AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Poradna center očkování a cestovní medicíny

R. Maďar
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Brno

Plánujeme v dubnu cestu na ostrov Réunion. Jaké je zde riziko zika viru, případně dalších nemocí ovlivňujících početí? Jsme v období plánování potomka.

Na ostrově Réunion se v aktuální době horečka zika nevyskytuje, stejně ani jiné hmyzem přenosné nákazy. Přežívá tam však komár, který je schopný je přenášet, proto se situace může kdykoli poměrně rychle změnit. Dlouhé cesty do exotických oblastí v prvním trimestru nedoporučujeme, riziková může být už cesta letadlem nebo letiště, kde je mnoho osob na relativně malém prostoru, a lehce se tak přenáší zejména respirační nákazy.

Cestuji na 10 dní do Keni (ubytování Malindi – hotelový komplex), vč. 2 dnů na safari. Jak je to s antimalariky? Doporučil byste mi profylaxi?

Při délce pobytu v národním parku 2 dny, tj. 1 noc, to lze zvládnout s účinným repelentem a moskytiérou – sítí nad postel. Případně si pokoj před večeří vystříkejte insekticidem (Biolit apod.). Osobně nevidím antimalarika jako nezbytná. V Malindi je pravděpodobnost malarické nákazy při dodržení výše uvedeného rovněž nízká. Pečlivě však dbejte na bezpečnost jídla a nápojů. Zejména syrové a nedostatečně tepelně zpracované poživatiny mohou být rizikové.

Prosím o informace, jestli virus zika stále přetrvává na Maledivách, Mauriciu, Kapverdách.

Na Mauriciu zika aktuálně není, na Maledivách v minulosti nákaza byla, v posledních měsících však již případy hlášené nebyly, a na Kapverdách riziko nákazy přetrvává.

Chystáme se s manželem na dovolenou. Zvažujeme destinaci Thajsko (loni jsme už byli 2×), v té době budu ve 23tt. Bude pro mě cesta letadlem 2 × 6 hod s přestupem a pobyt bezpečný (virus zika a jiné nemoci…)? Popřípadě jaké destinace mimo Evropu byste doporučil? Zatím celé těhotenství probíhalo bez problémů.

Někte ré oblasti Thajska mají aktuálně problém s epidemiemi horečky dengue. Z tohoto pohledu bych považoval za bezpečnější Mauricius, Seychely nebo Spojené arabské emiráty. V průběhu letu to bude chtít hodně pohybu, dostatečný příjem nesycených nápojů, případně speciální elastické punčochy, někdy se pod kůži aplikuje před odletem fraxiparin po konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem.

Za měsíc letíme do Jihoafrické republiky, kde navštívíme na 4 dny Krugerův národní park. Stačí používat repelenty s vysokým DEET nebo je potřeba antimalarika?

V Kruger National Park je vyšší výskyt malárie způsobený nebezpečným kmenem Plasmodium falciparum. Čtyři dny jsou poměrně dost. Vzhledem k tomu, že v únoru může i sprchnout a je běžná oblačnost, což vyhovuje komárům, doporučil bych pro jistotu antimalarikum Malarone. Bude stačit jedno balení, začíná se užívat den před příjezdem do endemické oblasti, jedna tableta denně, vždy s jídlem. Je nutné pokračovat v jejich užívání i 7 dní po opuštění místa s rizikem nákazy. Dovoluji si upozornit, že repelenty s vyšší koncentrací než 50% DEET nepovažujeme za vhodné.

Jsem na začátku (neplánovaného) těhotenství. V únoru máme zaplacenou dovolenou přes cestovní kancelář do Vietnamu a Kambodži (čtyřhvězdičkové hotely, turistické destinace). Bylo by to rizikové? V případě, že bychom jeli, co očkování?

Cesta v prvním trimestru není úplně vhodná. Do vývoje plodu může negativně zasáhnout i relativně banální infekce, která se u matky navenek skoro ani neprojevuje. Zkuste cestu posunout na období druhého trimestru. Navíc bude už v populaci cirkulovat méně respiračních nákaz. V těhotenství se běžně očkuje jen proti chřipce a černému kašli, další vakcinace se odkládá až do období kojení, takže záleží i na tom, jaké očkování jste v minulosti absolvovala.

Ráda bych se zeptala na výskyt dengue na Hainanu. Letíme v březnu, v sušším období, a chystáme se být jen v rezortu. Zároveň bych ráda věděla, zda navrhujete nějaké očkování, které bychom určitě měli vzhledem k oblasti podstoupit. Cestujeme s 2,5letou holčičkou.

Dobrý den, horečka dengue se na Hainanu příležitostně vyskytuje. Bude nutný kvalitní repelent, pro dceru doporučuji např. Predator Junior. Z očkování jako základ vakcíny proti virové hepatitidě A + B a břišnímu tyfu, u dcery proti hepatitidě A, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. Poslední uvedené očkování je rovněž možné i u dospělých.

Chystáme se na dovolenou na Mauricius – jaká jsou zde povinná očkování?

Institut povinnosti očkování, zavedený místní vládou, má chránit hlavně domácí populaci před návštěvníky z ciziny, nevyjadřuje míru rizika pro turisty. Povinné je jen očkování proti žluté zimnici při příletu z rizikových endemických oblastí. Standardně doporučujeme při letu z Evropy a Asie (např. přes Dubaj) nebo severní Afriky (přestup v Egyptě apod.) jako základ očkování proti virové hepatitidě A + B a hlavně u dětí i proti zánětu mozkových blan – meningokokové meningitidě. K tomu mít kvalitní repelent.

Máme s přítelem naplánovanou delší cestu po Asii od konce března 2017, asi na měsíc a půl. Před Vánoci jsem však zjistila, že jsem těhotná. Budu tedy přibližně v 5. měsíci těhotenství. Letíme do Bangkoku, ale pak je nám jedno, kam se přemístíme. Jde mi konkrétně o virus zika. Doporučil byste nějakou zemi v jihovýchodní Asii, kde je pobyt bezpečný? Jaká jsou reálná rizika v tomto období? Neradi bychom cestu rušili, ale samozřejmě zdraví miminka je přednější. Je možné, že by v 5. měsíci už virus neměl na plod vliv? Někde jsem četla, že jsou rizikové pouze první 3 měsíce.

Aktuálně je přenos viru zika zaznamenaný v Asii jen v Singapuru. Úplnou jistotu však mít nemůžeme, jelikož 80 % infekcí je bezpříznakových. Mnohem větší riziko než zika by pro Vás a plod představovala horečka dengue, která se vyskytuje prakticky ve všech asijských zemích subtropů a tropů vč. Thajska. Z tohoto hlediska jsou bez rizika např. Spojené arabské emiráty nebo Mauricius, Zanzibar, případně Seychely, poslední uvedené jsou samozřejmě mimo Asii. Přímé riziko pro plod je skutečně nejvyšší v prvním trimestru, k nepříznivé události vzhledem k probíhající graviditě však může dojít kdykoli.

V květnu se chystám cestovat na 10 dnů do Peru, pohybovat se budu pouze v turistických oblastech, nikoli v oblastech džungle. Doporučujete očkování proti vzteklině a žluté zimnici?

Pokud budete jen ve vyšší nadmořské výšce a ve městech, očkování proti žluté zimnici není nutné. Pravděpodobnost, že Váš kousne nějaké zvíře, nelze předvídat. U vztekliny záleží na tom, jakou míru jistoty chcete mít, že nebudete muset na místě shánět po poranění zvířetem vakcínu, a případně se bát o její kvalitu. Je to individuální rozhodnutí. Před cestou do Peru bych to viděl jako indikovanou formu protekce.

Obracím se na Vás s dotazem k viru zika. Na konci října 2016 jsme se s přítelem vrátili z dovolené (14 dní) z Bali a Jávy. Používali jsme speciální repelent proti tropickému hmyzu, ale pár komářích kousnutí jsme měli. Po návratu jsem měla zvýšenou teplotu a únavu. Vzhledem k tomu, že bychom chtěli miminko, jsme si nechali nabrat krev (konec prosince 2016) a udělat testy na horečku dengue a virus zika. Přítel byl negativní a já měla nález pozitivní (paměťové stopy) s tím, že to může být způsobeno očkováním proti klíšťové encefalitidě. Byla jsem na přeočkování na začátku prosince 2016. Prý je potřeba udělat tzv. neutralizační test. Chtěla bych se zeptat, jak je to s možným otěhotněním v případě, že by byl virus zika neutralizačním testem vyloučen? Mohu bezpečně otěhotnět? Co by následovalo, kdyby se nákaza potvrdila? Jak dlouho od návratu je nutné počkat? Je vhodné udělat ještě kontrolní odběry po nějaké době?

Test ELISA může být skutečně falešně pozitivní na základě zkřížené reaktivity s jinými flaviviry, a spolehnout se proto lze jen na virus neutralizační test, který se provádí ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Pokud nemůžete, resp. nechcete s otěhotněním čekat, negativní virus neutralizační test Vám umožní počít dítě bez obav z časového faktoru. Kontrolní odběry následně už nejsou nutné. Test můžete podstoupit kdykoli. Bez testu bude nutné počkat min. 2 měsíce a stejně tak pokud bude virus neutralizační test pozitivní. Pokud by byl pozitivní přítel, bylo by to až půl roku.

Na konci února či v březnu bychom rádi vyjeli za exotikou. Po příjezdu plánujeme miminko. Je vhodné cestovat do exotických zemí vzhledem k plánovanému těhotenství a jaká země by byla z hlediska případných nemocí nejvhodnější? Napadá nás Dubaj, Seychely, Mauricius, ale v podstatě rádi pojedeme kamkoli za teplem. Jde nám hlavně o co nejmenší riziko pro těhotenství. Bojíme se viru zika, o kterém se hodně píše, je nám ale jasné, že ohrozit nás mohou i jiné nemoci.

Všechny tři uvedené destinace jsou po zdravotní stránce poměrně bezpečné a aktuálně bez viru zika. Vzhledem k plánovanému těhotenství doporučuji očkování proti virové hepatitidě A + B a meningokokové meningitidě, zvážit i proti černému kašli a k tomu ověřit protilátky nebo potvrdit prodělání planých neštovic v minulosti. Dále ověřit platnost očkování proti tetanu. Otěhotnění doporučuji pro jistotu odložit až po návratu domů.

Cestuji v dubnu do Dominikánské republiky na dovolenou s cestovní kanceláří do hotelu v oblasti La Romana, je potřeba očkování proti malárii?

V žádné evropské zemi očkování proti malárii není k dispozici. Riziko nákazy malárií je v Dominikánské republice celoplošné, avšak nízké. Výjimkou je hlavní město Santo Domingo a Santiago, kde malárie není. Při pobytu v hotelovém komplexu v oblasti La Romana preventivní užívání tablet v rámci antimalarické chemoprofylaxe není nutné. Používejte však účinný repelent, případně, pokud to bude možné, moskytiéry nad postelí na noc a k tomu doporučuji i očkování alespoň proti virové hepatitidě A + B a břišnímu tyfu.

V druhé polovině ledna 2017 cestujeme do Hondurasu. Hodláme zde navštívit oblast Copánu, ostrov Roatan, případně oblasti některého z národních parků. Ubytováni budeme ve čtyřhvězdičkovém hotelu v přímořské oblasti La Ceiba. Jsme očkováni na žloutenku A + B, břišní tyfus, žlutou zimnici, tetanus a další očkování z mládí. Jsme cestovatelé ve věku 63 a 53 let. Proti kterým jiným tropickým nemocem vyskytujícím se v Hondurasu je třeba se buď naočkovat, případně preventivně chránit?

Z dalších vakcín, vedle uvedených, které již máte, přichází v úvahu ještě očkování proti pneumokokům a meningokokovým infekcím. V Hondurasu se vyskytuje i vzteklina. Standardně bude nutné si hlídat bezpečnou pitnou vodu a používat kvalitní repelent tak jako ve všech rozvojových oblastech subtropů a tropů, zejména proti horečce dengue a malárii.

Dcera letí s manželem a dětmi (3, 6 a 9 let) do Senegalu. Jaké jim hrozí nákazy či jiná nebezpečí? Budou si vařit, stravovat se a bydlet s místními obyvateli.

Zdravotních rizik v Senegalu je celá řada. Z očkování je základem vakcinace proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, virové hepatitidě A + B (děti už typ B budou mít, pokud rodiče jejich bezplatné očkování neodmítli) a meningokokům, případně i proti vzteklině a choleře, zejména pokud plánují cestu na venkov. U dětí je samozřejmostí celé pravidelné očkování, vč. pneumokokové vakcíny. V této zemi se vyskytuje i malárie. Antimalarika je nutné konzultovat individuálně v centru cestovní medicíny.

Narazil jsem na informaci, že na Bali je velmi doporučeno očkování proti virové hepatitidě A, B, břišnímu tyfu a vzteklině. Je to opravdu nezbytné?

Očkování proti virovým hepatitidám A + B a břišnímu tyfu je základem do všech rozvojových zemí. Výskyt vztekliny na Bali je poměrně vysoký, hlavně u psů a opic. Právě opice číhají na Bali na návštěvníky v některých oblastech přímo u hlavních turistických atrakcí a incidenty s nimi bohužel nejsou vzácné. K uvedenému nezapomeňte na účinný repelent, zejména kvůli prevenci horečky dengue, který používejte i ve dne, a to i ve městech.

Dne 10. prosince cestuji do Keni s dvoudenním safari v parku Tsavo East. Je tato oblast malarická? Je nutná profylaxe?

Pobyt na 1 noc (2 dny) v národním parku Tsavo East je spojený s velmi nízkým rizikem malarické infekce. Drtivá většina návštěvníků antimalarickou chemoprofylaxi u tohoto typu pobytu neužívá. Nutné je však použití moskytiéry nad postelí na noc a aplikace účinného repelentu na odpoledne a večer.

Chtěla bych se zeptat, zda je možné nechat očkovat syna vakcínou proti neštovicím. Je mu 7 let, neštovice prodělal už ve školce, nyní je ve druhé třídě základní školy a neustále se mu již 2 roky objevují jedno či dvě ohraničená místa týden co týden nejprve s malými puchýřky a později se strupy, neustále se to opakuje a já už jsem z toho nervózní, kožaři tvrdí že je to opar. Dostali jsme Zovirax tablety a Imazol krém, bojím se toho časového prodlení.

Pokud syn již plané neštovice prodělal a opakovaně následně dostal pásový opar, očkování mu nepřinese benefit. V dětském věku jsou recidivy pásového oparu poměrně netypické. Jedná se zřejmě o problém s imunitou, doporučuji nechat si u praktického lékaře pro děti a dorost předepsat některý z léků na posílení imunity, pokud se tak ještě nestalo, případně absolvovat vyšetření imunologem.

Uvedené dotazy jsme obdrželi do poradny na internetových stránkách www.ockovacicentrum.cz a www.cestovni-nemoci.cz. Je pravděpodobné, že s podobným druhem otázek se mohou setkat i lékaři primární péče a jiných specializací u svých pacientů.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier
Bidláky 20, 639 00 Brno

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.