT, PCR) na původce WNF.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centrum očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Habrůvka
Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava

Literatura
1. Weekly updates: 2018 West Nile fever transmis sion season. European Centre for Dis ease Prevention and Control. [online]. Available from: htt ps:/ / www.ecdc.europa.eu.
2. West Nile virus. Centers for Dis ease Control and Prevention. [online]. Available from: htt ps:/ / www.cdc.gov/ westnile/ index.html.

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.