AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Kinetóza – příčiny, prevence a samoléčba

H. Ševčíková
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava

 


Souhrn

Kinetóza je obecně známý stav vznikající konfliktem informací, které poskytuje zrak, např. o stacionární situaci cestující osoby při čtení a vestibulární aparát naopak o pohybu těla v dopravním prostředku. Kinetóza může cestování nejen znepříjemnit a některým osobám i znemožnit určité dopravní prostředky využívat, ale i dekompenzovat jejich základní onemocnění či dokonce přispět k šíření infekčních nemocí, proto je vhodné znát preventivní režimová a farmakologická opatření stejně jako rizikové aspekty samoléčby. 

Klíčová slova

kinetóza – příčiny – prevence – režimová opatření – farmakologická prevence – samoléčba


Úvod

Kinetóza je nepříjemný stav organizmu ve většině případů spojený s cestováním v dopravních prostředcích. Vzniká nejčastěji při cestování autem, autobusem, lodí, vlakem a letadlem. Dostavuje se také v situacích, kdy využíváme různé pouťové atrakce, kolotoče a centrifugy. Během přirozeného pohybu, jako je chůze a běh, se kinetóza nevyskytuje. Pokud se její příznaky objeví za těchto okolností, je potřeba absolvovat lékařské vyšetření, protože příčinou může být skutečné onemocnění.

Lidský organizmus je vybaven systémem udržování rovnováhy těla, který se skládá ze senzorických vstupů smyslových orgánů – zraku, vestibulárního aparátu, hluboké a povrchové propriorecepce a sluchu. V centrální části ústrojí rovnováhy jsou zpracovávány signály z periferních analyzátorů [1]. Následkem konfliktu mezi informacemi z jednotlivých analyzátorů dochází k rozvoji nepříjemných pocitů a projevů, které označujeme jako kinetóza. Jsou jedinci, kteří jsou tento konflikt schopni zvládnout úplně, jiní částečně a někteří vůbec. Prakticky dochází při kinetóze ke konfliktu mezi informací, kterou poskytuje zrak, např. o stabilní situaci před cestující osobou a kolem ní uvnitř dopravního prostředku, a mezi informací vestibulárního aparátu o vibracích obvykle velmi nízké frekvence při horizontálním a vertikálním pohybu. Vyhodnocení těchto informací je pro ústrojí rovnováhy obtížné a matoucí. Kinetóza vzniká i v situacích opačných, kdy je naše tělo v klidu, ale pozorujeme jiný pohyb. Například pozorujeme proud vody pod mostem, na kterém stojíme, sledujeme obrazovku trenažéru v autoškole nebo trojrozměrnou projekci v kině. 

Kinetóza vzniká častěji u žen s dominancí v období menstruace a gravidity, u dětí ve věku 4 – 10 let a u osob trpících migrénou [2].

Kinetózy mají různé formy [1]

Vzhledem ke skutečnosti, že kinetóza může cestování nejen znepříjemnit a některým osobám i znemožnit určité dopravní prostředky využívat, ale i dekompenzovat jejich základní onemocnění, je vhodné znát preventivní opatření. 

Režimová preventivní opatření

Farmakologická preventivní opatření

Při výletních plavbách jsou v případě zhoršeného počasí (vysoké vlny, silnější vítr) poskytovány prostředky proti kinetóze zdarma. Nevýhodou může být tlumivý účinek, jehož intenzita je individuální. 

Kinedryl [4]

Dávkování

Promethazin

Travel gum [5]

V prevenci kinetóz je možné použít i přírodní prostředky, jako je zázvor, např. zázvorové žvýkací bonbóny a zázvorové žvýkačky.

Rizikové aspekty samoléčby

Na samoléčbu kinetóz se nedoporučují skopolaminové náplasti, hlavně u starších osob, jelikož často dochází k interakci s jinými užívanými léky – výsledkem je zmatenost, dehydratace. Prochlorperazin způsobuje extrapyramidové nežádoucí účinky. Metoklopramid může vést k depresi. Vzhledem k nežádoucím účinkům většiny léků proti příznakům kinetózy, jejíž tolerance je individuální, je vhodné snížit jejich dávky na minimum a akcentovat spíše režimová preventivní opatření.

Literatura
1. Skála B, Hahn A, Šejna I et al. Závrativé stavy. Doporučené postupy pro praktické lékaře 2008.
2. Beran J, Vaništa J. Základy cestovního lékařství. Praha: Galén 2006.
3. Maďar R. Ochrana zdraví na cestách. Osveta 2014.
4. Sukl.cz [online]. Souhrn údajů o přípravku, Kinedryl. Dostupné z: www.sukl.cz.
5. PIL Travel gum 20 mg, 10 × 20 mg žvýkačky.

MUDr. Hana Ševčíková
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Hornická poliklinika
Sokolská třída 81, 702 00 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.