AVENIER
www.avenier.cz
Vakcíny do ordinace
vakciny.avenier.cz
Očkování na cesty
www.ockovacicentrum.cz
Aktuality

Epidemie ve světě a epidemiologické aktuality

R. Maďar
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, Ostrava-Hrabůvka

Malárie v Thajsku

Zatímco nákaza malárií v hlavním městě Bangkok ani v centrální části země či na turisticky populárních ostrovech prakticky nehrozí, západ země zaznamenává epidemii malárie. Počet nakažených dosáhl téměř 5 000 vč. čtyř fatálních případů. Nejvyšší riziko získání infekce je v oblastech: Tak, Ubolrachathani, Maehongsorn, Ranong a Kanchanaburi. Přibližně polovinu případů způsobuje malarický parazit druhu Plasmodium vivax, u čtvrtiny případů byl původcem nejvíc nebezpečný druh Plasmodium falciparum a u stejné části malarických infekcí se druh původce nepodařilo identifikovat. Případná indikace preventivní antimalarické chemoprofylaxe při cestě do této oblasti, stejně jako na sever Thajska (zlatý trojúhelník) nebo do povodí Mekongu sousední Kambodže, záleží na několika faktorech (riziko nákazy je vyšší u návštěvy venkova, džungle, přírodních parků, dlouhého pobytu apod.), které je
nutné zvážit. V potaz je nutné brát i relativně častou rezistenci na meflochin (stejně jako rezistenci na fl ourochinolony u ATB terapie) v této časti světa. V každém případě se doporučuje pečlivé používání repelentů a moskytiéry.

Bangkok, další větší města, střední Thajsko, přímořské destinace a ostrovy nejsou malarické oblasti, a tak preventivní antimalarická chemoprofylaxe není potřebná.

I když endemických malarických oblastí v Asii ubývá, celosvětově si tato nemoc i v dnešní době vyžádá přes 600 000 obětí ročně a počet případů se počítá na stovky milionů. V r. 2013 se malárie vyskytovala na území 97 zemí a v riziku její nákazy žilo 3,4 mld. obyvatel.

Epidemie virové hepatitidy ve světě

V posledních týdnech hlásili epidemie virové hepatitidy A a B Nový Zéland, Indie, Indonésie i USA.

Virus hepatitidy A se může nacházet v kontaminovaném jídle nebo jej může nepozorovaně vylučovat osoba bez zjevných vnějších příznaků nemoci, často bez uvědomení si vlastní infekčnosti. Virus hepatitidy A vylučuje infi kovaná osoba již již 1–3 týdny před prvními příznaky, kdy se ještě bez zdravotních potíží pohybuje v populaci, jezdí MHD, dochází do práce, stýká se se sousedy, přáteli apod. Základní mechanizmus přenosu je fekální kontaminace rukou, v pokojové teplotě virus vydrží např. na dveřní klice i několik týdnů.

U virové hepatitidy B dochází ke vzniku chronického nosičství, které může vyústit až do cirhózy a rakoviny jater. Postižená osoba je infekční i v období dlouhodobé asymptomatické resp. subklinické fáze nemoci. 

Očkování proti virové hepatitidě A + B je základem nejen pro cestovatele. Obě nemoci se vyskytují i ve vyspělých zemích, vč. evropských. V ČR došlo meziročně (2014– 2015) k nárůstu incidence virové hepatitidy A a k poklesu výskytu virové hepatitidy B.

Kontakt s virem hepatitidy A může vést k vynucení „karanténních“ opatření. I když náhodou nemocný kontaktní osobu nenakazí, musí se tato podrobit zvýšenému zdravotnímu dozoru s možným omezením cestování až zákazem pracovní činnosti po dobu 50 dnů, což představuje maximální inkubační dobu. Očkovaná osoba je před nákazou chráněná a nevztahuje se na ni ani samotná „karanténa“. Dvě dávky vakcíny proti virové hepatitidě A, resp. tři dávky vakcíny proti typům B/ A + B (u zrychleného schématu 0–7–21 dnů + 12 měsíců, celkem čtyři dávky) chrání většinou dlouhodobě až doživotně.

Nejen očkování, ale i repelent chrání zdraví na cestách

Po globálním rozšíření horeček dengue a chikungunya se v tomto období projevuje intenzivně i epidemie horečky zika, a to zejména ve Střední a Jižní Americe vč. zámořských teritorií evropských zemí v Karibiku (St. Maarten, Martinik, Guadelope apod.). Riziko představuje především pro těhotné ženy, resp. jejich plod kvůli možným vážným až fatálním neurologickým následkům.

Virus zika je hrozbou především do budoucna, je obava z rozšíření i do Evropy v teplejším období už letošního roku. Oblasti výskytu komárů Aedes albopictus zahrnují i populární přímořské turistické destinace vč. Španělska, Francie, Itálie, Chorvatska či Bulharska. Zatím by se měly rizikovým oblastem vyhnout těhotné ženy, udělat si před odjezdem nebo zakoupením letenky či zájezdu těhotenský test. Z důvodu prevence akutní nemoci a případných pozdějších neurologických komplikací je v průběhu pobytu nutné aplikovat si repelent (komár Aedes má denní aktivitu) i na opalovací krém. Při novém nanesení opalovacího krému znovu následně nanést i repelent. Vakcína ani specifický lék nejsou k dispozici, očkovací látka ještě pravděpodobně ani dlouho nebude. U zdravého dospělého člověka způsobuje zika stav podobný chřipce s vyrážkou nebo nekomplikovaným spalničkám. Příznaky však vyvolává jen u 20 % nakažených, bohužel i v případě asymptomatické infekce bez klinických projevů může dojít k poškození plodu.

Odstup 7– 12 dnů od nákazy (resp. od bodnutí komára) k otěhotnění je považovaný za dostatečný. Při nákaze partnera těhotné ženy je nutné po celé zbylé období gravidity dodržovat chráněný pohlavní styk. 

Bez rizika však horečka zika není ani pro zbytek populace, epidemie doprovází zvýšený výskyt Guillain-Barre syndromu s obrnou nervů a smrtelným průběhem u 3– 5 % postižených.

Při epidemii horečky chikungunya na ostrově Réunion před několika lety přesáhl počet smrtelných případů číslo 200 a nemoc byla importována z východní Afriky a turisticky populárních ostrovů v Indickém oceánu stovkami nakažených cestovatelů i do Evropy. Nejrozšířenější a potenciálně nejzávažnější je však horečka dengue.

V ČR proti těmto nemocem není k dispozici očkovací látka, prevence je možná účinným repelentem v rizikové oblasti. Nechávat nákup repelentů na místo pobytu v cizině není vždy nejlepší strategií (neznámé složení, exspirace, nesprávné skladování). Doporučujeme pořídit si kvalitní repelent již před odjezdem z ČR (Predator, Ultrathon apod.). Riziko nákazy sníží používání sítí proti komárům na okna, dveře, koupelnové odvětrávání a v pravidelných intervalech používat ve vnějších i vnitřních prostorách insekticidy.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier
Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava
 

Zpět na seznam článků

 

Nahoru
Přijmout vše Odmítnout vše Nastavení
Vaše soukromí - Vaše volba

K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit. Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.