AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Zaměřeno na Senegal: Informace pro cestovatele před odjezdem do zahraničí

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava
Lékařská fakulta OU, Ostrava

Senegal patří k nejvýznamnějším zemím západní Afriky a je cílem zájezdů českých cestovních kanceláří. Již několik let má s ČR charterové letecké spojení bez nutnosti přestupu. Přesné doporučení preventivního očkování a další prevence pa cientovi-cestovateli záleží na přesném místě, charakteru a délce pobytu, způsobu ubytování a stravování, plánovaných výletech, ročním období, jeho věku, zdravotním stavu, předchozí imunizaci a v případě antimalarik i na tělesné hmotnosti. Rizikové faktory se liší, pokud cestovatel pobývá v al l inclusive hotelovém rezortu, když absolvuje výlety nebo jede do Senegalu pracovně či individuálně. 

Povin né očkování 

Žlutá zimnice se v této zemi vyskytuje. Při cestách z endemických oblastí (jiné země subsaharské Afriky, endemické nížin né oblasti subtropické a tropické Latinské Ameriky) do Senegalu je záznam o očkování proti této nemoci povin ně vyžadován (prevence importu infekce nemocným cestovatelem) – vakcína Stamaril se aplikuje výlučně v autorizovaných centrech s kulatým razítkem, od 9 měsíců věku. Jedna dávka chrání po celý zbytek života, v ně kte rých oblastech však platí na základě požadavku místních zdravotnických úřadů formálně stále původní interval 10 let – proto se doporučuje ověřit si administrativní požadavky pro vstup do země na nejbližším
zastupitelském úřadě. Při příletu z Evropy záznam o očkování nemusí být vždy povin ně vyžadován, vzhledem k vysoké letalitě těžkých forem žluté zimnice a neexistenci kauzální léčby se však vakcinace silně doporučuje všem přij íždějícím osobám bez kontraindikace i pro případy pobytu výlučně v hotelovém rezortu. 

Základní doporučené očkování pro každého cestovatele

Virová hepatitida A + B

Tři dávky poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu (od 1 roku věku). Schéma ideálně s odstupy 0– 1– 6 měsíců.

Virová hepatitida A (vakcína samostatně) 

Dvě dávky (od 1 roku věku) pro již očkované proti virové hepatitidě B. Druhá dávka ideálně 6–12 měsíců po první dávce zajistí dlouhodobou až doživotní ochranu. 

Virová hepatitida B (vakcína samostatně) 

Tři dávky (bez věkového omezení) pro již očkované proti virové hepatitidě A. Schéma ideálně 0–1–6 měsíců; tři dávky zajistí dlouhodobou až doživotní ochranu. 

Břišní tyfus 

Jedna dávka na 3 roky (od 2 let věku). 

Tetanus 

Kontrola platnosti přeočkování proti tetanu – jedna dávka každých 10–15 let (bez věkového omezení). 

Další doporučená očkování 

Meningokoková meningitida 

Hlavně pro mladé lidi a cestovatele v kontaktu s místní populací nebo při fyzické námaze – jedna dávka kvadrivalentní vakcíny proti séroskupinám bakterie A, C, Y, W. Subsaharská Afrika je hyperendemickou oblastí invazivních meningokokových infekcí. 

Cholera a cestovatelské průjmy (ETEC) 

Zejména při stravování se v pouličních restauracích, pobytu mimo klasické turistické oblasti, u místních obyvatel, na venkově, vhodné pro individuální cestovatele nebo pokud je cestovatel náchylný k průjmům – Dukoral dvě dávky ve formě nápoje na 2 roky (u dětí od 2 do 6 let tři dávky na 6 měsíců). 

Vzteklina 

Zejména při pobytu v přírodě, na venkově, v odlehlejších oblastech, daleko od zdravotní péče nebo při plánovaném delším pobytu (bez věkového omezení). Základní očkování tvoří tři dávky v odstupu 7 a 21 (resp. 28) dnů po prvním očkování. Existuje i možnost využití zrychleného schématu 0–3 a 7 dní. 

Záškrt, černý kašel 

Při kontaktu s místní populací, cestovatel nad 40 let věku jedna dávka vakcíny DTaP min. na 10 let (bez věkového omezení). 

Další možná rizika spojená s cestováním 

Při cestování hromadnými prostředky hrozí přenos i dalších nemocí (např. chřipka, pneumokokové infekce, spalničky nebo plané neštovice). Za jisté epidemiologické situace (např. zimní sezóna, prokázaná nebo suspektní vnímavost k infekci) je potřeba zvážit i tato očkování. 

Vzhledem k riziku průjmů se doporučuje vyvarovat se nedostatečně tepelně zpracovanému jídlu, nepasterizovaným mléčným výrobkům, nebalené zmrzlině, ovocným džusům a ledu do nápojů, zejména v pouličních provozovnách. Pro snížení rizika se doporučuje preventivní užívání probiotik. 

Malárie 

Vysoké riziko malárie hrozí prakticky na celém území Senegalu. Západní Afrika patří mezi nejčastější místa nákazy českých cestovatelů touto nemocí. Dominantním původcem je nejnebezpečnější kmen Plasmodium falciparum (více než 85 %), druhým nejčastějším je Plasmodium ovale (5–10 %). Rozhodnutí o druhu a délce preventivní profylaxe záleží na individuálních faktorech, účin ná antimalarika zahrnují atovaquone-proguanil (Malarone), doxycyklin a me.ochin (v ČR aktuálně nedostupný, je možné jej zakoupit na místě, pozor však na kontraindikace, je nutné pozorně si přečíst příbalovou informaci). V západní Africe je rezistence na chlorochin. Používání repelentů se doporučuje na celém území s výskytem bodavého hmyzu. 

Zika 

Vzhledem k možnému výskytu horečky zika v Senegalu se do této země nedoporučuje cestovat těhotným ženám. Současně se doporučuje odložit pokusy o otěhotnění v období před cestou do této země a určitou dobu po návratu (8 týdnů u žen a 6 měsíců od návratu u mužů, případně absolvovat vyšetření virus neutralizačním testem pro zkrácení tohoto intervalu). Partneři těhotných žen by měli po návratu ze Senegalu používat kondom až do porodu. 

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. MBA, FRCPS 
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier 
Poliklinika Hrabůvka 
Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.