AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Epidemie ve světě a další epidemiologické informace

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava-Hrabůvka

 


Epidemie spalniček v USA začala v Disneylandu

V předvánočním období mezi 17. a 20. prosincem se mezi návštěvníky z různých států USA a jejich kontakty objevily desítky případů spalniček. Vzhledem k tomu, že postižení pocházejí nejen z Kalifornie, ale i z Utahu, Colorada a státu Washington a do svých domovů letěli po nákaze letadly, je pravděpodobné, že případy budou dál přibývat. Prostory s vysokou koncentrací osob jsou ideálním místem pro přenos nákaz vzdušnou cestou. V USA byly spalničky původně v r. 2000 eliminovány,v letech 2013 a 2014 však došlo k jejich výraznému nárůstu a loňský rok byl za období posledních 15 let nejhorší. Do r. 2006 byla proočkovanost dětí v Kalifornii přes 95 %, což zajišťuje kolektivní imunitu, za poslední roky však klesla na 92,6 %, která již hrozí nárůstem případů. V minulém roce způsobil epidemii se stovkami případů infekce neočkovaný humanitární pracovník, který se do USA vrátil z Filipín. Očkování proti spalničkám je v ČR součástí pravidelného očkování tak jako v USA. Pokles proočkovanosti může mít závažné následky, spalničky patří k nejvíc infekčním nemocem a na každých 100 případů nákazy jsou dva případy úmrtí a jeden s trvalými následky, např. mentální retardace nebo křeče v důsledku otoku mozku. Jedinou specifickou ochranou je očkování dětí a na žádost i neimunních dospělých.

Epidemie černého kašle – USA, Brazílie a další oblasti

Stovky případů infekce v mnoha oblastech USA znamenají pokračování zvýšeného výskytu a epidemií černého kašle v různých federálních státech. V poslední době je hlásily zejm. Michigan, Ohio, Nebraska, Montana, Kalifornie, Texas a Nové Mexiko. Podobný stoupající trend, pokud jde o výskyt černého kašle, je zaznamenáván i v dalších více či méně vyspělých zemích, včetně ČR. Dramatický nárůst hlásí např. i některé oblasti Brazílie. Prevence spočívá v očkování děti tzv. hexavakcínou, v dospělosti je doporučováno očkování kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému kašli jednou za 10 let. Závažné případy se vyskytují zejm. u nejmladších a starších věkových skupin. Očkovat se mohou rizikové osoby i jejich nejbližší kontakty, rodinní příslušníci. Zdrojem nákazy u závažných infekcí dětí v prvních šesti měsících života jsou často rodiče. Svým včasným očkováním před porodem nebo těsně po něm tak chrání své novorozené dítě a stejnou možnost mají i prarodiče.

Nárůst případů virové hepatitidy B a C v USA (Ohio) 

Významný meziroční nárůst případů virové hepatitidy B a C zaznamenali ve federálním státě USA Ohio (Ross County), a to o 100, resp. 53 %. Obě infekční nemoci mohou způsobit závažné hepatální selhání s možnými smrtelnými následky. Proti typu B hepatitidy existuje možnost preventivní vakcinace, imunitu zajistí již dvě dávky v odstupu čtyř týdnů (možné je i zrychlené očkovací schéma např. 0– 7– 21 dnů), třetí dávka aplikovaná následně za šest měsíců (u zrychleného schématu se čtvrtá dávka podá za 12 měsíců) prodlouží imunitu na desítky let až doživotně (s výjimkou non-responderů). Virová hepatitida B i C se vyskytují ve vyspělých i rozvojových zemích, vakcinace proti typu B (resp. A + B) je proto základem pro všechny cestovatele a indikována je i pro ty, kteří nejezdí do zahraničí.

Horečka dengue – epidemie v Asii, Austrálii, Tichomoří i v Latinské Americe

V r. 2014 se nakazilo horečkou dengue v turisticky populární Dominikánské republice téměř 6 000 osob, z nich 58 infekci podlehlo. Následně v letošním roce v období 4.– 10. ledna přibylo dalších 32 nakažených, a to i přesto, že je v této zemi momentálně tzv. suchá sezóna.

Ve Střední Americe je momentálně nejvíce postižený epidemií dengue Salvador.

Zemí s nejvyšším výskytem této nemoci na světě však zůstává Brazílie. S horečkou dengue se v Jižní Americe potýkají i Kolumbie a Ekvádor i níže položené oblasti Peru.

V současné době probíhá epidemie této nemoci i na severu Austrálie, kde není běžnou záležitostí, zatím osm potvrzených pacientů se nakazilo v Edmontonu a Trinity Beach.

V Malajsii se za jeden lednový týden nakazilo téměř 3 000 osob, nejvíc postiženým státem byl Selangor, kde se nakazila třetina z nich. Dva případy úmrtí v souvislosti s dengue se vyskytly i na turisticky populárním Penangu. Případy úmrtí hlásila i Indie a Indonésie.

Dva až tři případy denně přibývají na tichomořském ostrově Fidži, nárůst případů zaznamenává i ostrov Tonga.

V těchto i dalších oblastech spočívá prevence v použití účinných repelentů (např. Ultrathon), které je nutné aplikovat na kůži v průběhu dne (komár- přenašeč má denní aktivitu). Nákaza je možná nejen v přírodě, ale i ve městech, včetně turistických oblastí. Ochrana očkováním zatím není k dispozici.

Epidemie horečky chikungunya na západní polokouli

Chikungunya se vedle zvýšené tělesné teploty projevuje také silnou bolestí hlavy a kloubů. Závažný průběh hrozí hlavně malým dětem a starším osobám s oslabenou imunitou a chronickými nemocemi.Specifi cká léčba ani účinná vakcína zatím neexistují. Prevence spočívá v pečlivé aplikaci účinného repelentu na kůži.

Epidemie horečky chikungunya přenášené bodavým hmyzem aktuálně probíhá v těchto oblastech západní polokoule:

Karibský region:
Kaymanské ostrovy
Dominikánská republika
St. Martin
Turks and Caicos
USA Panenské ostrovy

Mexiko a Střední Amerika:
Mexiko (Chiapas state)
Kostarika
Guatemala
Honduras
Nikaragua

Jižní Amerika:
Brazílie

Kolumbie

Venezuela (Monagas state)

Proexpirované a falešné léky v afrických zemích

Zdravotnické úřady v Súdánu varují před proexspirovanými a falešnými léky (antimalariky), které jsou v prodeji v této zemi. Tento problém se opakovaně vyskytuje nejen v zemích Afriky, ale i v jihovýchodní Asii, kde se dokonce objevily i falešné vakcíny proti vzteklině bez účinné látky. Dalším problémem je často jejich nesprávné skladování nebo prodej po kusech bez originálního balení.

Cestovatelům doporučujeme navštívit před odjezdem specializované centrum cestovní medicíny nebo svého praktického lékaře a vybavit se na cestu alespoň základními léky podle doporučení specialisty, a to na základě specifi ckých faktorů cesty a pobytu v cizině i svého zdravotního stavu a věku.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.